صف آرایی واکسن ها

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - همزمان با خیز بلند موج چهارم کرونا در کشور و افزایش بی سابقه قربانیان روزانه کرونا در هفته اخیر فرایند واکسیناسیون در کشور نیز کمی سرعت گرفته و به وعده ها و برنامه های سند ملی واکسیناسیون نزدیک شده است.

صف آرایی واکسن ها

به گزارش ایران، اگرچه واکسینه کردن کادر درمان از 21 بهمن و با تعداد محدودی واکسن روسی اسپوتنیک وی 5 شروع شد اما حالا خبرها از شروع واکسیناسیون فاز دوم یعنی واکسینه کردن افراد دارای بیماری های زمینه ای و سالمندان در هفته های اول اردیبهشت حکایت دارد. افراد فاز اول واکسیناسیون حدود یک و نیم میلیون نفر و مشمولان فاز دوم حدود 12 میلیون نفر هستند برای واکسینه کردن این افراد به 27 میلیون دوز واکسن نیاز است. در همین زمینه تلاش های دولت برای تأمین واکسن مورد نیاز برای انجام واکسیناسیون طبق سند ملی پیش از نهایی شدن واکسن تولید داخل همچنان ادامه دارد. ورود محموله های جدید سلول های بنیادی واکسن روسی برای تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی در ایران و از دیگر سو، مشارکت بخش خصوصی برای واردات واکسن نشان می دهد موانع واردات واکسن در حال برطرف شدن است و ایران درنهایت بزودی وارد کانال پرشتاب واکسیناسیون کرونا می شود. در همین زمینه دکتر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری از اولویت دولت برای تأمین واکسن مورد نیاز از خارج کشور خبر می دهد و در عین حال می گوید: طبق وعده داده شده همه تلاش دولت این است تا واکسن داخلی در فصل بهار و اوایل تابستان تولید شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

وی می گوید: شفافیت در استفاده از واکسن هایی که الان در حال تزریق هستیم امر بسیار مهمی است و برای همین رئیس جمهوری به وزارت بهداشت دستور داد به طور مرتب در این زمینه اطلاع رسانی کند.

او با بیان اینکه حق مردم است که بدانند واکسن چگونه توزیع می شود، می افزاید: بر این اساس نخست کادر درمان باید از این واکسن استفاده کنند. افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای هم در گروه دوم اولویت تزریق واکسن قرار دارند. بنابراین وزارت بهداشت سریع تر باید در این زمینه اطلاع رسانی کند اما از آنجا که حجم واکسن های وارداتی تا به امروز چندان بالا نبود نمی توانستیم روزانه اطلاع رسانی کنیم اما وقتی تعداد بیشتر شود مانند بقیه موارد روزانه اطلاع رسانی خواهد شد.

واعظی می گوید: اولویت نخست ما این است تا تولید داخلی انجام نشده، بتوانیم واکسن های مورد نیاز را با تأیید وزارت بهداشت خریداری کنیم و تحویل وزارت بهداشت دهیم و این وزارتخانه هم واکسن ها را بر اساس همان جدول رایگان به مردم تزریق کند. همچنین در کنار این قضیه متوجه دو اتفاق شدیم، برخی در داخل می گویند که واکسن را در خیابان ناصرخسرو می خرند و از آن سو می گویند خانواده ها به برخی از کشورها می فرایند و دو سه هفته می مانند تا واکسن بزنند که این کار درستی نیست.رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه می افزاید: رئیس جمهوری اجازه داد شرکت های خصوصی و بیمارستان ها با ارز نیمایی واکسن بیاورند و تحت نظارت وزارت بهداشت به همه افرادی که نمی خواهند صبر کنند تا نوبتشان شود این واکسن را تزریق کنند. در این زمینه شرکت های دولتی و غیردولتی با ما تماس گرفتند.

واعظی راه دوم را تولید واکسن خارجی در داخل می داند و می گوید: راه دوم این است تا برخی کشورهایی که از آنها واکسن می خریم و همکاری داشته ایم، واکسن مشترک با آن کشور را در داخل تولید کنیم که در این زمینه هم اقدامات خوبی اجرا شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره اینکه آیا در سفر اخیر وزیر خارجه روسیه به تهران درباره تولید واکسن روسی در ایران بحث و مصاحبه شده است یا نه، می افزاید: وزیر امور خارجه روسیه هم در ملاقات با رئیس جمهوری و هم در ملاقات با وزیر امور خارجه گفته است که دولت روسیه هم از تسریع در ارسال واکسن و هم شروع تولید واکسن مشترک حمایت می کند.

تا به امروز چقدر واکسن وارد کشور شده است؟

بنا به اعلام سخنگوی سازمان غذا و دارو؛ تا به امروز یک میلیون و 995 هزار دوز واکسن کرونا به کشور وارد شده که یک میلیون و صد هزار دوز آن تا نیمه اول فروردین بوده است. شرایط واردات واکسن هم از این قرار است تا کنون 520 هزار دوز اسپوتنیک وی وارد کشور شده، 650 هزار دوز واکسن چینی، 700 هزار دوز واکسن آسترازنکا و 125 هزار دوز واکسن بهارات هند وارد کشور شده که بیش از 500 هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. این در حالی است که بسیاری از قراردادهای وزارت بهداشت با کوواکس و شرکت های خارجی تولید کننده واکسن به طور کامل محقق نشده است. در همین حال دولت برای دسترسی سریع تر مردم به واکسن کرونا، ورود بخش خصوصی برای واردات واکسن را در دستور کار قرار داد.

هیچ کس خارج از نوبت واکسن نمی زند

در همین زمینه کیانوش دنیاپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو می گوید کسی قرار نیست خارج از نوبت واکسن تزریق کند. بلکه واکسن رایگان، عادلانه و مطابق سند ملی واکسیناسیون کووید19 تزریق می شود. مدیرکل حوزه دارو سازمان غذا و دارو هم در این باره می گوید همه اطلاعات واکسن هایی که وارد کشور شده و تزریق می شوند در قسمتی به نام داشبورد که در سامانه تی تک است، وجود دارد و به صورت لحظه ای برای همکاران ما قابل مشاهده است که بدانند که در چه منطقه ای، چه تعدادی و از چه واکسنی ارائه داده اند. چه تعداد واکسن وارد شده، چه تعداد تزریق شده، چه میزان در دوز اول و چه میزان در دوز دوم تزریق شده و در کدام استان، دانشگاه، شهر و کدام منطقه بهداشت چه میزان و برای کدام کد ملی تزریق شده است. همه این اطلاعات در سامانه تی تک به ریز ثبت می شود. این اتفاقات در حالی انجام می شود که اخبار امیدوارکننده ای هم از افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور به گوش می رسد. روز پنجشنبه ششمین محموله واکسن کرونای اسپوتنیک وی به میزان 100 هزار دوز، دوم اردیبهشت وارد تهران شد. محموله جدید بانک سلولی تولید واکسن اسپوتنیک وی روسی به داخل کشور است که طبق اعلام سخنگوی سازمان غذا و دارو؛ تا انتها بهار اولین سری واکسن اسپوتنیک وی، تولید مشترک ایران و روسیه در دسترس قرار می گیرد. به عبارتی دسترسی به تکنولوژی و استفاده از سلول های بنیادی واکسن روسی امکان کشت و تولید این واکسن را در کشور فراهم کرده و تولید مشترک این واکسن در استان البرز بزودی شروع می شود.

واکسن های تولید داخل در چه مرحله ای هستند

انستیتو پاستور کشور اعلام کرده است؛ تا انتها خرداد ماه به فاز واکسیناسیون عمومی وارد می شود. این مؤسسه واکسن سازی در ایران به فاز سوم مطالعه انسانی واکسن تولید مشترک ایران و کوبا رسیده و ادعا دارد یکی از کم عارضه ترین واکسن های کرونا است. واکسن انستیتو پاستور و کوبا یک واکسن نوترکیب است که روی یک پروتئین دیگر سوار شده تا بتواند آنتی ژن های کووید را حمل کند. طراحی واکسن به گونه ای است که تا به امروز و با توجه به نتایج فاز یک و دو بالینی، یکی از کاراترین واکسن های دنیا بوده است و از نظر عارضه هم در مقایسه با سایر واکسن ها، در مطالعات بالینی فاز یک و فاز دو، بی نهایت کم عارضه بوده است. رئیس انستیتو پاستور همچنین از شروع فازم سوم مطالعه انسانی واکسن انستیتو پاستور؛ در 7 استان با 24 هزار داوطلب از روز دوشنبه هفته جاری خبر می دهد و می گوید: از هر دانشگاه علوم پزشکی، بالغ بر 3000 نفر پذیرش خواهند شد. پیش بینی ها بر این است که در دهه دوم یا سوم خرداد ماه واکسن مشترک انستیتو پاستور و کوبا با تولید یک میلیون دوز وارد فاز واکسیناسیون عمومی شود. واکسن ایرانی کوو برکت ساخت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام هم برای شروع فاز سوم آزمایش انسانی بیش از 16 هزار نفر را ثبت نام می کند.

به گفته حامد حسینی مجری کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت؛ با توجه به مجوزهای اخذ شده از سوی مراجع ذیربط، فازسوم تزریق و آخرین مرحله مطالعات بالینی واکسن برکت را در نیمه اول اردیبهشت شروعخواهیم کرد. طبق مقررات باید دو ماه از شروع این فاز و تعیین شدن نتیجه آن بگذرد تا تزریق عمومی صورت بگیرد. همچنین بنا به اعلام رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام: تا ساعت 20 (پنجشنبه) بیش از 16 هزار نفر از هموطنانمان در 6 مرکز استان در فاز سوم کار آزمایی بالینی واکسن کووایران برکت داوطلب شده اند. داوطلبان در رده سنی 18 تا 75 سال در 6 شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، اصفهان و بوشهر می توانند از طریق تماس با سامانه 4030 در این کارآزمایی ثبت نام کنند.

واکسن کووپارس مؤسسه سرم سازی رازی نیز با تزریق اول و دوم فاز نخست این واکسن با موفقیت سپری شده و روز پنجشنبه گذشته برای اولین باز دوز استنشاقی این واکسن تجویز شد. محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن کوو پارس با بیان اینکه تا این مرحله هیچ عارضه جدی نگران کننده ای در فرایند مطالعه بالینی مشاهده نشده است، گفت: این واکسن تا این مرحله بسیار کم عارضه بوده است. البته فعلاً درباره ایمنی زایی این واکسن هنوز اظهارنظر قطعی بیان نمی شود. سعید کلانتری می گوید: هدف فاز اول، آنالیز ایمنی و بی خطر بودن واکسن است که به نظر می رسد این هدف حاصل شده و امیدواریم پس از تعیین شدن آنالیز داده ها، اواخر اردیبهشت فاز دوم مطالعه را شروع کنیم. گفتنی است؛ واکسن وزارت دفاع هم که به اسم میلاد دارو نور تولید می کند در آستانه ورود به فاز دوم است و واکسن سیناژر هم در مرحله اخذ تأییدیه کمیته بالینی است .

ورود واکسن ایرانی به بازار در آینده ای نزدیک

طلعت مختاری آزاد عضو کمیته مشورتی واکسیناسیون کرونا درباره فرایند واردات و تولید داخل واکسن کرونا می گوید: این روزها فرایند خوبی را از واردات و چرخه تولید واکسن داخلی شاهد هستیم. ایران جزو کشورهای پیش رو در زمینه ساخت واکسن است و هیچ دلیلی ندارد نتوانیم واکسن بسازیم مطمئنم واکسن ایرانی به بازار می آید و دولت نیز همه تلاشش را با وجود موانع بی شمار بین المللی در تأمین واکسن به کار گرفته و با ادامه این فرایند اگر واکسن در اختیار کشور قرار بگیرد ایران با سابقه علمی درخشانش می تواند بسیار سریع واکسیناسیون را شروع کند. مثال آن هم واکسیناسیون همگانی سرخک و سرخجه در سال 2003 بود که ظرف یک هفته 33 میلیون نفر را واکسینه کرد.

علیرضا ناجی رئیس مؤسسه تحقیقاتی ویروس شناسی می گوید: با توجه به تعداد بالای دوز واکسن برای کشور پرجمعیت ایران، نیاز داریم در کنار حل مسائل تهیه واکسن از منابع خارجی، تولیدات داخلی هم صورت بگیرد. در هر حال واکسن مسأله دنیای و رقابت ها هم دنیای است و به راحتی به دست نمی آید هر چند که ما به دلایل مختلف موقعیت ها را از دست داده ایم. مثلاً امیدواری به صندوق کووکس داشتیم اما بدقولی کردند. اما با یک سری گشایش های اجرا شده به نظر می رسد فرایند واکسیناسیون با سرعت بیشتری پیش رود. به طوری که این هفته فرایند واکسیناسیون فاز دوم را در نظر گرفتند. به طوری که دستور داده شده کننده های واکسیناسیون به شهرستان ها بفرایند تا این فرایند بهتر و پرسرعت اتفاق بیفتد.او با اشاره به اینکه دولت از جنبه های مختلف جهت واردات واکسن را انتخاب کرده است، می گوید: مگر کشور امریکا روی چند واکسن سرمایه گذاری کرده و آن را تزریق می کند که در ایران در تولید واکسن های داخلی بیش از 16 محصول مختلف در شرکت ها کار می کنند؟ البته اینها فقط به عنوان پژوهش خوب است. بهتر بود با توجه به محدودیت های تکنولوژی و بودجه ای روی سه الی 4 واکسن تمرکز و با مشارکت شرکت های خارجی واکسن را تولید می کردیم.

380 نفر دیگر قربانی کرونا

در 24 ساعت گذشته، 380 بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در 24 ساعت گذشته، 380 بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به 68 هزار و 746 نفر رسید. تا به امروز 563 هزار و 810 نفر دوز اول واکسن کرونا و 154 هزار و 700 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 718 هزار و 519 هزار دوز رسید. همچنین از دیروز تا امروز سوم اردیبهشت 1400 و براساس معیار های قطعی تشخیصی، 22 هزار و 904 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که سه هزار و 423 نفر از آنها بستری شدند. هم اکنون 301 شهر کشور در شرایط قرمز، 95 شهر در شرایط نارنجی، 45 شهر در شرایط زرد و 7 شهر در شرایط آبی قرار دارند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 852

به "صف آرایی واکسن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صف آرایی واکسن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید