در نشست وین صرفا اعضای کنونی برجام حضور دارند، هیچ مذاکره ای با آمریکا در هیچ سطحی نخواهیم داشت خبرنگاران

به گزارش کهن پارس، معاون وزیر خارجه با بیان اینکه در نشست سه شنبه در وین صرفا اعضای کنونی برجام حضور خواهند داشت، توضیح داد: آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام حضور نخواهد داشت و این قطعی است.

در نشست وین صرفا اعضای کنونی برجام حضور دارند، هیچ مذاکره ای با آمریکا در هیچ سطحی نخواهیم داشت خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز (آدینه) در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره انتشار خبری مبنی بر حضور آمریکا در نشست آینده در وین گفت: نشست وین که هیأت ایران در آن شرکت خواهد نمود یک نشست کمیسیون مشترک برجام است که با هدف آنالیز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام برگزار خواهد شد و صرفا اعضای کنونی برجام (ایران و 1+4) در آن حضور خواهند داشت.

وی اضافه نمود: آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام حضور نخواهد داشت و این قطعی است.

لازم به ذکر است روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال امروز مدعی شد که آمریکا هم روز سه شنبه و همزمان با نشست کمیسیون مشترک برجام در وین حضور خواهد یافت، اما مذاکره مستقیم با ایران انجام نخواهد شد.

عراقچی گفت: اینکه سایر طرف های برجام بخواهند در ارتباط با اقداماتی که آمریکا باید انجام دهد، به صورت دوجانبه یا چندجانبه با آمریکا رایزنی هایی داشته باشند، چه در وین و چه در هر جای دیگر، به خودشان مربوط است و البته مسبوق به سابقه است.

معاون وزیر خارجه توضیح داد: هیأت ایرانی هیچگونه مذاکره ای با هیأت آمریکایی در هیچ سطحی نخواهد داشت.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز (آدینه) 13 فروردین 1400 برابر با 2 آوریل 2021 به صورت مجازی و به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی از طرف جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار گردید.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیأت ایرانی در این نشست را عهده دار بود.

در راستای بیانیه مشترک وزرا مورخ 21 دسامبر 2020، اعضا چشم انداز بازگشت کامل ایالات متحده به برجام را مدنظر قرار دادند و آمادگی خود را برای آنالیز موضوع با نگرش مثبت و در یک کوشش جمعی مورد تاکید قرار دادند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست، ضمن تشریح مواضع اصولی کشورمان، لغو تحریم های آمریکا را اولین گام جهت احیای برجام خواند و گفت ایران به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی آنها، گام های جبرانی هسته ای را متوقف خواهد نمود.

سید عباس عراقچی گفت که برای بازگشت ایالات متحده به برجام احتیاج به هیچ مذاکره ای نیست و جهت آمریکا در این خصوص کاملا روشن است. ایالات متحده همانگونه که از توافق خارج شد و تحریم های غیرقانونی علیه ایران وضع کرد، به همان صورت نیز می تواند به توافق برگشته و قانون شکنی را سرانجام دهد.

در این نشست اعضای برجام با اشاره با ابعاد فاجعه بار خروج آمریکا از برجام بر انتفاع ایران از برجام، بر از دست ندادن زمان در این مقطع تاکید کردند.

در سرانجام، طرف های برجام ضمن تاکید بر تعهدشان جهت حفظ برجام، تصمیم گرفتند این جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده (سه شنبه) 17 فروردین به منظور تداوم رایزنی ها در وین از سر بگیرند تا اقدامات مربوط به لغو تحریم ها و گام های هسته ای را گروه های کارشناسی مربوطه تعیین نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 803

به "در نشست وین صرفا اعضای کنونی برجام حضور دارند، هیچ مذاکره ای با آمریکا در هیچ سطحی نخواهیم داشت خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نشست وین صرفا اعضای کنونی برجام حضور دارند، هیچ مذاکره ای با آمریکا در هیچ سطحی نخواهیم داشت خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید