کوبا: اتهامات آمریکا علیه ما بی اساس و دارای اهداف سیاسی است

به گزارش کهن پارس، وزارت امور خارجه کوبا در بیانیه ای اتهامات دولت آمریکا علیه کوبا مبنی بر عدم همکاری کامل این کشور با اقدامات ضدتروریستی را رد کرد و این اتهامات را بی اساس و دارای اهداف سیاسی خواند.

کوبا: اتهامات آمریکا علیه ما بی اساس و دارای اهداف سیاسی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت امور خارجه کوبا تأییدیه منتشرشده از سوی وزارت خارجه ایالات متحده مبنی بر عدم همکاری کامل کوبا با اقدامات ضدتروریستی ایالات متحده را که در تاریخ 25 مه 2021 (4 خرداد) در بخش ثبت فدرال آمریکا منتشر شد قاطعانه رد کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه کوبا که سفارت این کشور در تهران ترجمه فارسی آن را ارائه نموده است، آمده است: دولت دونالد ترامپ همین تأییدیه را در 2 ژوئن سال 2020 صادر نموده بود، به اسم گام مقدماتی برای درج کوبا در لیست وزارت خارجه ایالات متحده، به اسم کشورهایی که ظاهراً حامی تروریسم بین المللی هستند، که در 11 ژانویه 2021 علنی شد، چند روز قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور جوزف بایدن و با هدف تعیین تحت تأثیر قرار دادن برخوردش با کشورمان.

این یک اتهام کاملاً بی اساس است و با اهداف سیاسی که سعی در توجیه حملات علیه کوبا، از جمله محاصره اقتصادی، تجاری و اقتصادی و غیرانسانی که علیه مردم ما است، انجام می گردد.

این وزارتخانه بعلاوه اقدام یکجانبه و انتخابی ایالات متحده در زمینه انتخاب خودسرانه کشورها در لیست های مربوط با تروریسم را که فاقد هرگونه مشروعیت است و مغایر با قوانین بین المللی و منشور ملل متحد است، رد می نماید.

کشور ما قربانی 713 مورد اقدام تروریستی بوده است، عمدتاً به وسیله دولت ایالات متحده یا افراد و سازمانهایی که به وسیله آن سازمان دهی می شوند یا تأمین اقتصادی صورت می گیرد ویا در آن سرزمین پناهنده می شوند یا اقدام به مصونیت از مجازات می نمایند. این اقدامات باعث کشته شدن 3478 نفر و معلولیت 2099 شهفرایند کوبایی شده است. خسارات جانی و اقتصادی 181 میلیارد دلار برآورد شده است.

وزارت خارجه اقدامات مختلف علیه پرسنل و نمایندگی های کوبا در خارج از کشور را به یاد می آورد. یکی از آنها در 30 آوریل 2020 رخ داد، با شلیک پیاپی به سفارت ما در واشنگتن دی سی، که زندگی و امنیت اعضای هیئت دیپلماتیک را به خطر انداخت. دولت ایالات متحده هنوز به طور رسمی ماهیت تروریستی آن حمله را تأیید ننموده است.

کوبا در قانون اساسی خود رد و محکومیت تروریسم را در همه اشکال و مظاهر آن مورد تأکید قرار می دهد. این کشور در مبارزه با تروریسم یک نگرش شفاف و بی عیب و نقص را حفظ نموده و بعلاوه تمایل خود را برای همکاری با مقامات آمریکایی همچون سایر کشورها ابراز داشته است، این چیزی است که دولت ایالات متحده به خوبی از آن مطلع است، نمونه های تعیینی از این اراده در چارچوب اسناد دوجانبه موجود و تحت قوانین بین المللی وجود دارد، و تعهد خود را نسبت به فرایند صلح در کلمبیا حفظ می نماید، با وجود اینکه قربانی اقدامات مکرر غیردوستانه و صادقانه، با انگیزه های سیاسی شده است.

دولت رئیس جمهور جوزف بایدن علناً گفته است که اگرچه کوبا در اولویت بالادست نیست، اما فرایند بازنگری سیاست درمورد کشور ما در حال اجرا است.

اگر کوبا در اولویت نیست و این آنالیز به نتیجه نرسیده است، وزارت خارجه چگونه تک نگری بی اساس در رابطه با مسئله تروریسم و کشورمان را شرح می دهد، ادامه اعمال 243 اقدام یک جانبه اجباری را که شامل افزایش آزار و شکنجه اقتصادی و سایر اقدامات خارج از سرزمینی در مدت دولت ترامپ می گردد چگونه توجیه می نماید؟

وزیر امور خارجه باید اعتراف کند که این مقامات آمریکایی هستند که از همکاری با کوبا برای مقابله با تروریسم خودداری نموده اند، که به طور صحیح مستند شده است. دولت آمریکا هرگز حتی یک فراری از دادگستری کوبا به کشور ما بازنگردانده است و حتی یکی از آنها را به جرم جنایات و اقدامات تروریستی علیه مردم ما و شهفرایندان سایر کشورها محاکمه ننموده است.

درج کوبا در لیست کشورهایی که کاملاً همکاری نمی نمایند با کوشش های آمریکا علیه تروریسم، اقدامی غیرمسئولانه و شرم آور است.

کوبا تعهد خود در قبال صلح را تغییر نخواهد داد و همچنان کوشش برای مبارزه با تروریسم را ادامه می دهد.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 964

به "کوبا: اتهامات آمریکا علیه ما بی اساس و دارای اهداف سیاسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوبا: اتهامات آمریکا علیه ما بی اساس و دارای اهداف سیاسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید