طرح فوری مجلس برای بازار مسکن

به گزارش کهن پارس، عضو هیأت رئیسه مجلس از تدوین طرحی در مجلس برای حل مشکل مسکن اطلاع داد و گفت: این طرح هفته آینده با یک فوریت تقدیم هیأت رئیسه می گردد.

طرح فوری مجلس برای بازار مسکن

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت چینی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش کهن پارس، حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت وگو با خبرگزاری فارس در خصوص مشکل مسکن جوانان گفت: یک بحثی را در مجلس دنبال می کنیم که با توجه به شرایط خاصی که بازار مسکن روی داده، مجلس یازدهم باید یک اقدام انقلابی برای حل فوری مشکل مسکن انجام دهد و مسائل مردم در این زمینه را برطرف کند. بازار مسکن هم از کمبود، هم از تورم افسارگسیخته و هم مشکل مدیریت و رها شدگی رنج می برد که باید حل کنیم.

به گفته عضو هیأت رئیسه مجلس، به نظر می رسد، طرح نمایندگان باید با یک فوریت تقدیم هیأت رئیسه گردد و اقدامات فوری برای حل مشکل مسکن انجام گردد.

وی اضافه کرد: در این زمینه جلساتی با صاحب نظران و مسئولان بخش های مختلف مرتبط با مسکن در ساختمان هیأت رئیسه مجلس برگزار کردیم و دنبال این هستیم که 2 بسته سیاستی، یکی بسته نظارتی و دیگری بسته تقنینی و اصلاح قوانین مرتبط با مسکن را تهیه کنیم.

حاجی دلیگانی در شرح بسته نظارتی مجلس گفت: آنچه در حال حاضر بر قیمت مسکن اثر دارد و قانون آن اجرا نمی گردد، به عنوان مثال ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم است که دولت باید در شهرهای بیش از 100 هزار نفر جمعیت از خانه های خالی مالیات بگیرد. گرچه این قانون مصوب سال 94 است، اما تا به امروز از سوی دولت اجرا نشده و این جای تأسف دارد که چرا بند ث تبصره 6 قانون بودجه 99 کل کشور اجرا نشده و مالیات بر خانه های خالی را اجرا نکردند.

وی بسته دوم سیاست مسکن که در مجلس تهیه شده را شامل بخش تقنینی عنوان نمود و گفت: این بحث شامل خلاءهای قانونی است که جایی که احتیاج به اصلاح قانون است و این قوانین مانع فراوری مسکن شده است، باید اصلاح شوند و در سال جهش فراوری باید در فراوری مسکن رونق صورت گیرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه همه مواد مورد احتیاج فراوری مسکن در داخل کشور وجود دارد، گفت: مسائلی در این زمینه وجود دارد از نظر قانونگذاری باید اصلاح گردد. یکی از محورهای اصلی فراوری مسکن این است که 60 درصد هزینه مسکن را زمین تشکیل می دهد و این نسبت در تهران به 70درصد هم می رسد، بنابراین اگر بتوان با راهکاری قیمت زمین را از مسکن جدا کنیم، قیمت مسکن کاهش می یابد.

نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس گفت: کشور ما از 165 میلیون هکتار وسعتی که دارد تنها 0.42درصد در آن سکونتگاه ساخته شده و ساخت مسکن در کمتر از 0.5درصد مساحت کشور باعث شده تراکم جمعیت صورت گیرد و قیمت ها بالا رود، به خاطر اینکه طرح آمایش زمین اجرا نشده است و نمی دانیم جواب خدا را چه بدهیم که زمین به این وسعت برای کشور ایجاد نموده، اما در شهرهای ما تراکم جمعیت وجود دارد و قیمت به شدت افزایش یافته است و ما دنبال حل این مسائل هستیم.

حاجی دلیگانی در خصوص اینکه میزان عرضه و تقاضای مسکن آیا با هم تناسب دارد، گفت: در حال حاضر 3.5 میلیون پسر و 3 میلیون دختر در کشور داریم که زمان ازدواج شان گذشته و هنوز ازدواج ننموده اند و هر سال حدود 828 هزار پسر و 630 هزار دختر به سن ازدواج می رسند.

وی اضافه کرد: در حالی که در سال 97 فراوری مسکن 550 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده، این رقم در سال 88 حدود 890 هزار واحد مسکن بوده، یعنی فراوری سالانه مسکن کاهش یافته است. این در حالی است که 3 میلیون ازدواج عقب افتاده و سالانه 600 هزار ازدواج جدید صورت می گیرد و باید برای تأمین مسکن آنها سالانه 1.2 میلیون واحد مسکونی ساخته گردد تا کسری مسکن برطرف گردد. ظرفیت هم وجود دارد و 3 پارامتر معین شامل زمین که 60 درصد قیمت تمام شده مسکن را تشکیل می دهد و همچنین پول برای ساخت و ساز که نقدینگی زیادی در دست مردم وجود دارد و نیز زیرساخت و خدمات وجود دارد.

به گفته عضو هیأت رئیسه مجلس یکی از راهکارها ایجاد شهرهای جدید و الحاق زمین به شهرهای موجود است. برای ساخت یک مسکن 2 سال زمان احتیاج است که از این زمان 8 تا 9 ماه آن برای مراحل بروکراسی و اداری و شهرداری ها، بانک ، دهیاری ها، بنیاد مسکن صرف می گردد که این ها مانع رونق فراوری مسکن است.

حاجی دلیگانی گفت: باید یک حرکت انقلابی در بخش مسکن انجام گردد. با وضع کنونی مسکن بورس بازی و دلال بازی وجود دارد و مردم برای تهیه مسکن به تنگنا و سختی رسیده اند.

وی اضافه کرد: طرح مسکن هفته آینده در مجلس مطرح می گردد و در هفته جاری امضای نمایندگان تکمیل شده و این طرح با امضای نمایندگان به هیأت رئیسه مجلس ارائه می گردد و با قید یک فوریت در دستور جلسه هفته آینده مجلس قرار می گیرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین در پاسخ به اینکه آیا برای اصلاح شرایط مسکن فقط باید از دولت انتظار داشت یا اینکه زمینه برای حضور بخش خصوصی در فراوری مسکن فراهم کرد، گفت: باید موانع رونق مسکن را برداریم تا بخش خصوصی رغبت پیدا کند و نقدینگی و سرمایه خود را برای ساخت مسکن بیاورد، البته دولت هم موانع را برطرف کند از جمله آزادسازی زمین، گرفتاری های شورای عالی شهرسازی و معماری برای توسعه شهرها وجود دارد که باید این موانع برطرف گردد.

حاجی دلیگانی در خصوص اینکه بعضی از طرح ها با وجود نیت خوب زمینه تغییر کاربری زمین های کشاورزی و کوه ها و منابع طبیعی را فراهم می نماید، گفت: در حوزه نمایندگی بنده در شاهین شهر، برخوار و میمه روستاهای دور افتاده با 50 خانوار وجود دارد که اگر به یک شهری ماهی 5 میلیون تومان هم بدهند برای زندگی نمی فرایند اما بنیاد مسکن از 30 سال قبل تا به امروز حتی یک پلاک به زمین های روستایی نداده است در نتیجه مردم مجبور شدند به زمین های ملی تجاوز نمایند.

وی اضافه کرد: الان دریافت پروانه ساختمان در تهران راحت تر از روستاها شده است و گاهی دریافت پروانه در روستا بسیار سخت است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 79

به "طرح فوری مجلس برای بازار مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح فوری مجلس برای بازار مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید