بررسی فرایند تغییرات شاخص بورس در سال 99

به گزارش کهن پارس، سیمای کلی شاخص بورس در چهار سال اخیر نشان می دهد با وجود نوساناتی که در این بازار وجود داشته اما فرایند کلی ارزش بازار مثبت بوده است.

بررسی فرایند تغییرات شاخص بورس در سال 99

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، شاخص بورس شرایط نسبی و اندازه تغییرات قیمت سهام موجود در بازار بورس و اوراق بهادار را نشان می دهد و نزد فعالان و تحلیلگران مالی اهمیت بالایی دارد. چنانکه بسکمک از آن با عنوان دماسنج شرایط مالی یاد می کنند.

در واقع، دلیل اهمیت شاخص بورس این است که سهام مبادله شده در بازارهای مالی را بررسی می کند و یک تصویر کلی از رشد یا افت بازار را به ما نشان می دهد. از سوی دیگر، با ارائه فرایندی که منجر به شرایط حال حاضر بورس شده است، عملکرد اقتصاد ما را برای آینده پیش بینی می کند.

از این رو، آشنایی با این شاخص و درک فرایند تغییرات آن به سرمایه گذاران مالی کمک می کند تا در تصمیمات خود به سمت خرید سهام شرکت هایی حرکت کنند که دارای مدیریت و کارکرد درست در زمان نوسانات شاخص کل سهام باشند.

در این سال ها، بورس تهران همواره مورد توجه فعالان مالی بوده اما این امر در یک سال اخیر، رشد چند برابری داشته است، به طوری که بسکمک آن را جهش بازار بورس می دانند و برخی از تعبیر شوک برای آن استفاده می کنند. اما آمارها چه می گویند؟

بنا بر گزارش فصلی اقتصاد ایران که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، شاخص فعالیت بورس اوراق بهادار در تابستان امسال رقم 1 میلیون و 595 هزار و 160 واحد را پشت سر گذاشت که نسبت به زمستان سال قبل که شاخص روی عدد 512 هزار و 900 واحد بود، تقریباً رشد سه برابری را تجربه کرده است.

البته اگر همین شاخص سال 98 را با سال قبل از آن یعنی 97 مقایسه کنیم، به این نکته پی می بریم که فرایند استقبال از بورس اوراق بهادار در واقع از بهار 98 آغاز شده است. چرا که پیش از آن در سال 97، شاخص بورس روی 178 هزار و 659 ایستاده بود اما در سال بعد، به 512 هزار و 900 واحد و در بهار امسال با جهشی 147.4 درصدی به 1میلیون و 270 هزار و627 واحد و سپس با یک شیب 25.5 درصدی در تابستان امسال به رقم کنونی رسید.

یکی از مهم ترین دلایل این جهش در دو سال گذشته، عرضه سهام شرکت های دولتی و شستا در بورس اوراق بهادار بود که باعث استقبال سرمایه گذاران و جهش در این بازار شد.

سیمای کلی شاخص بورس در چهار سال اخیر نشان می دهد با وجود نوساناتی که در این بازار وجود داشته اما فرایند کلی ارزش بازار مثبت بوده است. به طوری که ارزش بازار در سرانجام سال 98 نسبت به سال قبل آن، رشد 174.3 درصدی، در بهار 99 نسبت به زمستان 98 رشد 154.1 درصدی و در سرانجام تابستان امسال نسبت به بهار امسال رشد 26.1 درصدی را تجربه کرده است.

این آمار نشان می دهد در بخش شاخص هم وزن نیز فرایند در دو سال اخیر رو به رشد بوده اما در تابستان 99، این رشد کمی متوقف شده و رقم 0.9 درصد را ثبت کرده است. با این حال شاخص قیمت باز هم رشد 24.2 درصدی در این فصل را تجربه کرده است.

بنا بر گزارش مرکز آمار ایران، تعداد شرکت های حاضر در تالار شیشه ای تا تابستان امسال 346 شرکت عنوان شده که ارزش آنها رقمی نزدیک به 60035891 میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به بهار 99 رشد 26.1 درصدی را نشان می دهد. شرکت هایی که اکنون فرصت ارزشمندی برای حرکت در جهت رونق تولید، افزایش کیفیت خدمات و کالاها و ارائه چهره ای بهتر برای رقابت در این بازار دارند.

همه این ها در حالی است که دولت دوازدهم اعلام کرده تا آخرین روز کاری این دولت، همچنان عرضه سهام شرکت های دولتی در این بازار ادامه خواهد داشت. حالا باید دید، نمودار بورس در سال جدید چه فرایندی را طی می کند. فرایندی که بیشتر از هر چیزی به اتفاقات مثبت سیاسی و مالی گره خورده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 586

به "بررسی فرایند تغییرات شاخص بورس در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی فرایند تغییرات شاخص بورس در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید