تاثیر پوشیدن لباس رسمی در انتخاب غذاهای سالم تر

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - نتایج تحقیقات محققان نشان داد که افراد در زمان پوشیدن لباس های رسمی، غذاهای سالم تری را نسبت به زمانی که لباس راحتی پوشیده اند، انتخاب می کنند.

تاثیر پوشیدن لباس رسمی در انتخاب غذاهای سالم تر

به گزارش ایسنا، به نقل از ارث، کارشناسان اظهار کردند: پوشیدن لباس راحتی (غیررسمی) با مصرف غذاهای راحت و سبک مانند تنقلات ناسالم ارتباط دارد.

این تحقیق متمرکز بر دانشجویان دانشگاهی در جنوب چین بود. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند و به آنان دستور داده شد که تی شرت و شلوار جین یا کت وشلوار و لباس رسمی بپوشند.

نتایج بررسی نشان داد، افرادی که لباس رسمی پوشیده بودند نسبت به افرادی با لباس غیررسمی، غذاهای سالم تری انتخاب کردند.

محققان بر این باورند که پوشیدن لباس رسمی باعث می شود، افراد از توجه دیگران در هنگام غذا خوردن آگاهی بیشتری داشته باشند و این مورد باعث انتخاب مواد غذایی سالم تر (انتخاب سالاد نسبت به انتخاب همبرگر) خواهد شد.

در آزمایش خاص به دانشجویان برای میان وعده بعدازظهر انتخاب بین چیپس سیب زمینی و گوجه گیلاسی پیشنهاد شد. تقریبا نیمی از افرادی که لباس رسمی پوشیده بودند، اصلا چیزی نخوردند، در حالی که تنها 2درصد از آنان چیپس را انتخاب کردند. از طرف دیگر، 40 درصد از افرادی که لباس غیررسمی پوشیده بودند، هر دو میان وعده را خوردند و 25 درصد تنها چیپس سیب زمینی را انتخاب کردند.

در آزمایشی جداگانه، از 277 نفر خواسته شد، در جلوی پیش خوان سوپرمارکت، بادام یا چیپس سیب زمینی را انتخاب کنند. دوسوم افرادی که لباس رسمی پوشیده بودند میان وعده سالم تری را انتخاب کردند.

نتایج بررسی حدود 300 پاسخ دهنده نشان داد که لباس رسمی باعث افزایش عزت نفس و انتخاب مواد غذایی سالم می شود.

همچنین تجزیه وتحلیل تحقیقات نشان داد که پوشیدن لباس های راحتی (غیررسمی) مصرف کنندگان را به مصرف غذاهای راحت که ارزش غذایی کمتری دارند، سوق می دهد.

محققان گفتند: دانشجویان با کت وشلوار و کروات، احساس بزرگی، خویشتن داری و عزت نفس بیشتری می کنند و درنتیجه برای غذا گزینه های سالم تری را انتخاب می کنند.

پروفسور ژوهوا وانگ، محقق اصلی تحقیق گفت: یافته های ما پیامدهای قابل توجهی برای سیاست گذاران دارد. مدت هاست، چاقی به عنوان موضوعی مهم مطرح شده است و تحقیقات آینده باید بررسی کند که آیا سبک لباس پوشیدن می تواند در تضعیف و یا تقویت انتخاب غذا موثر باشد یا خیر.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 491

به "تاثیر پوشیدن لباس رسمی در انتخاب غذاهای سالم تر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر پوشیدن لباس رسمی در انتخاب غذاهای سالم تر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید