تصویب لایحه تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل خرید اس-400

به گزارش کهن پارس، لایحه 740 میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا که راستا را برای تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه روسی اس-400 هموار می کند، در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب درآمد.

تصویب لایحه تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل خرید اس-400

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته (سه شنبه) لایحه بودجه دفاعی آمریکا که راستا را برای تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه های دفاع موشکی اس-400 روسیه هموار می کند، به تصویب درآورد.

روزنامه دیلی صاباح ترکیه گزارش کرد، لایحه 740 میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا با 335 رأی موافق در مقابل 78 رأی مخالف و در حقیقت با دو سوم اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب درآمد و حق وتوی ترامپ را پشت سرگذاشت.

رئیس جمهور آمریکا گفته است در صورتیکه سنا نیز این لایحه بودجه نظامی را به تصویب درآورد، آن را وتو خواهد کرد، سنا نیز در صورتیکه قصد مسدود کردن حق وتوی ترامپ را داشته باشد، باید با دو سوم اکثریت آراء، این لایحه را به تصویب درآورد.

طبق این گزارش، سنا قصد دارد تا خاتمه هفته، لایحه بودجه نظامی آمریکا را به رأی بگذارد.

در بخش هایی از این لایحه، کنگره موظف است ظرف 30 روز از زمان تصویب نهایی، تحریم هایی را علیه ترکیه به تصویب درآورد.

این لایحه خواستار تحریم تمامی افرادی است که از روی آگاهی در در دستیابی ترکیه به سامانه دفاع هوایی اس-400 نقش داشته باشند.

لایحه فوق همچنین به رئیس جمهور آمریکا اجازه می دهد که بعد از یکسال تحریم ها علیه ترکیه را لغو کند.

طبق این گزارش، مخالفت ترامپ با لایحه بودجه نظامی آمریکا به بند تحریم های ترکیه مربوط نمی شود بلکه مربوط به بخش ارائه بیمه حقوقی به شرکت شبکه های اجتماعی و همچنین بندی می شود که خروج نظامیان آمریکایی از آلمان و افغانستان را محدود می کند.

روابط میان ترکیه و ایالات متحده سال گذشته بعد از دستیابی آنکارا به سامانه های اس-400 روسیه دچار تنش هایی شد و واشنگتن در اقدامی، ترکیه را از پروژه جنگنده های اف 35 حذف کرد.

آمریکا مدعی است که روسیه احتمالاً از سامانه های اس-400 برای دستیابی به جزئیات محرمانه از جنگنده های اف-35 شرکت لاکهید مارتین بهره خواهد گرفت و با سامانه های ناتو ناسازگاری دارد، اما ترکیه تأکید کرده است که این سامانه ها هیچ گونه ناسازگاری با سامانه های ناتو ندارد و تهدیدی برای همپیمانان ناتو این کشور محسوب نمی شود.

لایحه بودجه دفاعی آمریکا از ترامپ می خواهد در چارچوب قانون مقابله با رقبای آمریکا از طریق تحریم ها (CAATSA) تحریم هایی را علیه ترکیه در رابطه با خرید سامانه های اس-400 تحمیل کند.

قانون کاتسا که ترامپ در سال 2017 به امضا درآورد، رئیس جمهور آمریکا را موظف می کند از بین 12 اقدام تحریمی، پنج مورد تحریم را برگزیند که شامل گزینه هایی همچون ممنوعیت صدور ویزا، ممنوعیت دسترسی به بانک صادرات واردات آمریکا، اتخاذ گزینه های سخت همچون ممنوعیت معامله با سامانه مالی آمریکا و ممنوعیت صدور مجوز صادرات می شود.

در ماه اکتبر سال جاری میلادی، کلارک کوپر مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور فروش تسلیحات هشدار داد که ترکیه بعد از آزمایش سامانه اس-400، خود را در معرض تحریم قرار داده است.

مذاکرات پیشین میان آنکارا و واشنگتن در زمینه خرید موشک های پاتریوت آمریکا به دلایل مختلفی از جمله قرارداد اس-400 روسیه و ترکیه و همچنین نارضایتی آنکارا از شروط واشنگتن، بدون نتیجه به خاتمه رسید و ترکیه تأکید کرده است، تنها در صورتی با پیشنهاد آمریکا برای خرید پاتریوت موافقت می کند که این قرارداد شامل انتقال فناوری و تولید مشترک این موشک آمریکایی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 425

به "تصویب لایحه تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل خرید اس-400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب لایحه تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل خرید اس-400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید