5 تفاوت بین مغز زنان و مردان

به گزارش کهن پارس، مغز که مهمترین، حساسترین و پیچیده ترین عضو بدن انسان است از نظر کارکرد و اندازه میان دو جنس زن و مرد متفاوت است. در این نوشتار 10 تفاوت بین مغز زنان و مردان آمده است.

5 تفاوت بین مغز زنان و مردان

5 تفاوت بین مغز زنان و مردان

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،در تحقیقاتی که اخیرا انجام شد ، محققان یافتند که تفاوت هایی بین آقایان و خانم ها وجود دارند که اغلب به دلیل ژنتیک و خواص بیولوژیکی ذاتی اتفاق می افتند . عصب شناسی(neurobiology) یکی از علومی است که ساختار مغز و تاثیر برخی فرایندها را بر روی رفتار ما مطالعه می کند و دستاورد های تکنولوژی پزشکی در این زمینه به پزشکان اجازه داد که بتوانند دقیق تر به این سوال دست یابند که آیا مغز آقایان و خانم ها متفاوت است؟

2- فعالیت نیمکره مغز زنان و مردان متفاوت است

آیا تا به حال شنیده اید که نیم کره چپ در آقایان و نیم کره راست در خانم ها از فعالیت بیشتری برخوردار است؟! جالب است که بدانید آنها یک داستان بیش نیستند و دانشمندان هنوز به حقیقت این امر پی نبرده اند وپس این موضوع بیشتر از یک نظریه علمی نمی باشد .

3- تفاوت در ساختار مغز زنان و مردان

بخش های مختلف مغز نسبت به اندازه مغز می توانند متفاوت باشند . برای مثال آمیگدال و هیپوتالاموس در آقایان نسبت به خانم ها بیشتر می باشد و این تنها به دلیل سایز مغز آنها می باشد . همچنین جالب است که بدانید خانم ها بیشتر از آقایان احساساتی هستند ولی آمیگدال که مسئول احساست شخصی در افراد است و در آقایان بیشتر از خانم ها می باشد و این نشان دهنده این است که آقایان از لحاظ علمی از خانم ها با احساس تر هستند و می توان حدس زد که آنها نسبت به خانم ها کمتر بروز می دهند .

4- فرق تاثیر هورمون ها در مغز زنان و مردان

دانشمندان هنوز به میزان تاثیر هورمون های جنسی آقایان و خانم ها بر روی مغز آگاهی کامل ندارند و محققان در حال انجام آزمایش های مختلف و متعددی برای اثبات تاثیر هورمون ها بر روی مغز هستند .

5- تفاوت و حقیقت جالب در مورد بیماری های روانی در مغز زنان و مردان

شیوع برخی بیماری های روانی در آقایان و خانم ها متفاوت است . برای مثال اوتیسم ، اختلال نقص توجه ، اختلال بیش فعالی و سندرم تورورت در مردان نسبت به خانم ها بیشتر است همچنین در میان خانم ها افسردگی ، اضطراب و کم بودن اشتها شایع تر از آقایان است . متاسفانه هنوز دانشمندان علت آنرا کشف نمایند و یکی از اصلی ترن وظایف عصب شناسی(neurobiology) کشف این چنین از علت ها و دلایل و راه های پیشگیری آنها می باشد .

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 بهمن 1399 بروزرسانی: 18 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 485

به "5 تفاوت بین مغز زنان و مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 تفاوت بین مغز زنان و مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید