فرانسه سفرایش را از آمریکا و استرالیا فراخواند، واشنگتن: متاسفیم، کانبرا: درک می کنیم

به گزارش کهن پارس، کاخ سفید با ابراز تاسف از تصمیم فرانسه مبنی بر فراخواندن سفرای خود از واشنگتن و کانبرا گفت کشورش در روزهای آینده به کار خود برای حل اختلافات بین دو طرف ادامه می دهد.

فرانسه سفرایش را از آمریکا و استرالیا فراخواند، واشنگتن: متاسفیم، کانبرا: درک می کنیم

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روسیا الیوم، آدینه وزارت خارجه فرانسه در پی تشدید تنش در روابط با استرالیا و آمریکا، سفیران خود را از واشنگتن و کانبرا فراخواند؛ این اقدام در پی لغو قرارداد فروش زیردریایی های فرانسوی به استرالیا موسوم به قرارداد قرن صورت گرفت.

شامگاه چهارشنبه،ایالات متحده، انگلیس و استرالیا از برنامه ساخت زیردریایی های هسته ای برای ارتش استرالیا خبر دادند.

جو بایدن ، رئیس جمهور آمریکا، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس و اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا با صدور بیانیه ای مشترک از مشارکت تازه در زمینه های دفاعی و امنیتی به نام AUKUS و اولین پروژه در این زمینه خبر دادند.

روابط بین فرانسه و ایالات متحده از یک سو و فرانسه با استرالیا از سوی دیگر وارد یک دوره بحران شده است، زیرا دولت استرالیا به وسیله ایجاد این مشارکت تازه، قرارداد 40 میلیارد دلاری خرید زیردریایی های فرانسوی را لغو نموده و تصمیم گرفت آنها را با تسلیحات هسته ای آمریکا جایگزین کند. پاریس این موضوع را خیانت و خنجر از پشت توصیف کرد.

به همین دلیل، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت که سفرای کشورش در واشنگتن و کانبرا را به علت اهمیت فوق العاده پیمان امنیتی بین آمریکا، انگلیس و استرالیا، فراخوانده است.

وی افزود که این اقدام به درخواست امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه صورت گرفت.

فرانسه بعلاوه لغو پروژه قرارداد قرن در پی شراکت امنیتی تازه متحدانش را غیرقابل قبول دانست.

سفیر فرانسه در واشنگتن هم در پیامی توئیتری نوشت: در پی اعلامیه هایی که بر دیدگاه ما درباره متحدانمان تأثیر می گذارد، برای مشورت به پاریس احضار شدم.

این نخستین باری است که فرانسه سفرایش از آمریکا و استرالیا را فرا می خواند.

آمریکا و فرانسه از زمان جنگ استقلال آمریکا متحد نزدیک محسوب می شوند و این رخداد بین دو متحد نامعمول است.

واکنش آمریکا و استرالیا

به همین دلیل، یک مقام کاخ سفید گفت، ما از تصمیم فرانسه برای فراخواندن سفیر خود از واشنگتن متأسفیم و متعهد به حل اختلافات با این کشور به وسیله مصاحبه هستیم.

شورای امنیت ملی آمریکا هم گفت، در ارتباط با تصمیم فراخواندن سفیر پاریس با شرکای فرانسوی خود در تماس هستیم. ما موضع فرانسه را درک می کنیم و برای حل اختلافاتمان، مانند سایر مسائل با آن ها همکاری خواهیم کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده هم در واکنش به این اقدام فرانسه گفت: به رایزنی در خصوص اختلافات خود با فرانسه، از جمله در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل ادامه خواهیم داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: ما با متحدان فرانسوی خود در تماس نزدیک هستیم. ما موقعیت آنها را درک می کنیم و از برنامه آنها برای احضار سفیر خود به پاریس آگاه هستیم.

این سخنگو افزود: فرانسه یک شریک حیاتی و متحد قدیمی ما است و ما روابط خود را بسیار ارزشمند می دانیم.

جان کربی ، سخنگوی پنتاگون هم در خصوص واکنش فرانسه به ایجاد همکاری سه جانبه امنیتی بین ایالات متحده، انگلیس و استرالیا و لغو قراردادقرن، گفت که مقامات آمریکایی این موضوع را حتی قبل از اعلام رسمی با همتایان فرانسوی خود در میان گذاشتند.

وی گفت که واشنگتن نگران آینده همکاری های دفاعی خود با پاریس است و کارهای زیادی در این زمینه برای دو کشور اجرا شده است.

به گفته کربی، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا صبح آدینه با فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه تماس گرفت.

ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا هم گفت که کشورش ناامیدی فرانسه را پس از تصمیم مقامات استرالیا برای لغو قرارداد زیردریایی قرن که در سال 2016 با یک شرکت فرانسوی منعقد شده بود، درک می نماید.

وی در مصاحبه با خبرنگاران در واشنگتن گفت: من کاملاً ناامیدی فرانسه را درک می کنم. واضح است که تعامل با چنین مسائلی سخت است. ما به کارهای سازنده و همکاری نزدیک خود با همکاران فرانسوی خود ادامه می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1040

به "فرانسه سفرایش را از آمریکا و استرالیا فراخواند، واشنگتن: متاسفیم، کانبرا: درک می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه سفرایش را از آمریکا و استرالیا فراخواند، واشنگتن: متاسفیم، کانبرا: درک می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید