تازه ترین تغییرات آزمون های سراسری در شرایط کرونا

به گزارش کهن پارس، شیوع ویروس کرونا افزون بر خارج کردن زندگی مردم از مدار عادی، حوزه آموزش و برگزاری آزمون های سراسری را نیز با چالش جدی روبه رو ساخته است.

تازه ترین تغییرات آزمون های سراسری در شرایط کرونا

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کووید -19 از روزهای ابتدایی آغاز سال 2020 میلادی تا به امروز، زندگی عادی مردم را با چالش های جدی روبه رو ساخته است. آموزش و آزمون های سراسری یکی از حوزه های پرتاثیر از شیوع ویروس کرونا در 10 ماه گذشته بوده اند.

با شیوع این ویروس بسیاری از مراکز آموزش عالی در کشور، با پیش دریافت آموزش مجازی و تعطیل دوره ای گروه های آموزشی، کلاس های درس، کارگاه ها و آزمایشگاه و همچنین خوابگاه ها درصدد کنترل و جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر کووید - 19 میان دانشجویان برآمدند. این سیاست ها با ادامه شرایط کرونایی و یافته نشدن واکسن مقابله با ویروس ادامه دارد.

در این میان، برگزاری آزمون های سراسری مختلف در کشور نیز از گزند این ویروس منحوس در امان نمانده است؛ بسیاری از آزمون ها مانند کنکورهای سراسری کارشناسی و کارشناسی ارشد با تعویق برگزار گردیدند، برگزاری بعضی آزمون ها لغو شدند و برگزاری شماری نیز به آینده موکول شده است.

سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش پزشکی به عنوان دو نهاد اصلی برگزار کننده آزمون های سراسری در کشور به شمار می فرایند.

در تازه ترین شرایط برگزاری آزمون های سراسری بعضی از این آزمون ها مانند آزمون تصدی سِمت قضا لغو شد و بعضی دیگر مانند آزمون های پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی نیز به زمان دیگری موکول شدند.

آزمون های لغو شده سازمان سنجش

سازمان سنجش آموزش کشور در تازه ترین اطلاعیه خود از لغو آزمون تصدی سِمت قضا اطلاع داد. این در حالی است که پیشتر نیز خبر لغو آزمون های زبان و وکالت از سوی این سازمان اعلام شد.

بر اساس اطلاعیه این سازمان خطاب به پذیرفته شدگان در آزمون مرحله اول (تستی) تصدی سِمت قضا قوه قضائیه سال 1399، باتوجه به مصوبات چهل و دومین جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و رشد فزاینده بیماری کووید- 19 در کشور، همچنین اعمال محدودیت ها در بیشتر استان ها، مرحله دوم (تشریحی) آزمون مذکور در تاریخ 21 آذرماه برگزار نمی گردد.

بر این اساس، در صورت فراهم شدن شرایط، این آزمون روز آدینه یکم اسفندماه برگزار می گردد. آزمون مرحله اول تصدی سِمت قضا با رقابت بیش از 22 هزار داوطلب دانشگاهی و حوزوی به صورت هم زمان آبان ماه در 22 استان برگزار گردید.

برگزاری آزمون زبان وزارت علوم (msrt) نیز در روزهای اخیر برای دومین بار لغو شد. برگزاری این آزمون از روز 23 آبان ماه 99 به روز آدینه 14 آذر ماه موکول و سپس لغو شد. تاریخ برگزاری این آزمون هنوز تعیین نیست.

سازمان سنجش در اقدامی دیگر نیز از لغو برگزاری آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانون های وکلای دادگستری ایران سال 1399 (اسکودا) در تاریخ آذر ابان اطلاع داد. بر اساس این اعلام، درصورت فراهم شدن شرایط، این آزمون روز آدینه مورخ 22 اسفند برگزار می گردد.

شرایط برگزاری آزمون های علوم پزشکی

در ماه های گذشته به رغم شیوع ویروس کرونا بسیاری از آزمون های علوم پزشکی برگزار گردیدند و روز برگزاری بعضی نیز به تعویق افتاد.

در تازه ترین این تغییرات، آزمون های پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی به دلیل محدودیت های کرونا لغو و اعلام شد که این آزمون اواخر آذر یا اوایل دی برگزار می گردد.

قرار بود آزمون پیش کارورزی (میان دوره) و آزمون های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی روز پنجشنبه 6 آذر 99 برگزار گردد که به دلیل محدودیت های کرونایی لغو شد.

آزمون دستیاری تخصصی اما یکی از آزمون های علوم پزشکی است که با حاشیه هایی همراه شد. بسیاری از دانشجویان علوم پزشکی که اکنون به دلیل غلبه شرایط کرونا در بیمارستان ها مشغول گذران شیفت های فشره هستند، نسبت به برگزاری این آزمون معترض هستند.

این در حالی است که علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره درخواست های بسیار برای تعویق چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری و مساعد نبودن شرایط برگزاری آزمون، گفت: این درخواست زیاد مطرح می گردد اما امکان تعویق برای آزمون دستیاری وجود ندارد. سال جاری هم اگر تغییری بود به دلیل مصوبه ستاد ملی کرونا بود. چندین مرحله برای جابجایی ضروری است. نتایج دستیاری باید زمان مناسبی اعلام گردد تا دستیار بتواند در زمان آغاز کار خود زمان کافی در اختیار داشته باشد. با توجه به شرایط فشرده ای که بر آزمون های علوم پزشکی حاکم است امکان تعویق آزمون دستیاری از اسفند99 به زمان دیگری وجود ندارد.

وی همچنین درباره مطالبه دانشجویان در زمینه جایگزینی نمره آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی با فعالیت دانشجویان در بخش کرونا، یادآور شد: امکان ارتقای تحصیلی بر اساس حضور در بخش ها وجود ندارد.

حق دوست گفت: با احترام به زحمات داوطلبانه دانشجویان بحث درس و کیفیت درس را نباید به فعالیت های داوطلبانه گره زد زیرا کیفیت درس وظیفه استاد و دانشگاه است.

پنجاه و نهمین دوره آزمون زبان انگلیسی (MHLE) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز قرار است روز پنجشنبه 20 آذر 99 برگزار گردد.

ثبت نام در این آزمون از یکشنبه 18 آبان آغاز شده است و تا ساعت 15 روز چهارشنبه 12 آذرماه 99 ادامه دارد.

این در حالی است که پنجاه و هشتمین آزمون زبان MHLE وزارت بهداشت روز 10 مهر ماه 99 در 25 حوزه امتحانی و در 23 شهر به صورت الکترونیک برگزار گردید.

آزمون ورودی دوره های دکتری تخصصی (Ph.D) و دکتری پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی 1400-1399 نیز در روزهای آدینه، شنبه و یکشنبه 10 تا 12 مردادماه برگزار گردید.

همچنین، آزمون ملی دندانپزشکی 2، مرحله دوم انفرادی آزمون المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور، آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکی (دوره 38)، آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE (دوره 60)، آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی و آزمون علم پایه دندانپزشکی از دیگر آزمون های وزارت بهداشت هستند که بر اساس تقویم مرکز سنجش آموزش پزشکی قرار است تا سرانجام سال 99 برگزار شوند.

قاطعیت مسئولان آموزشی در برگزاری آزمون های علوم پزشکی در سال 99 به رغم شیوع ویروس کرونا از سویی و لغو بعضی آزمون های سراسری دیگر در ماه های اخیر باعث بروز بعضی اعتراض و نارضایتی ها به ویژه از سوی دانشجویان علوم پزشکی به دنبال داشته است. در برابر، اما مسئولان آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا تغییر تاریخ برگزاری آزمون ها در هماهنگی با شرایط ویروس کرونا در کوشش برای بر هم نخوردن شرایط تحصیلی و مقاطع آموزشی گام برداشته اند.

از آنجا که زمان تایید و فراوری و توزیع واکسن ویروس کرونا هنوز تعیین نیست و زندگی در شرایط کرونایی ادامه دارد، به نظر می رسد ادامه این شرایط بیش از پیش نیازمند مدیریت مسئولان و مدیران به ویژه در حوزه آموزش است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 404

به "تازه ترین تغییرات آزمون های سراسری در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین تغییرات آزمون های سراسری در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید