فرانسه و اروپا گزینه تحریم سیاستمداران لبنانی را آنالیز می نمایند

به گزارش کهن پارس، به گزارش خبرنگاران، رویترز از قول منابع دیپلماتیک گزارش داده که دولت فرانسه و اتحادیه اروپا در حال آنالیز گزینه ها برای تحریم سیاستمداران لبنانی هستند. هدف چنین اقدامی نیز اعمال فشار به سیاستمداران لبنانی برای توافق در خصوص تشکیل دولت جدید و نجات کشور از خطر فروپاشی مالی عنوان شده است.

فرانسه و اروپا گزینه تحریم سیاستمداران لبنانی را آنالیز می نمایند

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

تابستان گذشته در پی انفجار مهیبی که در بندر بیروت رخ داد نخست وزیر و دولت لبنان استعفا دادند ولی به دلیل اختلافات سیاسی هنوز دولت جدید تشکیل نشده است.

دولت فرانسه مبتکر و راهنمایی نماینده فشارهای بین المللی برای تغییرات ساختاری در لبنان بوده است، ولی تا به امروز هیچیک از این اصلاحات که شرط اهدای یاری اقتصادی خارجی است اجرا نشده و جناح های سیاسی رقیب حتی در خصوص انتخاب اعضای دولت جدید به توافق نرسیده اند.

با توجه به اینکه بیشتر سیاستمداران ارشد لبنانی در کشورهای اروپایی املاک و نقدینگی دارند و فرزندان خود را برای تحصیل به اروپا می فرستند اعمال تحریم هایی نظیر ممنوعیت سفر به اروپا و یا مسدود کردن دارایی آنها می تواند تاثیر گذار باشد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در جلسه مجلس این کشور گفت: برای اعمال فشار بر سیاستمدارانی که منافع عمومی را فدای منافع شخصی خود نموده اند طرح های معینی در حال آنالیز است. اگر بعضی از این سیاستمداران به وظایف و مسئولیت های خود عمل ننمایند ما در اجرای مسئولیت خود هیچ تردیدی نخواهیم کرد.

دو دیپلمات به خبرگزاری رویترز گفتند که وزارت خارجه فرانسه مشغول آنالیز گزینه های گوناگون برای اجرای تحریم هایی از جمله ممنوعیت سفر به اروپا و مسدود کردن دارایی های افراد مورد نظر است.

به گفته دیپلمات ها، وزیر خارجه فرانسه در اجلاس وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در روز دوم فروردین، از جوزف بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه خواست این گزینه ها را آنالیز کند.

یکی از دیپلمات ها اضافه نمود: فرانسه کوشش می نماید لبنان را به یک مسئله مشترک برای کل اتحادیه اروپا تبدیل کند چون به تنهایی قادر به حل این معضل نیست و یا حداقل تجربه نشان داده که اقدامات یکجانبه آن کشور تا به امروز به نتیجه نرسیده است.

وی در ادامه گفت: تحریم تا به امروز به طور مستقیم مطرح نشده ولی اگر برای تغییر رفتار سیاستمداران لبنانی راه مناسبی باشد مد نظر قرار خواهد گرفت چون لبنان به یک حکومت کارآمد احتیاج دارد.

بعضی از لبنانی ها نیز از این پیشنهاد دفاع می نمایند. اخیراً غسان سلامه، وزیر سابق فرهنگ لبنان همراه با حدود صد نفر از روشنفکران و فعالان مدنی با انتشار مقاله ای در روزنامه لوموند از دولت فرانسه خواستند دارایی های سیاستمداران لبنانی را مسدود کند.

اما دیپلمات های اروپایی می گویند دولت فرانسه هنوز تصمیم نهایی را نگرفته و اهداف چنین تحریم هایی را دقیقاً معین ننموده است. در عین حال فرانسه به خوبی می داند که بنا نهادن یک حکومت مطلوب در لبنان طول خواهد کشید.

دولت آمریکا تا به امروز سه سیاستمدار ارشد لبنانی راتحریم نموده است.

دیپلمات های اروپایی گفتند که اتحادیه اروپا امکان تحریم حزب الله را نیز آنالیز نموده است.

یک مقام ارشد لبنانی نیز گفت: دولت فرانسه اعمال تحریم را به سیاستمداران لبنانی اطلاع داده ولی به نظر می رسد که این تهدید حداقل تا به امروز چندان جدی نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 784

به "فرانسه و اروپا گزینه تحریم سیاستمداران لبنانی را آنالیز می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه و اروپا گزینه تحریم سیاستمداران لبنانی را آنالیز می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید