آنالیز مشخصات فنی هیوندای i30

به گزارش کهن پارس، خودروی هیوندای i30 اکنون حدود ده سال است که به عنوان نماینده کره ای هیوندای در نقاط مختلف جهان، در خیابان ها و جاده ها مشاهده می گردد. به دلیل آن که خودروی هیوندای i30 بیشتر در قالب نسخه هاچ بک خود در ایران عرضه شده است، به طور معمول این خودرو در رده خودروهای هاچ بک و کلاس خانوادگی متوسط یا همان بخش C قرار می گیرد.

آنالیز مشخصات فنی هیوندای i30

خبرنگاران | سرویس خودرو - نسخه هاچ بک هیوندای i30 یک خودروی پنج در محسوب می گردد که برای نخستین بار در نمایشگاه خودروی ژنو در سال 2007 میلادی معرفی گردید. یک سال پس از معرفی این خودرو در نمایشگاه مذکور نیز خودرو دوستان شاهد به بازار آمدن آن بودند. البته باید به این نکته اشاره نمود که این خودرو در مدل های فست بک و استیشن نیز به بازار عرضه شده است. در واقع می توان گفت که این خودرو از لحاظ سر و شکل ظاهری تنوع مناسبی را به نمایش گذاشته است. به خصوص آن که طراحان و مهندسان شرکت هیوندای هر چند سال یک بار دستی هم به سر و روی این خودرو می کشند و تغییراتی را در ظاهر آن اعمال می نمایند.

البته تغییرات ایجاد شده در خودروی هیوندای i30 تنها به ظاهر این خودرو محدود نمی گردد. چرا که در کنار دگرگونی های ظاهری، هر بار این خودرو تغییرات فنی و باطنی را نیز تجربه می نماید. به همین دلیل تا کنون نسخه های مختلفی از آن فراوری شده است. نسخه هایی که هر کدامشان از مشخصات فنی و موتوری متفاوتی نسبت به یکدیگر برخوردار بوده اند. با این حال ما در مطلب پیش رو تنها روی نسخه 2 لیتری و هاچ بک این خودرو متمرکز خواهیم بود. نسخه ای که شاید بتوان گفت بیش از همه در ایران عرضه شده است یا حداقل از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر نسخه های موجود از این خودرو برخوردار بوده است.

بد نیست پیش از پرداختن به مشخصات فنی خودروی هیوندای i30 به این نکته نیز اشاره گردد که شرکت کره ای هیوندای، این خودرو را بیش از هر هدف دیگری برای جایگزین کردن دیگر محصولات قدیمی و از مد افتاده خود نظیر خودروی هیوندای اکسنت طراحی و فراوری نموده است. از همین رو این خودرو در ابتدای امر در منزلگاه اصلی محصولات یاد شده یعنی بریتانیا عرضه شد. به این ترتیب هیوندای i30 توانست با همکاری دیگر محصول پیروز و محبوب شرکت هیوندای یعنی خودروی سوناتا عملکرد بسیار مناسبی را در بریتانیا به ثبت برساند و از جمله محصولات پر فروش شرکت کره ای هیوندای در انگلستان لقب گیرد. حال بد نیست با مهم ترین مشخصات فنی این خودرو آشنا شویم.

مشخصات فنی خودروی هیوندای i30

مدل مورد آنالیز از خودروی هیوندای i30 در این متن، به یک موتور بنزین سوز 4 سیلندر با ساختار خطی مستقیم مجهز است. موتوری که از وجود 16 سوپاپ بهره می برد و از گنجایشی معادل 1975 سی سی برخوردار است. موتور مذکور قادر است حداکثر توانی معادل 143 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه و حداکثر گشتاوری برابر با 186 نیوتن متر را با احتساب 4600 دور در دقیقه ایجاد نماید. اگرچه این خودرو به یک جعبه دنده اتوماتیک چهار سرعته مجهز است، اما در نسخه های جدیدتر این خودرو شاهد استفاده از جعبه دنده هفت سرعته اتوماتیک هستیم.

به هر حال این خودرو به موجب برخورداری از مشخصات فنی یاد شده و بهره مندی از جعبه دنده اتوماتیک چهار سرعته قادر است در مدت زمان 10.6 ثانیه تا 11 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابد. افزون بر آن حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز حول و حوش رقم 205 کیلومتر در ساعت است.

در مجموع مشخصاتی که به آن اشاره شد ما را با یک خودروی شهری مناسب و کارامد آشنا می نماید که از توان و کارایی قابل قبولی برای انجام فعالیت های روزانه و معمولی برخوردار است. به طور کل هیوندای i30 می تواند یک خودروی خانوادگی درخور برای خانواده هایی با جمعیت متوسط و سطح درآمد متوسط لقب گیرد.

لازم به ذکر است که نوع سیستم تعلیق در این خودرو، به شکل پیشرفته مستقل طراحی شده است. سیستمی که در بخش جلو به صورت مک فرسون مستقل برای هر چرخ تعریف می گردد و در بخش عقب نیز به شکل چندگانه یا چند پیوندی قابل تعریف است. ضمن آن که نوع سیستم فرمان این خودرو نیز به شکل هیدرولیکی بوده و یاری فنرهای آن هم چه در بخش جلو و چه در بخش عقب به صورت گازی طراحی شده اند. در قسمت سیستم ترمز نیز شاهد وجود حالت دیسکی خنک شونده در بخش جلو هستیم. این در حالی است که سیستم ترمز بخش عقب این خودرو همانند بسیاری از محصولات مشابه به شکل دیسکی طراحی شده است.

در مدل 2018 خودروی هیوندای i30 که از چندی پیش در بازار ایران هم عرضه شده است، شاهد به کار دریافت یک موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ با برخورداری از گنجایش 1300 سی سی هستیم. موتوری که حداکثر توان خروجی آن به رقم 138 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه می رسد و حداکثر گشتاور آن نیز معادل 186 نیوتن متر با احتساب 4600 دور در دقیقه ارزیابی می گردد. همان گونه که به آن اشاره شد این مدل از خودروی هیوندای i30 به یک جعبه دنده اتوماتیک 7 سرعته مجهز است.

مشخصات فنی خودروی هیوندای i30
طول خودرو4245 میلی متر
عرض خودرو1775 میلی متر
ارتفاع خودرو1480 میلی متر
وزن خودرو1268 کیلوگرم
فاصله بین دو محور2650 میلی متر
نوع موتور4 سیلندر خطی 16 سوپاپ
گنجایش موتور1975 سی سی
حداکثر توان موتور143 اسب بخار
حداکثر گشتاور موتور186 نیوتن متر
حداکثر سرعت قابل دست یابی205 کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا صد10.6 ثانیه
نوع جعبه دنده4 سرعته اتوماتیک
نوع سیستم انتقال قدرتمحور محرک جلو
استاندارد آلایندگییورو 3
گنجایش مخزن سوخت53 لیتر
میزان مصرف سوخت درون شهری10.3 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت برون شهری6.1 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت چرخه ترکیبی7.6 لیتر در هر 100 کیلومتر مسافت

امکانات و قابلیت های خودروی هیوندای i30

خودروی هیوندای i30 در بخش ترمز و پایداری خود به قابلیت های آشنا و شناخته شده ای نظیر سیستم ABS چهار کاناله، EBS و ESP مجهز است. ضمن آن که وجود 6 کیسه هوای ایمنی موجب می گردد که سرنشینان این خودرو بتوانند از امنیت بیشتری برخوردار گردند. این کیسه های هوا شامل کیسه هوای ایمنی اصلی در بخش جلو، کیسه های هوای ایمنی جانبی و پرده ای می شوند.

از دیگر امکانات و قابلیت های این خودرو می توان به وجود سیستم صوتی آن اشاره نمود. سیستمی که علاوه بر پشتیبانی از رادیو، از قابلیت پخش CD و MP3 نیز برخوردار بوده و افزون بر آن به آمپلی فایر و تیوتر هم مجهز است. اگرچه مدل های جدیدتر این مدل از هیوندای از وجود نمایشگر لمسی بهره می برند، اما مدلی که ما اکنون در حال صحبت از آن هستیم و تا همین چندی پیش به طور عمده در بازار خودروی ایران یافت می شد، از وجود نمایشگر لمسی بی بهره است.

در عوض یک سیستم نمایشگر اطلاعات سفر برای این خودرو در نظر گرفته شده است که بعضی از اطلاعات مورد احتیاج راننده را در اختیار او قرار می دهد. همچنین نمایشگر اطلاعات راننده این خودرو که به صورت نظارتی طراحی شده است هم می تواند سایر اطلاعات مورد احتیاج راننده را در اختیار او بگذارد. مابقی امکانات و قابلیت های به کار رفته در خودروی هیوندای i30 را نیز می توانید در قالب لیست زیر به صورت فهرست وار مشاهده کنید.

 • مجهز به سان روف چند حالته با قابلیت تنظیم گسترده که از سیستم ایمنی محافظت از آسیب برخوردار است
 • بهره مندی از سنسور پارک و سنسور باران
 • برخورداری از پشت سری های فعال شونده هنگام وقوع تصادف
 • وجود سرد کن مواد غذایی در داشبورد جلو
 • بهره مندی از آینه الکتروکرومیک در داخل کابین و قابلیت جمع شدن آینه های خارجی به صورت برقی
 • مجهز به قابلیت هشدار دهنده برای به خاتمه رسیدن لنت ترمز
 • برخورداری از قابلیت کروز کنترل
 • وجود زیر سیگاری و فندک در کابین خودرو
 • بهره مندی از مجموعه روشنایی سقفی داخل کابین که از وجود محفظه نگهداری عینک هم برخوردار است
 • مجهز به بالابر برقی شیشه پنجره ها که از سیستم ایمنی محافظت از آسیب برخوردار است
 • بهره مندی از نمایشگر میزان باد چرخ ها
 • وجود روکش چرمی جایگاه ها
 • امکان روشن شدن اتوماتیک چراغ های خودرو که روشن و خاموش شدن اتوماتیک چراغ های خودرو به تناسب نور محیط را سبب می گردد
 • وجود جایگاه های تاشوی ردیف عقب کهاز قابلیت تفکیک 6 به 4 برای 3 نفر برخوردار هستند
 • بهره مندی از آینه های جانبی برقی و تاشو که هم رنگ با بدنه خودرو بوده و به راهنما مجهز هستند
 • مجهز به چراغ ترمز پشت شیشه عقب
 • برخورداری از چراغ مه شکن جلو و عقب
 • وجود رینگ آلومینیومی 16 اینچ به همراه لاستیک 205/55R16 که زاپاس آن نیز به رینگ آلومینیومی مجهز است
 • برخورداری از شیشه های ضد تشعشع فرابنفش
 • وجود نمایشگر میزان محلول شیشه شوی باقی مانده
 • مجهز به سیستم کنترل کیفیت هوا و فیلتر هوای داخل فضای کابین

در مجموع می توان گفت که امکانات و قابلیت های به کار رفته در خودروی هیوندای i30 نسبتا برای یک خودروی متوسط شهری مناسب به نظر می رسد.

مشخصات ظاهری خودروی هیوندای i30

خودروی هیوندای i30 در نمای جلوی خود از وجود چراغ های ذوزنقه مانندی بهره می برد که البته از زوایای نرمی برخوردار هستند. در فاصله مابین این دو چراغ هم جلو پنجره باریک این خودرو قرار گرفته است. جلو پنجره نسبتا کم عرضی که در ترکیب با چراغ های جلو چهره ای آرام و مطمئن به این خودرو بخشیده است.

در مدل 2018 این خودرو، بخش جلو پنجره بسیار پهن تر و عظیم تر طراحی شده و کم و بیش حالتی شبیه به سایر محصولات شرکت هیوندای گرفته است. در عوض شاهد باریک تر شدن قسمت های پنجره ای سپر این خودرو هستیم. چراغ ها نیز حالت تیزتر، کشیده تر و باریک تری نسبت به مدل های قدیمی تر این خودرو دارند و در مجموع چهره ای جدی تر و خشن تر را از هیوندای i30 ترسیم نموده اند. شاید بتوان گفت که در مدل 2018، نمای جلو، به خصوص بخش کاپوت آن، کشیده تر از قبل طراحی شده است و خصلتی اسپورت تر از مدل های قدیمی تر این خودرو دارد.

مسلما ویژگی هاچ بک این خودرو موجب هرچه اسپورت جلوه دادن نمای عقب آن شده است. در مدل قدیمی خودروی هیوندای i30 چراغ های عقب دراز و عمودی طراحی شده اند و در دو سوی در پشتی و پنجم این خودرو قرار می گیرند. اما در مدل 2018 این خودرو شاهد وجود چراغ های تیز، عمودی و نسبتا باریکی هستیم که نیمی از آنها خارج از در پشتی پنجم و نیم دیگر نیز روی بدنه آن قرار گرفته اند.

شاید بتوان گفت که در نمای کنار، مدل قدیمی و مدل 2018 خودروی هیوندای i30 کمترین تفاوت را با یکدیگر داشته باشند. به طور کل در هر دوی این مدل ها خطوط حجم دهنده کار خود را به خوبی انجام داده اند. هرچند که شاید این موضوع در مدل 2018 این خودرو بیشتر از مدل های قدیمی به چشم بیاید.

در مجموع می توان ادعا کرد که نمای بیرونی این خودرو چه در نسخه های قدیمی تر و چه در مدل 2018 این خودرو از طراحی مناسبی بهره می برد و خصلت های اسپورت آن می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب نماید.

در نمای داخلی خودرو نیز تفاوت های موجود میان دو نسخه قدیمی و 2018 آن قابل ملاحظه به نظر می رسد. بخش عمده این تفاوت، خود را در نوع طراحی اجزای داشبورد و کنسول اصلی این خودرو نشان می دهد. با این حال خصلت سادگی و عدم پیچیدگی را در نوع طراحی کابین هر دو مدل یاد شده از این خودرو می توان مشاهده کرد.

قیمت خودروی هیوندای i30

در حال حاضر واردات خودروی هیوندای i30 به ایران متوقف شده است و از همین رو مدل صفر کیلومتر و کار ننموده این خودرو، چه مدل های قدیمی و چه مدل های جدید، به ندرت در بازار خودروی ایران یافت می گردد. با این حال کسانی که در پی خرید نسخه دست دوم این خودرو هستند می توانند با کمی پرس و جو در بازار مدل مد نظر خود را بیابند.

هم اکنون نسخه های دست دوم این خودرو بسته به فاکتورهای مهمی نظیر سال ساخت، متوسط کارکرد و درصد سالم بودن ظاهر و باطن خود با متوسط قیمتی مابین 66 میلیون تومان تا 110 میلیون تومان خرید و فروش می شوند. البته نسخه هایی با قیمت گزاف تر از ارقام یاد شده نیز در بازار خودروی ایران یافت می گردد که معمولا بالاتر از رقم عادی قیمت گذاری شده اند. به هر حال خودروی هیوندای i30 در زمانی نه چندان دور به عنوان یکی از خودروهای زیر صد میلیون تومانی موجود در بازار خودرو شناخته می شد. اما اکنون بسیاری از مدل های دست دوم این خودرو با قیمتی بیش از صد میلیون تومان خرید و فروش می شوند.

در صورت تمایل می توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید تا با ویژگی های مهم این خودرو بیشتر از قبل آشنا شوید. لازم به ذکر است که این ویدیو به آنالیز نسخه 2017 این خودرو اختصاص یافته است.

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 706

به "آنالیز مشخصات فنی هیوندای i30" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مشخصات فنی هیوندای i30"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید