فوائد بادام زمینی در سلامت

به گزارش کهن پارس، بادام زمینی از بقولاتی است که تمام خواص یک مغز خوراکی یا آجیل را دارد. و بسیاری از فوائد سلامتی بخش حیاتی را به آن نسبت می دهند. این مقاله اطلاعاتی را در مورد چند مورد از این فوائد در اختیارتان قرار می دهد.

فوائد بادام زمینی در سلامت

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

بادام زمینی از بقولاتی است که تمام خواص یک مغز خوراکی یا آجیل را دارد. و بسیاری از فوائد سلامتی بخش حیاتی را به آن نسبت می دهند. این مقاله اطلاعاتی را در مورد چند مورد از این فوائد در اختیارتان قرار می دهد.

بادام زمینی، متعلق به خانواده فاباسه (Fabaceae) (لوبیا) است. و با نام علمی Arachis hypogaea گونه ای از بنشن یا بقولات بوده که بومی جنوب آمریکا، مکزیک، و مرکز آمریکا به تعداد می رود. بادام زمینی یک گیاه علفی یکساله بوده که دارای ساقه بسیار بلند و باریک، و برگهایی است که برخلاف یکدیگر بوده و به شکل پر که از چهار برگچه تشکیل شده اند، و گلهایی دارد که به شکل نخود فرنگی بوده و میوه های آن (بنشن) در اصل دانه هایی هستند که در زیرزمین روییده و بزرگ می شوند. در حال حاضر، بادام زمینی در دنیا در آب و هوایی پرورش داده می گردد که دارای دوره های گرمای طولانی مدت بوده و از باران فراوانی برخوردار باشند. این بنشن ها دارای خواص سلامتی بخش بسیاری هستند به این علت که منبعی غنی از مواد مغذی حیاتی می باشند.

ارزش غذایی

جدول ذیل اطلاعاتی را در مورد خواص غذایی مختلف این بنشن ها ارائه نموده است، با این حال، این خواص می تواند بسته به روش و شکلی که مصرف می شوند (شور، ساده، بوداده، کره ای و غیره) متفاوت باشند. با این وجود، آنچه تغییر نمی نماید خواص بسیار آن است. این جدول 1 اونس بادام زمینی با پوست، معادل با 28 گرم را نشان می دهد.

مواد مغذی

ارزش غذایی

کالری

166

پروتئین

8ر7 گرم

کلسیم

1ر17 میلی گرم

پتاسیم

203 میلی گرم

منیزیم

3ر49 میلی گرم

فسفر

111 میلی گرم

سدیم

6ر89 میلی گرم

فولات

6ر33 میکروگرم

کربوهیدرات

3ر4 گرم

فیبر خوراکی

6ر2 گرم

چربی کل

7ر14 میلی گرم

فوائد سلامتی بخش

پوسته و یا غلاف بادام زمینی شامل دو، و یا به ندرت سه مغز در یک نیام جداگانه مانند غلاف است. مغز آن شبیه به تخم مرغ بوده و میزان مغزها به نوع و گونه کشاورزی بستگی دارد.

چربی های سلامتی بخش قلب: بادام زمینی حاوی چربی های اشباع نشده مونو (با یک پیوند دوگانه) و اشباع نشده پلی (با چند پیوند دوگانه) بوده که قلب را سالم نگاه می دارند. سطح خوبی از این دو نوع یعنی چربی های اشباع نشده مونو و اشباع نشده پلی به پایین آوردن سطوح کلسترول خون یاری نموده، در نتیجه خطر بروز بیماریهای عروق کرونر را کاهش می دهند.

پروتئین: وجود پروتئین به منظور تکامل سالم سلولهای ما لازم است. سلولهای بدن ما به طور مداوم جایگزین و ترمیم می شوند. به منظور اطمینان از سلامتی سلولهای نو، و ترمیم خوب انواع آسیب دیده، احتیاج به پروتئین داریم. بادام زمینی منبع خوبی از پروتئین گیاهی است. آن را بایستی به طور منظم وارد رژیم غذایی بچه ها و افراد گیاه خوار نمود.

آنتی اکسیدان: بادام زمینی منبعی غنی از پلی فنول های آنتی اکسیدانی است که عمدتاً حاوی ترکیباتی مانند اسید پی ـ کوماریک و اسید اولئیک می باشند. این ترکیبات نه تنها از قلب محافظت می نمایند، بلکه از بدن در برابر بروز سرطان، بیماریهای عصبی دژنراتیو، و عفونتهای مختلف محافظت می نمایند.

مواد معدنی: بادام زمینی منبعی غنی از مواد معدنی مانند منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، کلسیم، سدیم، و غیره است. عرضه کافی از این مواد معدنی از داشتن قلبی سالم ما را مطمئن ساخته و خطر بروز بیماریهای کمبود مواد معدنی را به حداقل می رسانند.

ویتامین: وجود ویتامینها برای رشد و تکامل کلی بدن اهمیت دارند. ویتامینها سلامت حیاتی سلولها و بافتها را تضمین ساخته، به مبارزه با عفونتها و غیره یاری نموده که به نوبه خود عملکرد آرام اندامهای بدنمان را تضمین می سازد. بادام زمینی ویتامینهای ضروری بدن ما را تأمین ساخته که بعلاوه به تنظیم سوخت و ساز، تبدیل چربی و کربوهیدرات به انرژی و تسهیل شکل گیری استخوان و بافت یاری می نماید. بادام زمینی منبع خوبی از فولات بوده که بروز نقص های مادرزادی و عوارض مرتبط با کم خونی را کاهش می دهد.

تعداد فوائد آن برابر با تعداد راه هایی است که می تواند مصرف گردد؛ مغزهای پوست دار می توانند به صورت تازه، بو داده و یا آب پز شده مصرف شوند. بادام زمینی شور اغلب به شکل بسته بندی یا کنسروی فروخته می گردد و روغن بدست آمده از آن به برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد. بادام زمینی خرد شده جهت تهیه آب نبات بکار می رود و بله اجازه دهید کره بادام زمینی خامه ای و ترد را فراموش نکنیم.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1071

به "فوائد بادام زمینی در سلامت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوائد بادام زمینی در سلامت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید