چرا تغییر ساعت محبوب نیست؟

به گزارش کهن پارس، مطالعات نشان می دهد که تغییر در ساعات رسمی کشور می تواند بهره وری افراد را کاهش دهد. از سوی دیگر، تغییر ساعت می تواند احتمال تصادفات رانندگی را افزایش دهد و سلامت افراد جامعه را در معرض خطر قرار دهد. اتحادیه اروپا با ترتیب دادن نظرسنجی در میان شهروندان خود پی برد که بیش از 80درصد از پاسخ دهندگان خواهان لغو تغییر ساعت بودند.

چرا تغییر ساعت محبوب نیست؟

به گزارش اکونومیست، برخی اوقات تصمیم گیری درباره تغییر ساعات در کشور ها می تواند مساله ای سیاسی باشد. تمامی نقاط چین با وجود وسعت زیاد آن، بر اساس ساعت پکن کار می کنند؛ تصمیمی که از طریق مائو در سال 1949 با هدف القای وحدت در کشور گرفته شد. این در حالی ا ست که برای ساکنان منطقه شین جیانگ، در غربی ترین نقطه چین، گاهی خورشید تا ساعت 10 صبح طلوع نمی کند.

نزدیک به 3سال، تا سال 2018، کره شمالی منطقه زمانی خاص خود را داشت، که نیم ساعت عقب تر از همسایه جنوبی اش بود و تمایلات انزواطلبانه اش را حفظ می کرد. ولی اغلب کشور ها برای دستکاری زمان دلایل عملی دارند. حدود 70 کشور جهان که بیشترشان در آمریکا و اروپا قرار دارند، از تغییر ساعت در ماه های تابستان استفاده می کنند. ساعات بیشتر آمریکایی ها (به غیر از آریزونا و هاوایی که از تغییر ساعت ها انصراف داده اند) این هفته مجددا به عقب کشیده می شود. ولی این کار واقعا لازم است؟

بنجامین فرانکلین در قرن هجدهم ایده جلو کشیدن ساعت ها در تابستان را مطرح نمود، ولی این کار در طول جنگ جهانی اول عملی شد. انگلستان، فرانسه و آلمان حساب کردند که اضافه شدن یک ساعت به ساعات روز در بعدازظهر، می تواند در مصرف زغال سنگ صرفه جویی ایجاد کند که به نوبه خود می تواند به جنگ کمک کند. مزایای دیگر هم بعد ها مشخص شدند.

افزایش ساعات روشنایی روز می تواند با تشویق خریداران به بیرون ماندن برای مدت طولانی تر، هزینه مصرف کنندگان را افزایش دهد.

با وجود همه اینها، تغییر ساعت محبوب نیست. مجلس اروپا در سال 2019 به متوقف کردن تغییر ساعت از سال 2021 رای داد (گرچه مشکل همه گیری کرونا اجرای آن را به تعویق انداخته است). اتحادیه اروپا با ترتیب دادن نظرسنجی در میان شهفرایندان خود نزدیک به 5 میلیون پاسخ دریافت کرد.

بیش از 80 درصد از پاسخ دهندگان خواهان لغو تغییر ساعت بودند و دلیل خوبی هم برای آن داشتند، گرچه این موضوع به طور قطع اثبات نشده است، بسکمک از دانشمندان معتقدند که تغییر ساعت ها، ریتم بیولوژیک بدن را مختل می کند.

این موضوع می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. از سوی دیگر، تغییر ساعت می تواند احتمال تصادفات رانندگی را نیز افزایش دهد، چراکه افرادی که به رانندگی در روز عادت کرده اند ناگهان مجبور می شوند در شب رانندگی کنند (یا برعکس). تغییر ساعت می تواند بهره وری را نیز کاهش دهد. شاید ناخوشایندترین چیز برای کسب وکار ها این باشد که کشور ها ساعات خود را در زمان های متفاوت تغییر دهند.

بیشتر نقاط اروپا، در سی ویکم اکتبر ساعات خود را عقب می کشند. هر شرکت اروپایی که با محدودیت زمانی آمریکایی کار می کند باید برنامه کاری کارمندان خود را یک ساعت جلو بکشد، و از روز دوشنبه این فرایند را کنار گذاشته و به همان روتین قبلی خود بازشود.

آیا تغییرات ساعت تابستانی باقی خواهد ماند؟ هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا به زودی تغییر ساعت را لغو خواهد کرد وجود ندارد. در آمریکا، گروهی دو حزبی از سناتور ها لایحه ای به نام قانون حفاظت از نورآفتاب 2021 را ارائه کرده اند که طبق آن ساعات تابستانی در تمام طول سال حفظ می شوند؛ ولی به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد. 19مجلس قانونگذار استانی قوانینی را با همین مضمون به تصویب رساندند که استان های کالیفرنیا، فلوریدا و واشنگتن در میان آن ها هستند.

ولی عدم موافقت کنگره به این معنی است که ساکنان این استان ها هم باید ساعت های خود را عقب بکشند؛ بنابراین تغییر ساعات تابستانی هنوز تمام نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1122

به "چرا تغییر ساعت محبوب نیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تغییر ساعت محبوب نیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید