هشدار جانسون در خصوص ویروس مرگبار انگلیسی

به گزارش کهن پارس، از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، انتظار می رود که کارزار جدید و موفقیت آمیزی را برای مقابله با ویروس جدید شناسایی شده در این کشور انجام دهد. در همین ارتباط او روز آدینه اعلام نمود که کشورش 4/ 5 میلیون نفر را در برابر کرونا واکسینه نموده است.

هشدار جانسون در خصوص ویروس مرگبار انگلیسی

در انتها روز آدینه 3 بهمن ماه بود که آزمایش ها نشان داد گونه جدید ویروس شناسایی شده ممکن است کشنده تر و مرگبارتر از گونه اصلی آن باشد. مارک لاندر و بنیامین مولر در گزارش 22 ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند، این احتمال- که با مطالعات مقدماتی با تکیه بر تعداد اندکی از مرگ و میر ها در بیمارستان ها مطرح شده است- هنوز قطعی نیست. اما این چشم انداز که این گونه جدید که به سرعت قابل سرایت است می تواند ترسناک تر باشد ترس و بیم هایی را برانگیخته دال بر اینکه حتی با رسیدن واکسن هم میزان کشنده بودن این ویروس کاهش نیابد و همچنان قربانی بگیرد و همچنان کرونا تهدید جدی باقی بماند.

دانشمندان می گویند شواهد اولیه نشان می دهد که این گونه جدید - که ابتدا در اواخر سال 2020 در بریتانیا شناسایی شد- می تواند خطر مرگ را تا 30 درصد افزایش دهد. اما حتی با چنین افزایشی، اکثریت قابل توجه موارد مرگبار نبودند و آمار ها و برآورد های دولتی دربرگیرنده طیف گسترده ای از تاثیرات احتمالی است. جانسون در کنفرانس خبری خود در داونینگ استریت گفت: افزون بر گسترش سریع آن، بعضی شواهد نشان می دهد که گونه جدید کرونا- که ابتدا در لندن و جنوب شرقی آن شناسایی شد- ممکن است درجه بالاتری از مرگ و میر را به دنبال داشته باشد.

شواهد اساسی که در گزارشی که روز آدینه از سوی کمیته علمیِ دولتی منتشر شد به اندازه سخنان جانسون وحشتناک نبود. این گزارش می گفت که احتمال واقعی وجود دارد که گونه جدید مرگبارتر باشد و همزمان به محدودیت های اجتناب ناپذیر در داده ها هم اشاره می کرد. سر پاتریک والس، مشاور ارشد علمی دولت، در این زمینه گفت: می خواهم تاکید کنم که، اما و اگر های زیادی در خصوص این اعداد و ارقام وجود دارد و باید بیشتر کار کنیم تا به ارزیابی دقیق تری برسیم، اما روشن است که این نگرانی وجود دارد که افزایش در مرگ و میر و افزایش در میزان سرایت و انتقال وجود دارد.

لاندر- مولر در گزارش خود افزودند که جانسون می کوشد راستا بینابینی در نوع واکنش بریتانیا به این ویروس بیاید، این اولین بار نیست که اخبار خوب و بد در کنار هم قرار داده می گردد. در 30 دسامبر، دولت بیان کرد که مجوز یک واکسن بومی را صادر می نماید که از سوی دانشگاه آکسفورد و آسترازنکا فراوری شده و ساعاتی بعد از این خبر به دلیل شیوع کرونا، قرنطینه سفت و سخت تری را اعمال کرد.

تقلا و مبارزه بریتانیا با همه گیری کرونا میان یک رقابت گیر افتاده است: واکسیناسیون عمومی و همزمان مقابله با جهش کرونا مانند گونه جدیدی که در این کشور شناسایی شده است. واکسیناسیون از یک سو موجب یافتن روزنه امید برای محققان شده و از سوی دیگر، جهش کرونا اسباب اضطراب را فراهم ساخته است.

بامداد شنبه 23 ژانویه (4 بهمن ماه)، مشاور علمی دولت بریتانیا همچنین درباره جزئیات آنالیز ها شرح بیشتری نداد، اما با ذکر آمار گفت: اگر مبتلایان حدود 60 ساله را در نظر بگیریم میانگین خطر مرگ آن ها در ابتلا به گونه قدیم ویروس 10 مورد در هر هزار مورد است و در مبتلایان به گونه جدید 13 تا 14 مورد در هر هزار مبتلا.

اغلب کارشناسان با اتکا به یافته ها اطمینان دارند که ویروس جهش یافته ای که در بریتانیا شناسایی شده 30 تا 70 درصد بیشتر از گونه قدیمی قدرت سرایت دارد. مشاور علمی دولت بریتانیا می گوید هنوز علت این امر تعیین نشده است.

همچنین گفته شده پس از مشاهده دو نوع جهش ویروس کرونا در بریتانیا و آفریقای جنوبی، به احتمال زیاد نوع سومی از ویروس جهش یافته کرونا در آلمان هم مشاهده شده است. محققان آلمانی می گویند این ویروس با پاتوژن دو نوع جهش یافته در بریتانیا و آفریقای جنوبی متفاوت است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 688

به "هشدار جانسون در خصوص ویروس مرگبار انگلیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار جانسون در خصوص ویروس مرگبار انگلیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید