معرفی آثار برگزیده جایزه رساله برتر مهندسی برق و فناوری ارتباطات

به گزارش کهن پارس، به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، سی و یکمین کنفرانس بین المللی برق با همکاری انجمن علوم مهندسی برق ایران و حمایت و مشارکت همراه اول روز گذشته 19 اردیبهشت 1402 به صورت رسمی شروع به کار کرد.

معرفی آثار برگزیده جایزه رساله برتر مهندسی برق و فناوری ارتباطات

همزمان با شروع آن، رویداد دومین جایزه رساله برتر مهندسی برق و فناوری ارتباطات نیز به وسیله مرکز تحقیق و توسعه همراه اول با هدف شناسایی و تقدیر از رساله های دکتری برتر در حوزه مهندسی برق برگزار گردید.

حمید بهروزی، قائم مقام مدیرعامل همراه اول در آیین افتتاحیه این رویداد با اشاره به همکاری سه نهاد دولت، صنعت و دانشگاه در شکل دهی هسته نوآوری در سطح ملی اظهار کرد: نوآوری و توسعه فناوری در تمام جوامع به ندرت حاصل فعالیت انفرادی نهادی خاص است بلکه در بیشتر موارد برآیند همکاری و فعالیت اجزای متعددی است که روابط اثربخشی با یکدیگر دارند.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: دولت وظیفه شکل دادن به نظام های نوآوری ملی، ایجاد صندوق های ملی و وضع سیاست های حمایتی ملی، دانشگاه وظیفه ارائه دانش به روز، پرورش نیروی انسانی متخصص در حوزه های دانشی و زمینه سازی پژوهش های تحقیقاتی و بنیادین و در نهایت صنعت هم وظیفه درک احتیاج صنعت و بازار، مدیریت و برنامه ریزی و مکانیسم های انتقال فناوری را برعهده دارد.

وی با تأکید بر اینکه بخش همکاری های دو جانبه صنعت و دانشگاه در مارپیچ سه گانه، از دو بخش دیگر مارپیچ (ارتباط دولت و دانشگاه و ارتباط دولت و صنعت) حیاتی تر، اثرگذار تر و پر از فرصت های مجذوب کننده همکاری است، گفت: مدل چرخه هم آفرینی دانش - پژوهش مشتمل بر ایجاد کارگروه های مشترک، تعریف مساله بطور مشترک، تعریف پروژه و ارائه راهکارهای مختلف و درخور (اعم از مقاله، ثبت اختراع، ارائه دانش مستند چگونگی انجام کار، انتشار گایدلاین های نو و...) یکی از مدل های متاخر در موضوع همکاری های صنعت و دانشگاه است.

بهروزی بعلاوه به ذکر چند نمونه پیروز جهانی از حمایت های پژوهشی به ویژه در صنعت مخابرات پرداخت و درباره همکاری همراه اول با دانشگاه ها نیز مطرح نمود: همراه اول در مدل همکاری خود با دانشگاه لااقل 6 حوزه طرح پژوهانه همراه با هدف حمایت از طرح ها و انتها نامه های دانشگاهی، طرح کارآموزی همراه اول با هدف جذب کارآموز در موقعیت های مختلف کاری، نوآوری باز با هدف حمایت از ایده های خلاق در قالب فرآیند ایده تا محصول، حمایت از نخبگان، رویدادهای علمی و پژوهشی و ظرفیت های شتابدهی را در موضوعات مختلف بخش های core و beyond core صنعت تلکام هدف قرار داده است.

وی توضیح داد: اهداف اصلی این همکاری ها نیز فعال کردن زیست بوم نوآوری صنعت، بهره مندی از ظرفیت اعضای هیات علمی، حرکت صنعت در لبه دانش جهانی، ایجاد فرصت اشتغال، حل مسائل فناورانه صنعت و شناسایی نیروی مستعد بوده است.

بهروزی خاطر نشان کرد: بخشی از این همکاری ها در قالب تاسیس آموزشگاه همراه اول و برگزاری پنج دوره کارآموزی، برگزاری 3 دوره پژوهانه همراه اول در راستای حمایت از طرح، رساله و انتها نامه های دانشگاهی، ایجاد فرآیند نوآوری در مرکز تحقیق و توسعه همراه اول و برگزاری رویدادها و جوایز ملی و بعلاوه مشارکت در برگزاری ده ها کنفرانس و کارگاه علمی و پژوهشی ملی و بین المللی بوده است.

در انتها نیز از میلاد کلانتری محمودآباد، مریم فیضی خواجه ایم و سیما صبحی گیوی به ترتیب به عنوان نفرات برتر جایزه رساله برتر مهندسی برق و فناوری ارتباطات با اهدای جوایز 20، 15 و 10 میلیون تومانی تجلیل و تقدیر شد.

سی و یکمین کنفرانس بین المللی مهندسی برق از 19 تا 21 اردیبهشت ماه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می گردد و در این کنفرانس پنل نقش سرویس های مبتنی بر هوش مصنوعی در توسعه کسب و کار به ریاست به وسیله محمدعلی اخایی، معاون راهکارهای دیجیتال و هوشمندسازی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول و جمعی از مدیران حوزه ICT کشور و سخنرانی وحید شاه منصوری با موضوع 5G Beyond روز دوم کنفرانس برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1478

به "معرفی آثار برگزیده جایزه رساله برتر مهندسی برق و فناوری ارتباطات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی آثار برگزیده جایزه رساله برتر مهندسی برق و فناوری ارتباطات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید