کنکور در چه شرایطی حذف می گردد؟ ، زمان شروع سال تحصیلی جدید و حضور دانشجویان در دانشگاه

به گزارش کهن پارس، وزیر علوم درباره شرایط حذف کنکور گفت: برای حذف کنکور در 3سال گذشته، بحثمان در جلسات رسمی این بود که دانشگاه ها برای انتخاب دانشجویان احتیاج به شاخص های استاندارد دارند؛ بنابراین اگر ما برای 3سال آخر آموزش و پرورش امکان برگزاری آزمون نهایی سراسری داشته باشیم شاید بتوانیم شاخص 3 ساله ای برای ارزیابی دقیق تر داوطلبان ورود به دانشگاه ها عرضه کنیم.

کنکور در چه شرایطی حذف می گردد؟ ، زمان شروع سال تحصیلی جدید و حضور دانشجویان در دانشگاه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش کهن پارس به نقل از ایسنا، دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب در گفت و گوی ویژه خبری، به مناسبت هفته دولت و با عنوان وزارت علوم چالش ها و دستاوردها، در مورد پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها گفت: در حال حاضر 900 هزار جایگاه در دانشگاه ها بدون احتیاج به آزمون، قابلیت ورود دارند و بعضی از رشته ها از جمله پزشکی متقاضی زیادی دارند و برای اینکه کنکور برگزار نگردد باید چارچوب ها، شاخص ها و استانداردهای پذیرش بدون کنکور تعیین شوند.

وی تاکید نمود: اگر پیشنهاد فوق به مرحله اجرا برسد، دانشگاه ها می توانند در یک آزمون عمومی که شامل اطلاعات عمومی، دانش زبان و بعضی دروس است در کنار سوابق تحصیلی، دانشجویان خود را جذب نمایند؛ بنابراین حذف کنکور احتیاج به سیستم نمرات استاندارد دارد.

وی ضمن بیان اینکه طی 40 سال گذشته تعداد زیادی دانشگاه در کشور ایجاد شد، گفت: در طول سه سال گذشته طرحی در وزارت علوم آماده شد تا دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که فعالیت آنها ضروری نبود، ساماندهی شوند. به طوریکه در سال های گذشته تعداد دانشگاه های علمی و کابردی کشور 1200 دانشگاه بود، اما بر اساس این طرح 500 دانشگاه علمی و کاربردی در کشور تعطیل شدند و مابقی همچنان تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص را بر عهده دارند.

وی در ادامه آموزش عالی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را به سه دوره تقسیم بندی کرد و اظهار کرد: در دوره اول وزارت علوم در یک بازه زمانی 10 تا 15 ساله احتیاجهای نیروی انسانی کشور را تامین کرد و در دوره دوم تا اواسط دهه 80 توسعه تحقیقات در دستور کار نهاده شد و ایران در این زمینه به رتبه قابل توجهی رسید.

وزیر علوم ضمن بیان اینکه با فرایند کاهش تعداد دانشجویان کشور ، وزارت علوم از سال 92 مجوز ایجاد هیچ دانشگاه جدیدی را صادر ننموده است، توضیح داد:. از اوایل دهه 80 با توسعه فناورهای جدید،دوره سوم شروع شد و با ایجاد پارک های علم وفناوری، شرکت های دانش بنیان شکل گرفت تا دانشجویان بیشتری برای ایجاد شرکت های دانش بنیان جذب مراکز آموزش عالی شوند.

افزایش فرایند پذیرش دانشجویان در سطح کشور از سال آینده

دکتر غلامی به آخرین شرایط ساماندهی مراکز آموزش عالی اشاره نمود و گفت: در طرح ساماندهی دانشگاه های کشور تعدادی از دانشگاه های غیردولتی و آزاد تعطیل شدند و این سبب شد که برای ورود به دانشگاه های دولتی فشار زیادی متحمل شویم. در واقع تمام کوشش ما دردانشگاه ها این است که دانشجویان ایرانی علم به روزی داشته باشند و بر اساس علوم روز دنیا تربیت شوند.

وزیرعلوم از افزایش فرایند پذیرش دانشجویان در سطح کشور از سال آینده اطلاع داد و اضافه کرد: طی دو سال گذشته طرحی در دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی اجرا شد تا همه دانشجویان با مهارت افزایی با علوم روز دنیا آشنا شوند و با برگزاری دوره های کارگاهی بتوانند پس از مهارت اندوزی در بازار مشغول کار شوند.

به گفته وی؛ آمارها نشان می دهند از سال 96 بیش از 60 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع کارشناسی مشغول کار شده اند و تعداد شاغلان مقطع کارشناسی ارشد بیش از 70 درصد و مقطع دکتری 90 درصد بوده است. در واقع ما نگران 40 درصد فارغ التحصیلان کارشناسی، 30 درصد کارشناسی ارشد و 10 درصد دکتری هم اکنون شغلی ندارند، هستیم، ضمن اینکه بیشتر فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که بیکار هستند را زنان تشکیل می دهند.

وزیر علوم به شرایط برگزاری کنکور در امسال اشاره نمود و اضافه کرد: امسال کنکور در شرایط خاصی برگزار گردید و آزمون های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با رعایت پروتکل های بهداشتی و با نظارت وزارت بهداشت با رعایت فاصله اجتماعی به خوبی برگزار گردید. به گونه ای که فاصله اجتماعی در کنکور دکترا 1.20 سانتی متر، آزمون کارشناسی ارشد 1.60 سانتی متر و در جریان برگزاری کنکور نیز 1.80 سانتی متر بود.

به گفته وی؛ بر اساس گزارش ناظران وزارت بهداشت، آزمون های امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط بسیار خوبی برگزار گردیده و این جای تقدیر و تشکر دارد و طبق نظر سنجی های صورت گرفته 94 درصد شرکت نمایندگان کنکور امسال از نحوه برگزار آن اظهاررضایت کردند، 91 درصد از برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و 85 درصد از نحوه برگزاری آزمون دکترا اظهار رضایت نموده اند.

آخرین شرایط سهمیه انتقال فرزندان اعضای هیات علمی

وزیر علوم به آخرین شرایط سهمیه انتقال فرزندان اعضای هیات علمی نیز اشاره نمود و گفت: همکاران هیات علمی ما اصلا سهمیه ندارند و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی از دانشگاهی به دانشگاه دیگری عنوان سهیمه ندارند و بیان این مساله از اول هم یک اشتباه بوده است.ضمن اینکه جذب هرگونه هیات علمی در دانشگاه ها نیز فرآیند خود را دارد و داوطلبان عضویت در هیات های علمی دانشگاه ها با ارزیابی هیات مرکزی جذب انجام می گردد.

شروع سال تحصیلی جدید از 15 شهریور

دکتر غلامی با بیان اینکه سال تحصیلی جدید از 15 شهریور شروع می گردد، گفت: طبق برنامه ریزیهای صورت گرفته قرار است سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها 15 شهریور ماه به صورت مجازی شروع گردد و دانشجویان به وسیله فضای مجازی می توانند با استادان خود ارتباط برقرار نمایند. در واقع مبنای ما در سال جدید تحصیلی دانشگاه ها نیمه اول امسال به صورت مجازی است و اگر شرایط در نیمه دوم تغییر یابد دانشجویان می توانند به محیط دانشگاه برگردند.

به گفته وی؛ با توجه به شرایط موجود نظر ما این است که در دانشگاه هایی که خوابگاه وجود دارد دانشجویان ورودی جدید با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانند وارد محیط دانشگاهی شوند.

وزیرعلوم با بیان اینکه دانشگاه های کشور به 10 منطقه علمی تقسیم می گردد؛ خاطر نشان کرد: طرحی در این وزارتخانه آماده شده که به موجب آن دانشگاه ها در کشور به 10 منطقه علمی تقسیم شوند و ماموریت های محلی، استانی، منطقه ای و بین المللی برای آنها تعریف گردد تا از موازی کاری بین دانشگاه های کشور جلوگیری کنیم و در عین حال هم افزایی علمی در کشور تقویت گردد. ضمن اینکه طرح رتبه بندی دانشگاه ها نیز توسط پایگاه استنادی دنیا اسلام از 2 سال پیش شروع شده و انتظار داریم تا انتها سال 99 رتبه بندی دانشگاه ها به صورت جامع و کامل. در کشور انجام گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 237

به "کنکور در چه شرایطی حذف می گردد؟ ، زمان شروع سال تحصیلی جدید و حضور دانشجویان در دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکور در چه شرایطی حذف می گردد؟ ، زمان شروع سال تحصیلی جدید و حضور دانشجویان در دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید