آزمایش پادتن با تست کرونا تفاوت دارد؟

به گزارش کهن پارس، بهداشت نیوز/ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به توضیحی درباره آزمایش پادتن بپردازیم. آزمایش پادتن برای این است که ببینیم آیا نوعی از پروتئین به نام آنتی بادی که هنگام مقابله سلولهای دفاعی بدن علیه ویروس هایی که به بدن وارد شده اند در خون فراوری می گردد، در بدن وجود دارد یا خیر.

آزمایش پادتن با تست کرونا تفاوت دارد؟

در این آزمایش چند قطره خون از فرد مورد آزمایش گرفته شده و این نمونه خون روی کیت آزمایش قرار داده می گردد. اما باید توجه داشته باشید که فراوری آنتی بادی در بدن زمان می برد و بلافاصله پس از آلوده شدن به ویروس نمی توان آنها را در خون مشاهده کرد.

موسسه ملی بیماری های عفونی ژاپن با استفاده از کیت های آزمایش آنتی بادی موجود در بازار، روی نمونه های خون مبتلایان آزمایش کرد. آنها متوجه شدند که در بیشتر موارد تا دو هفته بعد از بروز علائم بیماری در این افراد، آنتی بادی در بدن آنها یافت نمی گردد.

حالا بیایید نگاهی به آزمایش پی سی آرکرونا بیندازیم. این آزمایش با دقت بالا نشان می دهد که آیا شخص به این ویروس مبتلا شده است یا خیر. اگر آزمایش مثبت باشد به این معنی است که آن شخص این ویروس را در بدنش دارد. اما اغلب در این مرحله آنتی بادی شناسایی نمی گردد چون بدن هنوز آنها را فراوری نکرده است. از سوی دیگر، اگر آزمایش پی سی آر منفی باشد بدین معنی است که به احتمال خیلی زیاد شخص مبتلا به ویروس کرونا نیست. یا بدین معنی است که ویروس پس از ابتلا از بدن شخص به بیرون رانده شده است.

از طرف دیگر یک نوع آزمایش جدید هم در دست ساخت است. این آزمایش جدید نوع دیگری از آنتی بادی که بلافاصله پس از آلودگی شخص به این ویروس در خون ظاهر می گردد را شناسایی می نماید. امید زیادی هست که اگر این آزمایش به استفاده عملی برسد جایگزین تست پی سی آر گردد، اما هنوز موانعی در خصوص دقت این آزمایش وجود دارد که باید رفع گردد.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

منبع: همگردی
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 292

به "آزمایش پادتن با تست کرونا تفاوت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش پادتن با تست کرونا تفاوت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید