خبرنگاران تحریم ها تاثیری روی فعالیت های فرهنگی ایتالیا در ایران نداشته اند

به گزارش کهن پارس، تهران- خبرنگاران- سفیر ایتالیا در ایران با تاکید بر قدمت روابط تهران-رم به ویژه ارتباطات در حوزه فرهنگ و هنر گفت: تحریم ها قطعا چالش برانگیز هستند اما از جهت فعالیت های فرهنگی، رویدادها و نمایشگاه ها تاثیری نداشته اند و هر برنامه ای داشتیم اجرا نموده ایم.

خبرنگاران تحریم ها تاثیری روی فعالیت های فرهنگی ایتالیا در ایران نداشته اند

با ما همراه باشید و با تور ارزان ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

جوزپه پرونه /Giuseppe Perrone از تیرماه گذشته به عنوان سفیر ایتالیا در ایران کار خود را آغاز کرد. وی که از دهه 90 میلادی به عنوان دیپلمات ایتالیایی مشغول فعالیت بوده است پیش از این سفارت ایتالیا در لیبی (2015 تا 2018) را تجربه نموده و در سفارت این کشور در آمریکا و الجزایر نیز مسئولیت هایی داشته است. پرونه دانش آموخته علوم سیاسی از دانشگاه تورین و زبان عربی از دانشگاه رُم است و علاقه وی به زبان فارسی باعث شده از وقتی به ایران رسیده زبان فارسی را نیز بیاموزد.

پرونه از زمان حضور در ایران علاقه زیادی به توسعه فعالیت ها و ارتباطات فرهنگی نشان داده و طرح های مشترکی را با همکاری هنرمندان ایرانی و ایتالیایی راه انداخته و حمایت نموده است؛ از جمله فراوری کلیپ های نمایشی با نام هشت ونیم کلیپ؛ چطور همه گیری کرونا زندگی ما را تغییر داد؟ این کلیپ های نمایشی با حضور دو هنرمند تئاتر ایرانی و دو هنرمند از ایتالیا در ایام همه گیری کرونا و همکاری دورادور ساخته و روی شبکه های مختلف مجازی متعلق به سفارت ایتالیا در ایران و شبکه های متعلق به هنرمندان منتشر می شوند تا نمادی از مقابله با مرزهای جدایی باشند که این همه گیری به ما تحمیل نموده است. اولین قسمت از این مجموعه کلیپ به نام فراتر از آینه ها چهارشنبه گذشته (15 مرداد) در مراسمی خودمانی با حضور اندکی مهمان در محل اقامت سفیر ایتالیا در ایران رونمایی شد.

پرونه معتقد است دیپلماسی فرهنگی در توسعه روابط کشورها به شدت مهم است؛ زیرا زمینه را برای رسیدن به درکی بهتر از یکدیگر و دانستن استدلالات و عقاید طرفین فراهم می نماید؛ در واقع ابزاری لازم برای گفت وگو و تبادل های سیاسی و مالی است. وی همچنین با اینکه اعمال تحریم ها را چالش برانگیز و برای دادوستدها سخت می داند معتقد است این امر موجب توقف برنامه های فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران نشده است.

وی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران در خصوص اقدامات سفارت ایتالیا برای تقویت روابط دیرینه تهران- رم در همه زمینه ها، گفت: ایران و ایتالیا روابطی قدیمی دارند که در دو تمدن باستانی ریشه دارد؛ به همین دلیل دو ملت فهم خوبی از یکدیگر دارند. هر دو فرهنگی عمیق دارند که سرچشمه تمدن های مهم بشری است و درک یکدیگر را آسان می نماید.

سفیر ایتالیا در ایران ادامه داد: از وقتی به ایران آمده ام، اقدامات زیادی انجام داده ایم که گفته های مرا مبنی بر وجود دوستی دیرینه و مهم بین دو ملت تایید می نماید. در زمینه امور فرهنگی طرح های زیادی انجام داده ایم که معمولا با علاقه، انگیزه و تایید طرف ایرانی هم از سوی مردم و هم نهادها روبرو شده است.

خود را با شرایط کرونایی وفق داده ایم

پرونه گفت: نهادهای دولتی همیشه انگیزه و علاقه زیادی در همکاری با کشور من نشان داده اند و به همین دلیل توانسته ایم فعالیت هایی را در زمینه سینما، هنر، تئاتر، معماری و طراحی و باستان شناسی انجام دهیم. ایتالیا در سال گذشته در ایران بسیار فعال بوده؛ امری که مهر تاییدی است بر هویت مشترک دو کشور و اینکه در گذشته چطور همکاری نموده اند و اکنون نیز به این همکاری ادامه می دهند.

در همین سال گذشته طرحی در خصوص هنر شهری به نام هنر شهری فرصتی برای اتحاد/Urban Art Unites با همکاری دو هنرمند ایرانی و ایتالیایی و فراوری یک اثر هنری مشترک انجام شد. همچنین در حال همکاری با نهادهای بسیاری برای برگزاری نمایشگاه هستیم و اقدامی در خصوص معماری و طراحی را در حال برنامه ریزی و انجام داریم که عظمت طراحی و معماری ایرانی را در همکاری با مجله ای ایتالیایی نشان می دهد.

وی تاکید نمود: با شیوع همه گیری کرونا مجبور شدیم برنامه ها را کمی تغییر دهیم، یقینا امکان برگزاری گردهم آیی های عظیم دیگر نیست. برای نمونه مجموعه کلیپ های جدید نمایشی با نام هشت و نیم کلیپ؛ چطور کرونا زندگی ما را تغییر داد؟ همکاری بین چهار هنرمند ایرانی و ایتالیایی به صورت آنلاین (برخط) اجرا شده است و البته نتیجه بسیار خوب از کار درامده. همچنین مجموعه معماری و طراحی به شکل فراوریی ویدئویی است، تصور می کنم خود را با شرایط جدید وفق داده ایم و حتی همکاری هایی را که از قبل وجود داشت تقویت نموده ایم.

این دیپلمات ایتالیایی ادامه داد: حتی در زمینه مالی ایتالیا مدت ها اولین شریک تجاری ایران در اروپا بود؛ ولی اکنون دومین شریک تجاری است. ما تمام همت خود را به کار می بندیم تا همکاری های مالی را دوباره افزایش دهیم.

تحریم ها تاثیری روی فعالیت های فرهنگی ندارند

وی در پاسخ به این سوال که آیا خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد حریم ها موجب کندی فعالیت های فرهنگی شده، گفت: از وقتی به ایران آمده ام فعالیت های زیادی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی انجام داده ایم، شاهد علاقه زیاد مردم و استقبال دولت ایران از این برنامه ها هستم که موجب خوشحالی است. هر اقدامی که برای آن برنامه ریزی نموده بودیم توانسته ایم انجام دهیم.

پرونه ادامه داد: البته قطعا تحریم ها چالش برانگیز هستند هم برای کشور من و هم برای هر کسی که دادوستدی دارد. روی همه تاثیر گذاشته اند اما از جهت فعالیت های فرهنگی، رویدادها و نمایشگاه ها و هر چه به دانش و تبادل آن مربوط است، تاثیری ندارند.

سفیر ایتالیا در ایران در این مورد که رسانه ها و خبرنگاران چه نقشی در تقویت روابط دو کشور در همه زمینه ها دارند گفت: رسانه ها در ایجاد روابط پایدار بین دو کشور بسیار مهم هستند. رسانه های ایتالیایی اخیرا علاقه زیادی به نوشتن در خصوص ایران؛ به ویژه دقیق و درست نوشتن از این کشور و رویدادهای آن دارند.

یکی از روزنامه های مهم یتالیایی به تازگی گزارشی عمیق و آگاهانه در خصوص ایران نوشته بود که نشان می دهد وقتی روزنامه نگاران کار خود را به درستی انجام دهند و خود را محدود به شنیده ها ننمایند تصویری که از ایران به دست می دهند کاملا متفاوت با تصویر فعلی بعضی رسانه ها از ایران است.

ایران؛ کشوری متنوع با فرهنگی غنی

وی تاکید نمود: زیرا ایران کشوری با فرهنگی بسیار متنوع و غنی و تمدنی ریشه دار است که این تنوع در خصوص مردم نیز وجود دارد، داخل کشور مانند هر کشور دیگری اختلاف نظرهایی دیده می گردد اما بسیار متنوع است و وقتی خبرنگاری ایران را پوشش می دهد باید تمام و کمال به آن بپردازد. گزارش های روزنامه های ایتالیایی از ایران به تدریج بهتر می گردد، تبادل تجربیات در این زمینه بسیار مهم است و اینکه روزنامه نگاران باید خود به ایران بیایند و واقعیت این کشور را لمس نمایند. تقویت تبادل تجریبات دو طرف برای ما مهم است و سفارت ایتالیا همیشه مشوق خبرنگاران برای آمدن به ایران بوده.

وی در خصوص فعالیت های آینده فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران نیز گفت: یکی از این فعالیت ها کلیپ های نمایشی با نام هشت و نیم کلیپ چطور همه گیری کرونا زندگی ما را تغییر داد؟ است که اپیزودهای دیگر آن تا ماه دسامبر (آذر/دی) منتشر خواهد شد.

دیگری ازسرگیری برنامه نمایش فیلم های ایتالیایی در چند شهر ایران از جمله شیراز، کیش و تهران در قالب برنامه ای به نام دریچه ای به سوی سینمای ایتالیا/ Spotlight on Italian cinema است. این مجموعه نمایش فیلم های معاصر ایتالیایی از فیلم های داستانی و مستند را در برمی گیرد.

همچنین مجموعه ای زیبا در خصوص معماری و طراحی داریم که در خصوص گزارش های مجله معتبر دوموس/ Domus ایتالیا در خصوص زیبایی و عمق طراحی ایران طی سال های قبل است و نگاه دوموس به ایران/ DOMUS eyes on IRAN نامیده می گردد. همچنین پروژه هنر شهری را نیز از سر می گیریم که به دلیل کرونا متوقف شد؛ به علاوه بسیاری طرح های دیگر از جمله ازسرگیری همکاری های گروه های باستان شناس زیادی که از قبل همکاری های خوبی در زمینه باستان شناختی در ایران داشته اند و اکنون نیز دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 122

به "خبرنگاران تحریم ها تاثیری روی فعالیت های فرهنگی ایتالیا در ایران نداشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تحریم ها تاثیری روی فعالیت های فرهنگی ایتالیا در ایران نداشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید