آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می شوند؟

به گزارش کهن پارس، یک تصور کلیشه ای وجود دارد که می گوید نوجوانان تا لنگ ظهر می خوابند، اما افراد مسن تر صبح زود از خواب بیدار می شوند. به نظر می رسد در این کلیشه، حقیقتی وجود دارد که در واقع بخشی از روند طبیعی پیر شدن است.

آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می شوند؟

به گزارش یورونیوز، متخصصان توصیه می نمایند که افراد هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند. آنها بعلاوه می گویند ساعت معینی به خواب رفتن برای بدن مفید است. با این حال، وقتی که افراد پا به سن می گذارند، میانگین خواب آنها هر 10 سال، 30 دقیقه کاهش می یابد. بعلاوه رفته رفته افراد تمایل دارند زودتر بخوابند و زودتر هم از خواب بیدار شوند. البته دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد.

همه دلایل داخل مغز ماست

الگوی پیری و زودتر خوابیدن و بیدار شدن بیشتر به مغز مربوط می گردد. وقتی پیر می شویم، مانند بسیاری از قسمت های بدن ما، مغز هم دیگر به انداز کافی توانایی نخواهد داشت.

دکتر سایرام پاراتاساراتی، مدیر مرکز خواب و علوم دانشگاه آریزونا گفت: سیم کشی های مغز احتمالا دیگر به ورودی ها پاسخ نمی دهد. چرا که مغز پیر شده است. این ورودی ها نشانگرهایی هستند که به ما یاری می نمایند تشخیص دهیم در کدام ساعت روز قرار داریم. این ورودی ها مواردی مانند نور روز، نشانه های اجتماعی، زمان صرف غذا و فعالیت های بدنی است.

اهمیت این ورودی ها را زمانی درک می کنید که در اتاق تاریک قرار داشته باشید. در واقع اگر در اتاقی بدون نور یا غذا محبوس شده باشید، معین روز و ساعت هم برایتان سخت خواهد بود.

مغز نوجوانان این نشانه ها را دریافت می نماید، اما به علت انحطاط طبیعی مغز در بزرگسالان دریافت این نشانه ها به مشکل برمی خورد. این مساله، بعلاوه یکی از دلایلی است که افراد مسن زودتر از جوانان خسته می شوند و ممکن است زودتر به رختخواب بروند و زودتر هم بیدار شوند.

چشم ها هم در زودتر خوابیدن مقصرند

چشم ها نقش مهمی در دریافت نشانه های خارجی دارند و البته قدرت بینایی افراد هم با افزایش سن تغییر می نماید.

پروفسور سیندی لوستیگ، استاد دانشگاه میشیگان گفت: قدرت بینایی با افزایش سن تغییر می نماید. بالا رفتن سن، شدت درجه تحریک نوری دریافت شده به وسیله مغز ما را کاهش می دهد. این در حالی است که تحریک نوری، در تنظیم ساعت شبانه روزی ما و البته حفظ آن نقش مهمی دارد.

این مساله بعلاوه روی افرادی که ممکن است به آب مروارید مبتلا باشند، تاثیر می گذارد. آب مروارید بیماری رایجی است که به طور معمول افراد مسن به آن مبتلا می شوند.

به گفته پاراتاساراتی، آب مروارید باعث می گردد که نور غروب آفتاب به درستی به وسیله چشم دریافت نگردد. به این ترتیب، مغز غروب آفتاب را زودتر از غروب واقعی تخمین می زند.

از طرفی، این بیماری به نوبه خود روی سطح ملاتونین در بدن اثر می گذارد. ملاتونین به عنوان هورمون خواب شناخته می گردد که به طور معمول پس از غروب خورشید در بدن افزایش می یابد.

به طور کلی، زودتر به خواب رفتن و زودتر بیدار شدن، بخشی از روند طبیعی پیری است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1525

به "آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید