انگلیس درباره استرداد آسانژ به آمریکا فردا تصمیم می گیرد

به گزارش کهن پارس، یک قاضی انگلیسی روز دوشنبه تصمیم می گیرد که آیا آسانژ باید به آمریکا مسترد شود یا خیر.

انگلیس درباره استرداد آسانژ به آمریکا فردا تصمیم می گیرد

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، قاضی ونسا بریتسر انگلیسی چهارم ژانویه 2021 درباره سرنوشت جولیان آسانژ، موسس وبسایت ویکی لیکس تصمیم گیری می کند که آیا وی باید به آمریکا مسترد شود و در آنجا با اتهامات جاسوسی روبرو شود.

این قاضی تصمیم خود را درباره حکم استرداد آسانژ در ساعت 10 به وقت محلی اعلام می کند.

تیم حقوقی آسانژ مکررا گفته اند که پیگیری های آمریکا علیه موکلشان غیرمعمول، غیرقابل قبول و سیاسی شده است و می گویند: انکار مکرر حق آزادی بیان علیه موکلشان ادامه دارد و این تهدیدی جدی علیه آزادی رسانه ای در سراسر دنیا است.

به گفته وکلای آسانژ، وی با یکسری مسائل جدی روانی به ویژه تمایل برای خودکشی رنج می برد و اگر به زندانی در آمریکا منتقل شود، این شرایط بدتر هم می شود. دولت آمریکا می گوید، مسائلی که تیم حقوقی آسانژ مطرح کرده، مبنای حقوقی ندارند.

موسس وبسایت ویکی لیکس با حکم حبس 175 ساله در آمریکا روبروست و در آمریکا وی را به 17 مورد اتهام جاسوسی و یک مورد سوءاستفاده از کامپیوتر متهم کرده اند.

در همین حال، وبسایت افشاگر ویکی لیکس از آمریکا خواسته تا اتهامات علیه آسانژ را پیش از تصمیم قاضی انگلیسی برای استرداد وی به آمریکا باطل کند.

دادستان ها می گویند آسانژ به چلسی منینگ کمک کرده تا قانون جاسوسی را نقض کند و صدها مورد اطلاعات محرمانه را منتشر کرده اند که زندگی بسکمک از جاسوس های آمریکایی را در معرض خطر قرار می دهد.

اما آسانژ دست داشتن در این اقدام را رد می کند و می گوید: هیچ شواهدی درباره این که زندگی کسی در معرض خطر باشد، وجود ندارد.

کریستین هرافنسون، سردبیر ویکی لیکس گفت: مطرح شدن این پرونده در دادگاه یعنی حمله تاریخی و گسترده به آزادی بیان. دولت لندن باید به جریان اصلی رسانه ها، سازمانهای مردم نهاد در سراسر دنیا چون عفو بین الملل و خبرنگاران بدون مرز و همچنین سازمان ملل که خواستار توقف این اتهامات علیه آسانژ است، گوش دهد. این مبارزه ای است که بر حقوق همه مردم اثر می گذارد.

نامزد آسانژ استلا موریس نیز با تیم حقوقی منتظر حکم دادگاه در روز دوشنبه است. وی همچنین از حامیان تاکید بر ترامپ برای عفو آسانژ پیش از انتها دوره ریاست جمهوری وی است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 618

به "انگلیس درباره استرداد آسانژ به آمریکا فردا تصمیم می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس درباره استرداد آسانژ به آمریکا فردا تصمیم می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید