ایجاد و توسعه 6 شهرک و ناحیه صنعتی در سمنان، خراسان شمالی و هرمزگان

به گزارش کهن پارس، با تصویب هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ایجاد و توسعه 6 شهرک و ناحیه صنعتی در سه استان کشور در دستور کار قرار گرفت.

ایجاد و توسعه 6 شهرک و ناحیه صنعتی در سمنان، خراسان شمالی و هرمزگان

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، در آخرین نشست هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، ایجاد یک ناحیه صنعتی نو در استان سمنان و توسعه پنج شهرک و ناحیه صنعتی در استان های سمنان، خراسان شاقتصادی و هرمزگان به تصویب مجمع عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان ها رسید.

ناحیه صنعتی تویه دروار به مساحت بیش از 44 هکتار در شهرستان دامغان استان سمنان از جمله نواحی صنعتی نوی است که ایجاد و به جمع یک هزار و 17 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب کشور می پیوندد.

همچنین با تصمیم هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، شهرک صنعتی دامغان در شهرستان دامغان به مساحت 540 هکتار و ناحیه صنعتی صیدآباد در شهرستان صیدآباد استان سمنان به مساحت 41 هکتار، ناحیه صنعتی شهید محمدزاده در شهرستان گرمه استان خراسان شاقتصادی به مساحت 98 هکتار، شهرک صنعتی شماره 2 بندرعباس به مساحت 24 هکتار و شهرک صنعتی خلیج فارس به مساحت 864 هکتار در شهرستان بندرعباس استان هرمزگان توسعه خواهند یافت.

با ایجاد و توسعه 6 شهرک صنعتی مذکور، بیش از یک هزار و 600 هکتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می شود تا شرکت های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بتوانند نسبت به جذب سرمایه گذاران و به تبع آن ایجاد شغل پایدار در سطح کشور اقدام کنند.

برپایه این گزارش، از ابتدای تیر تا نیمه نخست آبان امسال، ایجاد و توسعه 19 شهرک و ناحیه صنعتی نو در 10 استان کشور به وسعت بیش از پنج هزار و 400 هکتار به تصویب هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به عنوان مجمع عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان ها رسید که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذی ربط ارسال شد.

شایان ذکر است، با تهیه و ارسال گزارش فنی و اقتصادی ضرورت ایجاد و مکان یابی شهرک یا ناحیه صنعتی از طریق شرکت شهرک های صنعتی هر استان و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیات مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی، مصوبه هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران برای شهرک ها و نواحی صنعتی بالای 50 هکتار باید به تصویب مجمع عمومی این سازمان متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، نیرو، امور اقتصادی و دارایی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده و سپس با بررسی و تایید کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دفتر هیات دولت، مورد تصویب هیات وزیران قرار گیرد.

همچنین به استناد مفاد قانون حمایت از ایجاد نواحی صنعتی روستایی، مصوبه هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به عنوان مجمع عمومی شرکت های استانی تابعه، شرط لازم برای تصویب نواحی صنعتی نو با وسعت زیر 50 هکتار است و در عین حال تصویب نهایی آن مشروط به تایید و اخذ مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 506 شهرک و 326 ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره برداری، 81 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، هفت7 شهرک فناوری، 38 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، 2 مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری، 95 هزار و 415 قرارداد منعقده و بهره برداری از 48 هزار و 119 واحد صنعتی و سه هزار و 150 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 961 هزار و 174 نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1155

به "ایجاد و توسعه 6 شهرک و ناحیه صنعتی در سمنان، خراسان شمالی و هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد و توسعه 6 شهرک و ناحیه صنعتی در سمنان، خراسان شمالی و هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید