افزایش ابتلاهای خانوادگی در پیک سوم کرونا ، لزوم رعایت اصول قرنطینه خانگی

به گزارش کهن پارس، یک متخصص عفونی تعداد مراجعه کنندگان کرونا به مراکز بهداشت و درمانی را نسبت به قبل چندین برابر خواند و گفت: در شرایط کنونی تعداد مراجعین، بیماران سرپایی و افرادی که احتیاج به بستری در بخش های عادی و مراقبت ویژه دارند، نسبت به موج قبلی افزایش یافته است و این مشکل در تمام بیمارستان ها دیده می گردد.

افزایش ابتلاهای خانوادگی در پیک سوم کرونا ، لزوم رعایت اصول قرنطینه خانگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر شبنم تهرانی - عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این رابطه عنوان نمود: اگر این شرایط مستمر باشد و مردم همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت ننمایند، بیماستان ها توان پذیرش بیمار جدید را نخواهند داشت.

افزایش ابتلای خانوادگی در پیک سوم

وی با بیان اینکه اخیرا ابتلای خانوادگی در افراد بسیار دیده می گردد، گفت: به این معنی که ابتدا یکی از اعضای خانواده به ویروس کووید-19 آلوده شده و به علت رعایت نکردن اصول بهداشتی و قرنطینه خانگی، سایر اعضا نیز به این بیماری مبتلا شده و با حال عمومی بد به بیمارستان مراجعه نموده اند که در بیشتر مواقع احتیاج به بستری پیدا می نمایند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه بر لزوم رعایت اصول قرنطینه خانگی در صورت ابتلا و رعایت پروتکل های بهداشتی در منزل تاکید نمود و اضافه نمود: اگر فردی از اعضای خانواده به کرونا مبتلا شده و احتیاج به بستری ندارد، مهم ترین نکته این است که شرایط قرنطینه خانگی را رعایت کند.

لزوم رعایت اصول قرنطینه خانگی

متخصص بیماری های عفونی عنوان نمود: اتاقی که فرد بیمار در آن قرنطینه می گردد باید پنجره به بیرون برای تهویه مناسب هوا داشته باشد و در آن بسته باشد. فرد بیمار در صورت احتیاج برای خروج از اتاق باید حتما ماسک داشته باشد و تا حد امکان از سرویس بهداشتی جداگانه استفاده کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه علائم ابتلا به کرونا تغییر چندانی ننموده است اما بیشتر بیماران با علائم تنفسی به بیمارستان مراجعه می نمایند، گفت: روزهای اخیر بیشتر افرادی که در چند روز ابتدای بیماری تب، سردرد و بدن درد داشته و پس از مدتی دچار علائم تنفسی مثل سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه در هنگام فعالیت و حین صحبت کردن شده اند، مراجعه می نمایند.

وی تعداد بیماران بدحال نسبت به قبل را بسیار بیشتر اعلام نمود و گفت: افرادی که به بیماری های خاص مبتلا هستند یا افرادی که سن بالای 60 سال دارند، جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند و ممکن است در صورت ابتلا، به فرم شدیدتر بیماری دچار شوند.

تهرانی با بیان اینکه تک علامت غیراختصاصی مثل گلودرد، آبریزش بینی یا عطسه، کووید-19 در نظر گرفته نمی گردد، گفت: به خصوص اگر روز اول بروز علامت باشد؛ چراکه معمولا 48 ساعت فرصت ضروری است تا ببینیم به این علائم غیر اختصاصی علائم اختصاصی اضافه می گردد یا خیر. بنابراین به افراد توصیه می گردد در صورت بروز تک علامت، تا 48 ساعت بعد صبر نمایند و سپس در صورت ظهور علائمی همچون تنگی نفس، سرفه و تب به مراکز مراجعه نمایند.

داروهای ضدالتهابی برای چه افرادی تجویز می گردد؟

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه برای درمان قطعی این بیماری، همچنان داروی مشخصی وجود ندارد، گفت: تمام داروها بر اساس مطالعات روز و کارآزمایی های بالینی در تمام کشورها برای بیماران تجویز می شوند و هیچ کدام داروی درمان قطعی محسوب نمی شوند.

وی ویروس کووید-19 را ویروسی مولتی ارگان خواند و گفت: با توجه به اینکه این بیماری چند ارگان بدن را درگیر می نماید، از داروهای ضد التهابی برای کنترل آن استفاده می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه داروهای ضدالتهابی برای همه بیماران موثر نیست، ادامه داد: برای تشخیص میزان تاثیر این داروها در هر فرد، عوامل مختلفی نظیر علائم بالینی، زمان بستری نسبت به آغاز بیماری، میزان درگیری ریه، حال عمومی و سطح اکسیژن خون بیمار سنجیده می گردد.

وی با بیان اینکه تا به امروز دسترسی به داروهای ضد التهابی در کشور با مشکل روبرو نشده است، توضیح داد: در مورد واکسن نیز اقداماتی در جهان و کشور ما اجرا شده که در مرحله کارآزمایی است و همچنان واکسنی به مرحله فراوری نرسیده است.

ماسک یدک در روزهای بارانی به همراه داشته باشید

تهرانی با تاکید بر اینکه این روزها رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم کمرنگ تر از قبل شده است، عنوان نمود: اولین و مهمترین نکته برای مقابله با بیماری، رعایت اقدامات پیشگیرانه است، در نتیجه استفاده مرتب از ماسک و تعویض آن در مواقع لزوم نقش بسزایی در قطع زنجیره انتقال دارد.

وی در مورد نحوه استفاده از ماسک در روزهای بارانی، عنوان نمود: ماسک ها، به ویژه ماسک های پارچه ای به محض خیس شدن کارایی خود را از دست می دهند و حتما باید تعویض شوند. لذا توصیه می گردد در روزهای بارانی حتما ماسک جایگزین با خود داشته باشید.

والدین، فرزندان خود را نبوسید!

متخصص بیماری های عفونی با اشاره به تصوری که در ابتدای اپیدمی مبنی بر عدم ابتلای بچه ها یا ابتلای خفیف آنها وجود داشت، اظهار کرد: متاسفانه این تصور رد شد و بخش های بچه ها در حال حاضر تخت خالی ندارند، حتی ظرفیت بخش های مراقبت ویژه بچه ها نیز تکمیل است.

وی ادامه داد: این خطر به خصوص برای بچه های که داروی خاصی مصرف می نمایند یا بیماری خاصی دارند، وجود دارد و احتمال اینکه پیشرفت به سمت علائم شدید و بستری صورت گیرد، بسیار بالاست. در این شرایط هر فرد باید خود را به عنوان ناقل در نظر بگیرد حتی اگه هیچ علامتی نداشته باشد، این موضوع در ارتباط با اطفال هم صدق می نماید، بنابراین توصیه اکید می کنیم حتی والدین از بوسیدن فرزندان خود پرهیز نمایند.

حساسیت تست های اینترنتی و خانگی کرونا قابل قبول نیست

عضو هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت تست PCR برای تشخیص ابتلای افراد به کرونا، حساسیت تست های اینترنتی و خانگی را غیرقابل قبول دانست.

این متخصص بیماریهای عفونی، مهمترین اقدام در تشخیص کرونا را آنالیز علائم بالینی بیمار با توضیح حال و معاینه فیزیکی دانست و گفت: درخصوص تست های تشخیصی آزمایشگاهی دقیق ترین تست PCR است که در مواقع لازم انجام می گردد. تست های تنفسی و انواع روش هایی که در فضای مجازی دیده میگردد، هیچ کدام

حساسیت لازم را برای تشخیص یا رد بیماری ندارند.

وی ادامه داد: تست های سرولوژی که تیتر آنتی بادی ضد بیماری کووید-19 را اندازه گیری می نماید، در تشخیص اولیه بیماری هیچ جایگاهی ندارند، چراکه آنتی بادی چند روز بعد از آغاز بیماری فراوری می گردد، بنابراین به هیچ عنوان برای تشخیص اولیه، تست های سرولوژی و تست های تنفسی موجود در سایت های مختلف توصیه نمی گردد.

تست PCR منفی، مبتلا و ناقل بودن فرد را رد نمی نماید

وی با بیان اینکه افراد باید خود را به عنوان ناقل در نظر بگیرند، گفت: نکته مهم این است که تست PCR منفی، مبتلا و ناقل بودن فرد را رد نمی نماید، بنابراین اگر کسی علامتی ندارد و برای غربالگری اقدام به انجام تست کند، به هیچ عنوان ارزش نداشته و در این شرایط توصیه نمی گردد.

درصورت روبروه با بیمار کرونایی چه زمانی تست دهیم؟

وی در مورد افرادی که با فرد مبتلای علامت دار یا تست مثبت برخورد داشته اند، توضیح داد: این افراد اصلا لازم نیست بلافاصله تست دهند، فقط باید به عنوان یک فرد مشکوک در نظر گرفته شوند و با اطرافیان فاصله اجتماعی را رعایت نمایند و ماسک داشته باشند تا اگر ناقل هستند، بیماری را به دیگران منتقل ننمایند. از طرفی تست PCR از روز چهارم یا پنجم ظهور علائم در افراد، حساسیت قابل قبولی دارد. بنابراین اینکه روز اول ارتباط، فردی تست دهد، منفی باشد، خیالش راحت گردد و نکات بهداشتی را رعایت نکند، به هیچ عنوان قابل قبول نیست. این افراد باید خود را به عنوان فرد مشکوک در نظر بگیرند.

تهرانی همچنین توضیح داد: این افراد اگر بخواهند تست دهند باید حداقل 5 تا 7 روز از زمان ارتباط گذشته باشد، البته همچنان می گوییم تست دادن ضرورتی ندارد، مگر در مواردی که فرد بیماری زمینه ای دارد و افرادی که در گروه های پرخطر هستند که در این صورت نیز طبق نظر پزشک انجام می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 323

به "افزایش ابتلاهای خانوادگی در پیک سوم کرونا ، لزوم رعایت اصول قرنطینه خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ابتلاهای خانوادگی در پیک سوم کرونا ، لزوم رعایت اصول قرنطینه خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید