درآمد 1.4 میلیارد دلاری ایران از محل صادرات بنزین

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - ایران در هفت ماه نخست سال 99 به عنوان صادرکننده فعال بنزین در منطقه حضور داشته و در این مدت از محل صادرات بنزین، درآمدی حدود 1.4 میلیارد دلار به دست آورده است.

درآمد 1.4 میلیارد دلاری ایران از محل صادرات بنزین

به گزارش وزارت نفت، ایران که تا دو سال پیش واردکننده بنزین بود و حتی در سال 97، روزانه تا 4.5 میلیون لیتر در روز بنزین به کشور وارد می کرد، حالا به عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و دنیا شناخته می گردد. این در شرایطی است که در سال 85، ایران روزانه بیش از 27 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد که موجب خروج ارز از کشور و وابستگی شدید برای تأمین امنیت انرژی کشور بود. همین وابستگی باعث شد تا در تحریم هایی که از ابتدای دهه 90 شمسی شروع شد، تحریم بنزین در صدر آنها قرار گیرد و ایران حتی در سال هایی مجبور شد با تغییر در فرآیندهای بعضی پتروشیمی ها، از ریفورمیت به جای بنزین استفاده کند تا خلائی در تأمین این سوخت به وجود نیاید.

اما مهم ترین اقدام تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود که با اولویت بندی توسعه این پالایشگاه، فازهای آن یک به یک به مدار فراوری آمدند و حالا پس از دو سال از بهره برداری فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و ارتقای کیفی واحدهای پالایشگاهی در فراوری بنزین استاندارد و تبدیل شدن ایران به صادرکننده بنزین، ایران نه تنها وارد کننده بنزین نیست، بلکه در هفت ماه نخست امسال حدود 1.4 میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

مختومه شدن پرونده واردات بنزین از مهرماه سال 97، برگ جدیدی پیش روی صنعت پالایش کشور باز کرد تا بدین ترتیب واحدهای پالایشی علاوه بر تأمین احتیاج داخلی، بتوانند جوابگوی درخواست های صادراتی بنزین از کشورهای خارجی نیز باشند.

با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال های گذشته بیم آن می رفت که میزان فراوریات پالایشگاه ها کفاف احتیاجهای داخلی را ندهد و در نتیجه به افزایش واردات بنزین منجر گردد. این اتفاق می توانست در شرایط تحریم، صنعت نفت را که به شدت در تنگنا قرار گرفته دچار بحران عمیق تری کند.

اگر نگاهی به شرایط کشور ونزوئلا انداخته گردد می توان وخامت اوضاع را در این خصوص بهتر و عمیق تر درک کرد. فلج شدن پالایشگاه های کشور ونزوئلا و در نتیجه کمبود سوخت بحران سختی را پیش روی این کشور قرار داده است، اما ایران با برگ برنده خود یعنی ستاره خلیج فارس توانست از عهده این مسئولیت به خوبی برآید و حتی با ارسال محموله های بنزین به ونزوئلا قدرت و اقتدار ایران را مقابل سایر کشورها گوشزد کند.

بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 98، با توجه به افزایش فراوری و کاهش مصرف بنزین، کشور ما که تا سال 97 واردکننده بنزین بود و به طور متوسط در سال 97 روزانه 4.5 میلیون لیتر بنزین وارد می کرد، به صادرکننده بنزین تبدیل شد و در سال 98 به صورت میانگین 3 میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته است که افزون بر جلوگیری از خروج ارز بابت واردات بنزین، موجب ورود ارز حاصل از صادرات بنزین در سال 98 و هفت ماهه سال 99 به ترتیب حدود 490 میلیون دلار و 1.4 میلیارد دلار شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 572

به "درآمد 1.4 میلیارد دلاری ایران از محل صادرات بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد 1.4 میلیارد دلاری ایران از محل صادرات بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید