اتفاقی که دانشمندان را شگفت زده کرد؛ کرونا باعث سکوت زمین شده است

به گزارش کهن پارس، فعالیت لرزه نگارها در گذشته نشان می داد که میزان لرزه ها بالا است و لرزش های ناگهانی زیادی ثبت می شد. اما به لطف کرونا در مناطق پرجمعیت زمین، پوسته زمین کمتر می لرزد و البته سروصدای کمتری نیز در سطح جهان تولید می شود. لرزه نگارهای موجود در قاره های مختلف تغییرات زیادی در فراوانی و شدت لرزه ها نشان می دهند. این لرزه ها باعث می شوند که بسیاری از پدیده های دیگر برای دانشمندان قابل مطالعه نباشند چرا که این لرزه ها مثل نویز عمل می کنند. دانشمندان معتقدند که این سکوت می تواند باعث شناخت پدیده های جدید بر روی زمین باشد. پدیده هایی که تا پیش از این، به خاطر صداهایی که آدم ها تولید می کردند، شنیده نمی شدند.

اتفاقی که دانشمندان را شگفت زده کرد؛ کرونا باعث سکوت زمین شده است

سکوت تکرار نشدنی زمین

یک زلزله شناس بلژیکی به نام توماس لکوک برای اولین بار داده های ایتسگاهی در بروکسل را تحلیل کرد و آن را در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشت. این داده ها نشان می دانند که از زمان شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت های مختلف به وسیله دولت ها، سروصدای زمین چقدر کاهش یافته است. همین مسئله باعث شد که دیگر دانشمندان هم در دیگر نقاط جهان به این پدیده علاقه مند شوند و شروع به تحلیل داده های شهرهای خود کنند. طولی نکشید که داده هایی در مورد میزان لرزه و سروصدا در کشورهای مختلفی مانند سوئیس، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، چین، آمریکا، نپال و نیوزیلند هم منتشر شد. بررسی این داده ها نشان می دهد که زمین در یکی از ساکت ترین دوران های خود به سر می برد که می تواند پدیده ای بی سابقه در عصر ما باشد. نتایج نشان می دهد که در برخی شهرها مثل بروکسل فعل و انفعالات لرزه نگارانه 30-50 درصد کاهش داشته اند، این داده ها برای جایی مثل فیلیپین تا 80 درصد کاهش را نشان می دهند. وقوع چنین پدیده ای شاید اتفاقی تکرارنشدنی باشد که شاید هیچ وقت نتوانیم بار دیگر آن را تجربه کنیم. اما از نظر علمی چه اتفاقی سیاره ما را به ساکت کرده است؟

چرا سیاره ما از همیشه ساکت تر است؟

کاهش این فعل و انفعالات به تراکم جمعیت و میزان فعالیت های صنعتی در یک منطقه بستگی دارد. به عبارت دیگر هرچه تراکم جمعیت بیشتر باشد شدت لرزه بیشتر است همچنین بالا رفتن فعالیت های صنعتی با بالا رفتن فعالیت های لرزه نگارانه رابطه مستقیم دارد. حالا با اثراتی که ویروس کرونا گذاشته است این فعل و انفعلات کاهش داشته اند چراکه فعالیت های صنعتی کند شده اند و حرکت جمعیت هم به شدت پایین آمده است. اما شاید بپرسید که ساکت شدن زمین چه اهمیتی دارد؟

در این باره بخوانید:

مرور یک فرضیه عجیب؛ آیا زمین تخت است؟

پروژه آرتمیس؛ ناسا به دنبال تسخیر ماه است؟

سکوت زمین، فرصتی برای مطالعه دانشمندان

سکوت زمین برای زلزله شناسان یک اتفاق هیجان انگیز و استثنایی است. همانطور که یک منجم برای تحقیق درباره ستارگان و سیارات و کهکشان ها نیاز به حداقل آلودگی نوری دارد. یک زلزله شناس و فرکانس شناس هم بدون آلودگی های صوتی و لرزه نگارانه بهتر و کارآمدتر عمل خواهد کرد . این کاهش سروصدا برای بسکمک از دانشمندان یک نعمت است. انگار که در اتاقی ساکت نشسته باشید و مشغول مطالعه و تفکر باشید. سکوت محیطی بیشتر، یعنی امکان بیشتر برای ثبت صداهایی که قبلاً شنیده نمی شد به همین خاطر در بهترین شرایط ممکن برای بررسی صداهای طبیعی زمین قرار داریم. از بررسی فرکانس های صدای آب رودخانه گرفته تا سایر صداهایی که محصول حرکت و فعل و انفعالات خود زمین هستند.

فراخوان های زیادی داده شده اند که سروصدا و میزان لرزه های زمین را در این روزها ثبت کنند. دانشمندان زیادی داوطلب شده اند تا به تیم های تحقیقاتی در این زمینه کمک کنند. این دانشمندان می خواهند از فرصتی که این سکوت بی سابقه در سطح جهان فراهم کرده است استفاده کنند و در فضایی با حداقل آلودگی صوتی به بررسی فرکانس ها، صداها و لرزه ها بپردازند چه بسا این تحقیقات ابعاد ناشناخته ای از سیاره ما را برایمان روشن کند. زلزله شناس ها می توانند زلزله های خفیفی که قبلاً امکان ثبت و شناسایی آن ها وجود نداشت را شناسایی کنند و حرکات صفحات و پوسته زمین را بهتر تجزیه و تحلیل کنند. در هر حال این سکوت بی سابقه یک فرصت علمی بی نظیر فراهم کرده است. درست است که دغدغه همه ما بیماری کرونا و بحران های ناشی از آن است؛ اما شاید دانمشندان سایر حوزه ها به این پدیده به عنوان یک فرصت علمی نگاه کنند.

منبع: نشنال جئوگرافیک

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 407

به "اتفاقی که دانشمندان را شگفت زده کرد؛ کرونا باعث سکوت زمین شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاقی که دانشمندان را شگفت زده کرد؛ کرونا باعث سکوت زمین شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید