پای متحدان انگلیس هم به مداخله در امور هنگ کنگ باز شد

به گزارش کهن پارس، بریتانیا، استرالیا و کانادا به همراه آمریکا در بیانیه ای مداخله جویانه، مدعی شدند اعمال قانون امنیت ملی پکن در ارتباط با هنگ کنگ در تضاد با تعهدات بین المللی طبق اعلامیه مشترک چین و انگلیس است.

پای متحدان انگلیس هم به مداخله در امور هنگ کنگ باز شد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل کهن پارس، بریتانیا، استرالیا و کانادا به همراه آمریکا در بیانیه ای مشترک و مداخله جویانه اقدام اخیر دولت چین در ارتباط با هنگ کنگ را محکوم کردند.

به نوشته پایگاه آمریکایی نشنال اینترست، در این بیانیه آمده است: تصمیم چین برای اعمال قانون امنیت ملی در ارتباط با هنگ کنگ در تضاد مستقیم با تعهدات بین المللی طبق اصول اعلامیه مشترک چین و انگلیس است که به ثبت سازمان ملل رسیده و به لحاظ قانونی الزام آور است.

کشورهای مذکور مدعی شدند: قانون پیشنهادی، چارچوب یک کشور دو سیستم را تضعیف می نماید. این قانون همچنین احتمال تحت تعقیب قرار دریافت افراد در هنگ کنگ را به دلیل جرایم سیاسی افزایش می دهد و تعهدات موجود برای حمایت از حقوق مردم هنگ کنگ را تضعیف می نماید.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در واکنش به تحولات مربوط به هنگ کنگ در اظهاراتی تحریک آمیز گفت که اگر چین قانون امنیت ملی هنگ کنگ را اجرا کند لندن مردم این منطقه را رها نخواهد کرد. جانسون مدعی شد که قانون امنیت ملی چین در قبال هنگ کنگ با تعهدات بین المللی پکن تحت معاهده 1984 منافات دارد.

مجمع خلق چین اخیراً قطعنامه امنیت ملی هنگ کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسئولیت تدوین لایحه ای در مورد امنیت هنگ کنگ را برعهده خواهد داشت. پکن می گوید هدف از مطرح نمود لایحه امنیت ملی هنگ کنگ جلوگیری از ایجاد تفرقه میان این منطقه خودمختار و سرزمین اصلی چین است.

هنگ کنگ که مستعمره بریتانیا بود در ژوئیه 1997 از بریتانا جدا و تحت حاکمیت سرزمین اصلی چین نهاده شد. با این حال کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا همچنان در امور داخلی این منطقه تحت حاکمیت چین مداخله می نمایند.

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس هم در واکنش به تصمیم دولت چین برای اجرای لایحه امنیت ملی هنگ کنگ تهدید کرد که لندن در پاسخ به اعمال قوانین جدید امنیتی در هنگ کنگ حقوق ویزای شهروندان این منطقه را گسترش خواهد داد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 104

به "پای متحدان انگلیس هم به مداخله در امور هنگ کنگ باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای متحدان انگلیس هم به مداخله در امور هنگ کنگ باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید