25 لحظه وحشتناک تاریخ سینما

به گزارش کهن پارس، در این مقاله 25 لحظه وحشتناک و هراس انگیز تاریخ سینما را با هم مرور می کنیم که تماشاگران زیادی را زهره ترک نموده و تأثیری ماندگار روی فکر همه گذاشته است. این لحظات تنها از بین فیلم های ترسناک و ژانر وحشت انتخاب نشده اند و هر فیلمی که دقایقی هراس و دلهره عمیق به مخاطبانش منتقل نموده را پوشش داده است.

25 لحظه وحشتناک تاریخ سینما

چه چیزی بیشتر از همه شما را می ترساند؟ شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که به همراه دوستانتان به دیدنی فیلم ترسناکی نشسته باشید و در برخی لحظات از ترس به خودتان بلرزید، و با کمال تعجب ببینید فرد کنار دستی اتان عین خیالش نیست. ترسیدن از چیزی به عوامل گوناگونی بستگی دارد و هر فرد با فرد دیگری فرق می نماید. ممکن است چیزهایی که از نظر ما ترسناک و هراس انگیز است برای فرد دیگری عادی و حتی کسل نماینده باشد.

برای همین وقتی در فیلمی لحظاتی وجود داشته باشد که تمام دیدنچیان را صرف نظر از دیدگاه و باور و جغرافیای زندگی اشان به وحشت بیندازد، باید بدانیم که آن فیلم و آن لحظات با هنرمندی و مهارت زیادی ساخته شده اند. ترس و وحشت عمیق راهش را به تاریک ترین و عمیق ترین بخش های روح و روان ما پیدا می نماید، ولی مقدار اثرگذاری اش وابسته به زندگی شخصی هر انسان و تجربیات ناگواری است که از سر گذرانده. برخی ها با تاریکی میانه خوبی ندارند، برخی ها از ناشناخته ها می ترسند.

خطر لو رفتن داستان فیلم های نام برده وجود دارد

1. زودیاک (Zodiac) - پوسترها رو خودم درست می کنم

 • محصول: 2007
 • کارگردان: دیوید فینچر
 • بازیگران: جیک جیلنهال، رابرت داونی جونیور، مارک روفالو
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.7 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89%

فیلمی از دیوید فینچر درباره یک قاتل زنجیره ای واقعی که کارهای وحشتناک مخصوص قاتلین زنجیره ای را انجام می دهد، قاتلی که هرگز دستگیر نشد. وقتی این نکات را در فکرمان داشته باشیم، روبروه با تکان دهنده ترین و دلهره آورترین صحنه فیلم کار سختی خواهد بود؛ جایی که بعد از دو ساعت و 18 دقیقه زمینه چینی درباره زودیاک، فردی را می بینیم که احتمالا خودش است.

چه چیزش ترسناک است؟

وقتی کاریکاتوریست سمج و کله شق داستان (جیک جیلنهال) به خانه مردی به ظاهر عادی می رود که مظنونش است، دیوید فینچر صحنه را طوری چیده که تنهایی جیلنهال در این موقعیت خطیر بیش از پیش به چشم بیاید. مخاطب حس می نماید راه فراری نیست و احتمالا او هم قرار است قربانی زودیاک شود. همه چیز از قاب بندی نماها گرفته تا نورپردازی هوشمندانه صحنه، حسی از تهدید و تعلیق تمام نشدنی به بیننده منتقل می نماید و این صحنه به تأثیرگذارترین و هراس انگیزترین صحنه فیلم تبدیل می شود.

جیلنهال دارد شرح می دهد دست خط روی پوسترهای فیلم ها مشابه دست خط زودیاک روی نامه هاست که این مظنون احتمالی جمله ای به غایت وحشتناک می گوید: این پوسترها رو خودم درست می کنم. این دست خط منه. جیلنهال و مخاطب فیلم هم زمان دچار ترس و هراسی عمیق می شوند. به ناگاه مردی که تا چند ثانیه پیش همه چیزش عادی و بی خطر به نظر می رسید، حالا شبیه هیولایی بی رحم شده. جیلنهال تا مدتی در شوک است و نمی داند چه کار کند. تصمیم می گیرد لحظاتی با مرد همراهی کند و این طور جلوه دهد که اتفاق خاصی نیفتاده. حتی با او قدم در زیرزمین تاریک و گرفته اش می گذارد.

در تک تک ثانیه های این صحنه ترسی فلج نماینده جریان دارد که مخاطب را روی جایگاه میخکوب می نماید. وقتی جیلنهال در پی مرد وارد زیرزمین می شود، ناخودآگاه توی دلتان به او هشدار می دهید که نرو!

2. آرواره ها (Jaws) - مونولوگ کویینت

 • محصول: 1975
 • کارگردان: استیون اسپیلبرگ
 • بازیگران: روی شیدر، رابرت شاو، ریچارد دریفوس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 98%

آرواره ها فیلم ترسناکی به حساب نمی آید. البته که استیون اسپیلبرگ از تمام مهارت هایش استفاده کرد تا تعلیق و تنشی کشنده به بینندگانش القا کند، ولی هر چه نباشد ماجرا سر یک کوسه بود و خیلی از ماها می توانیم به سادگی و با دور ماندن از دریا جان سالم به در ببریم. تهدیدی که نشانمان می داد برای همه مردم ملموس نبود و احتمال روبرو شدنمان با یک کوسه خون خوار را خیلی کم می دیدیم.

ترس واقعی و عمیق این فیلم در صحنه ای نهفته است که اتفاقا در آن خبری از کوسه مکانیکی معروف نیست. در این صحنه کویینت (رابرت شاو) که یک شکارچی کوسه است خاطره ای تعریف می نماید تا بگوید زخم هایش چگونه ایجاد شده اند. هم زمان که جزئیات تجربه وحشتناکش را روایت می نماید، موسیقی دلهره آور و غریبی پخش می شود. کویینت به مت هوپر و مارتین برودی می گوید که چطور پیش از این در اقیانوسی پر از کوسه های گرسنه بوده و جان سالم به در برده.

چه چیزش ترسناک است؟

در این صحنه رابرت شاو کاری می نماید تا مخاطب خودش را جای او بگذارد. با توصیف پرجزئیات تصاویری در فکر دیدنگر می کارد تا بدانیم چرا باید از این کوسه تشنه به خون بترسیم و چرا موقعیت این سه مرد وحشتناک و مرگبار است. صحنه ای پر از تعلیق و نگرانی که همه را برای روبروه نهایی آماده می نماید.

3. جن گیر (The Exorcist) - صلیب خونین

 • محصول: 1973
 • کارگردان: ویلیام فردکین
 • بازیگران: لیندا بلیر، الین برستین، مکس فون سیدو
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 83%

ترس واقعی از به هم زدن انتظارات و توقعات مخاطب به وجود می آید. هیچ کس انتظارش را نداشت که یک دختر نوجوان سفیدپوست تجسم شیطان شود و ارواح پلید بدنش را تسخیر نمایند. تصور غالب از شیطان همان موجود هیولاوار وحشتناک است که شاخ های بلند و پوست قرمز و چشمان آتشین دارد. برای همین وقتی دیدنگران جن گیر دختر دوازده ساله ای را دیدند که بدنش به تسخیر شیطان در می آمد و رفته رفته تغییرات وحشتناک و آزاردهنده ای در بدنش شکل می گرفت، حسابی جا خوردند و حالشان خراب شد. در این صحنه که شاید برای همواره در یاد و خاطره مخاطبان جن گیر ثبت شده، دختر نوجوان و بخت برگشته ماجرا جلو چشمان مادرش با یک صلیب به جان خودش می افتد. شیطان با معین ترین نماد مسیحیت، عفت یک دختر معصوم را لکه دار می نماید و بینندگان زیادی متحیر و هراسان در جای خودشان میخکوب می شوند.

چه چیزش ترسناک است؟

ویلیام فردکین تصور عمومی درباره معصومیت و خلوص کودکی را با یک صحنه شکست و دیدنگران جن گیر که دهه 70 میلادی زیست می کردند با دیدن آن واقعا تکان خوردند. فردکین به همه نشان داد که پلیدی ممکن است درون هر روحی نفوذ کند. هیچ کس در امان نیست و هیچ چیزی نمی تواند ما را نجات دهد. فرقی نداشت با چه اعتقادات مذهبی و دینی عظیم شده بودید یا خانواده اتان چه دیدگاهی داشتند، با دیدن این فیلم و این صحنه به خصوص متوجه می شدید معصومیت تنها یک واژه خالی از معناست.

4. آن (IT) - مرگ در فاضلاب

 • محصول: 2017
 • کارگردان: اندی موسکیتی
 • بازیگران: بیل اسکارسگارد، فین وولفهارد، سوفی لیلیس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86%

اعتبار اصلی این ماجرا به مینی سریالی برمی شود که دهه 90 میلادی بر اساس کتاب استیفن کینگ ساخته شد و به همه نشان داد که در یک سریال تلویزیونی در حال پخش در ساعات پربیننده هم می توان کشته شدن یک بچه را نشان داد. اما نسخه سینمایی که سال 2017 دیدیم از جهات بیشتری آزاردهنده و ناراحت نماینده بود. پسربچه بانمک و معصوم ابتدای فیلم با قاتلش در حالی روبرو می شود که او زیر زمین و در فاضلاب ایستاده و از شکاف آبراه کنار خیابان صدایش می زند. همه بینندگان فیلم با دیدن این صحنه می دانند که کشته شدن پسربچه اجتناب ناپذیر است و کسی نمی تواند جلویش را بگیرد، ولی احتمالا هیچ کداممان انتظار نداشتیم که قطع شدن دست او را ببینیم. دست قطع شده یک پسربچه واقعا اتفاق ناجوری بود که دیدنگران را شوکه کرد.

چه چیزش ترسناک است؟

دلقک ها واقعا موجودات ترسناک و هراس انگیزی هستند و بارها در جاهای مختلف درباره این قضیه خوانده اید. ولی پنی وایز، دلقکی که بیل اسکارسگارد در فیلم آن نقشش را بازی نموده نوعی دیگر از وحشت را به بینندگان منتقل می کرد. آن مدل تکان دادن لب ها و خیره شدن چشم هایش چیزی نیست که به راحتی بتوانیم فراموش کنیم. وقتی به ناگاه وسط خنده های پسربچه خشکش می زند و با نگاهی تهدیدآمیز به او خیره می شود، چیزی در دلمان تکان می خورد. پنی وایز مثل هر قاتلی که بچه ها را هدف قرار می دهد، به خوبی می داند که چطور با قربانیش بازی کند و در این حین اصلا عطشش را از چشمان ما مخفی نگه نمی دارد. در خاتمه وقتی پسربچه بی گناه ماجرا با درد و ترس و زجر جیغ می زند، وحشت جاری در صحنه بیشتر و بیشتر می شود.

5. درخشش (The Shining) - پیرزن

 • محصول: 1980
 • کارگردان: استنلی کوبریک
 • بازیگران: جک نیکلسون، شلی دووال، دنی لوید
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.4 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 84%

خیلی ها با دیدن صحنه معروف آسانسور به ترس و هیجان افتادند، ولی همان طور که پیش از این اشاره کردیم عنصری که در فیلم های ترسناک وحشت می آفریند، به هم زدن انتظارات است. در اینجا هم با چنین مسأله ای روبه روییم، داستان درباره مردی است که به هتلی جن زده قدم گذاشته و آرام آرام سمت جنون و دیوانگی کشیده می شود. ولی احتمالا هیچ کدام از دیدنگران فیلم توقع نداشتند که در صحنه ای از فیلم یک پیرزن وحشتناک و مشمئزنماینده را در وان حمام ببینند.

چه چیزش ترسناک است؟

وقتی جک نیکلسون تمام هشدارهایی را که درباره اتاق 237 می شنود نادیده می گیرد، مخاطبان فیلم منتظر رخ دادهای ترسناک و تکان دهنده می نشینند. ولی با این حال هنگامی که زنی زیبا به ناگاه تبدیل به پیرزنی در حال زوال و پوسیدگی تبدیل می شود، شوکی ناراحت نماینده و آزاردهنده به جان همه می افتد و حس می نمایند انگار آب یخ رویشان ریخته اند.

6. بچه رزماری (Rosemarys Baby) - مرنام

 • محصول: 1968
 • کارگردان: رومن پولانسکی
 • بازیگران: میا فارو، جان کاساوتیس، روث گوردون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96%

کمتر کسی پیدا می شد که دهه 60 میلادی با سوژه شیطان و اهریمن شوخی کند، برای همین وقتی رومن پولانسکی فیلمی ساخت درباره تولد شیطان به وسیله بدن یک زن آدمیزاد، خیلی ها شگفت زده و هراسان شدند.

چه چیزش ترسناک است؟

بارداری و بچه دار شدن به خودی خود کار طاقت فرسا و سختی است، ولی در بچه رزماری با نوعی از این مسأله روبرو می شویم که واقعا آزاردهنده و ترسناک است. در یک کابوس که چند دقیقه واقعا طولانی به درازا می کشد، مناسک شکل گیری نطفه شیطان را می بینیم و ترس از آینده ناپیدای این زن بخت برگشته وجودمان را می گیرد. از همان ابتدا حس می کنیم که همسایه های این زوج جوان یک جوری هستند و مشکلاتی دارند، ولی تا قبل این صحنه به یقین نمی رسیم.

7. میزری (Misery) - شکنجه با پتک

 • محصول: 1990
 • کارگردان: راب رینر
 • بازیگران: جیمز کان، کیتی بیتس، ریچارد فارنس وورث
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90%

از اتاقت بیرون رفتی. وقتی انی ویلکس با بازی کیتی بیتس این جمله را می گوید، همه می دانیم که قرار است چه فجایعی رخ دهد. پل شلدون (جیمز کان) بعد از اینکه از یک تصادف جان سالم به در می برد، با یکی از طرفداران سرسخت کتاب هایش آشنا می شود که زن مجنونی است. این زن او را در خانه اش حبس می نماید و با انواع و اقسام شکنجه های روحی و جسمی آزارش می دهد. وقتی پل کوشش ناپیروزی در فرار از خانه این طرفدار دیوانه ترتیب می دهد، انی ویلکس مجازاتی برایش در نظر می گیرد که دیدنیش کار ساده ای نیست.

چه چیزش ترسناک است؟

در طی زمانی که انی از پل پرستاری می نماید تا سلامتش را بازیابد، در مقاطعی با رفتارهای خارج از عرف او آشنا می شویم. خیلی زود بهش بر می خورد و راحت دچار خشمی فراگیر می شود، یا به ناگاه آرام و شکیبا رفتار می نماید. زمانی که پل لحظه ای از اتاقش بیرون می رود، انی که حالا او را به تخت بسته دورش راه می رود و با آرامشی غریب درباره شکنجه ای قرون وسطایی حرف می زند و از اتفاق ناگواری می گوید که تا دقیاق دیگر بر سر این نویسنده بی نوا می آید. سپس بی توجه به التماس های پل پتکش را به پاهای او می کوبد و مچ هایش را از جا در می آورد.

8. موجود (The Thing) - کالبدشکافی

 • محصول: 1982
 • کارگردان: جان کارپنتر
 • بازیگران: کرت راسل،کیث دیوید، ویلفورد برایملی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86%

دیدنی از ریخت افتادن بدن انسان و بلاهای وصف ناشدنی که سر اعضای گوناگونش می آید اصلا خوشایند نیست. تمام عمرمان وقتی به بدن انسان ها نگاه می کنیم آن را با فرم و ترتیب معمولش می بینیم: دو دست، دو پا، یک سر و غیره. بعد با فیلمی به نام موجود طرف می شویم که در آن با جلوه های میدانی و عروسک های کریه مکانیکی، بدن هایی دفرمه نشانمان می دهد که در بدترین کابوس هایمان هم ندیده ایم. داستان درباره موجودی فضایی بود که به بدن انسان ها حمله می کرد و ادای صاحب اصلی بدن را در می آورد تا کسی متوجه چیزی نشود. در این صحنه، مشغول کالبدشکافی جسدی هستند که احتمال می دهند مورد حمله همین موجود فضایی قرار گرفته و به ناگاه اتفاقی تکان دهنده رخ می دهد و جسد پیش رویشان مدام و بدون توقف تغییر می نماید و در هم می آمیزد و شکل و شمایل عجیب و ترسناکی به خودش می گیرد.

چه چیزش ترسناک است؟

خود صحنه آرام و بی اتفاق آغاز می شود. یک کالبدشکافی معمولی را می بینیم که به نظر قرار نیست ماجرای تکان دهنده ای داشته باشد. تا اینکه در یک لحظه همه چیز به هم می ریزد. شکاف روی سینه تبدیل به دهان می شود، بعد شکل یک موجود عنکبوت مانند را به خودش می گیرد. تصاویری پیش چشمانمان می آید که تمام تصوراتمان را از بدن انسان به هم می ریزد و یادمان می آورد که چقدر موجودات شنماینده و آسیب پذیری هستیم.

9. هفت (Seven) - چی تو جعبه است؟

 • محصول: 1995
 • کارگردان: دیوید فینچر
 • بازیگران: برد پیت، مورگان فریمن، کوین اسپیسی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 81%

در طول دو ساعت و هفت دقیقه نفس گیر این تریلر به یاد ماندنی دیوید فینچر، مخاطبان عمیقا درگیر پفراینده جنایی دو کارآگاه به نام های سامرست (مورگان فریمن) و میلز (برد پیت) می شوند که در پی قاتلی زنجیره ای و عجیب می گردند. قاتلی که قربانیانش را بر اساس هفت گناه کبیره انتخاب می نماید. در خاتمهی ماجرا قاتل داستان پرده از آخرین نمایش و مأموریتش بر می دارد؛ اینکه گناه آخری که سراغش رفته خشم است و کسی هم که قرار است به خاطر مجازات شود، کارآگاه میلز. او برای تندتر کردن خشم میلز به او می گوید که همسرش را کشته و سرش را در جعبه ای گذاشته و حالا دارند جعبه را با پیک به آنجا می آورند.

چه چیزش ترسناک است؟

وقتی حالت چهره مورگان فریمن را می بینیم که شوکه شده و خشکش زده، می فهمیم که دیگر برای همه چیز دیر شده. در طول فیلم کارآگاه سامرست را به اسم مردی محکم می شناختیم که به ندرت از چیزی تعجب می نماید و به خاطر سابقه دور و درازش در پفراینده های جنایی، تقریبا انتظار همه چیز را می کشد. ولی وقتی جعبه را باز می نماید و به عمق سیاهی و تاریکی بشر خیره می شود، می فهمد که جنایت آدم ها خاتمه ندارد و گویا هنوز چند چیزی مانده که شوکه اش کند.

10. روانی (Psycho) - لبخند کُشنده

 • محصول: 1960
 • کارگردان: آلفرد هیچکاک
 • بازیگران: جنت الی، آنتونی پرکینز، ورا مایلز
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96%

برخی از ما آدم هایی هستیم که خیلی راحت به بقیه اعتماد می نمایند و پیش فرض اولیه امان این است که همه مثل خودمان موجودات بی آزار و خوبی هستند. پس وقتی برای اولین بار این شاهکار آلفرد هیچکاک را دیدن کردیم و فهمیدیم مردی به ظاهر معصوم و بی آزار مثل نورمن بیتس قاتلی زنجیره ای و روان پریش است، حسابی جا خوردیم. پیش خودمان گفتیم چرا چنین جنایت های فجیعی مرتکب شده و اصلا مگر می شود؟ پاسخ این سؤالمان در لبخند عجیبی نهفته است که نورمن بیتس می زند.

چه چیزش ترسناک است؟

نریشن وحشتناکی که در سر نورمن بیتس جریان دارد و صدای آزاردهنده مادرش است، و زوم آرامی که روی چهره آنتونی پرکینز می شود احساسات ناخوشایندی به ما منتقل می نماید. کل این صحنه حسی از انزوا و ترس به ما می دهد که با لبخند ناجور و غریب نورمن تکمیل می شود. از آن لبخندهای شیطنت آمیزی است که شاید روی چهره خیلی ها دیده باشیم، ولی ثانیه ای هم فکر نمی کنیم ممکن است قاتلی روانی باشند.

11. واترشیپ داون (Watership Down) - کشتار خرگوش ها

 • محصول: 1978
 • کارگردان: مارتین روزن، جان هابلی
 • صداپیشگان: جان هرت، ریچارد بریرز، روی کینیر
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82%

مخاطب هدف این فیلم قاعدتا بچه هایی بودند که علاقه به کارتون داشتند. بچه هایی که از چیزهای بامزه و شیرین خوششان می آید؛ چیزهایی مثل خرگوش، سگ و همه این عناصر مثبت و دوست داشتنی. کسانی که به دیدنی این فیلم نشستند انتظار همین مؤلفه ها را داشتند ولی به یک باره دیدند یک سگ کارتونی به جان خرگوش ها افتاده و آن ها را می درد و خونین رها می نماید، از سوی دیگر خرگوش های هاری را می دیدند که با هم گلاویز شده اند. واقعا هیچ چیز صورت خوشی نداشت.

چه چیزش ترسناک است؟

این صحنه جنسی از غم و اندوه و خشونت آزاردهنده نشانمان می دهد که معمولا از فیلم های دارن آرنوفسکی انتظار داریم، و با همه این ها پیروز شده اند درجه بندی G برای فیلم بگیرند که یعنی مناسب برای تمامی سنین. اصلی ترین و پایه ای ترین قوانین طبیعت را با خشونت بار ترین شکل ممکن نشان بچه ها داد و تصاویری خلق کرد که هنوز هم برای همه ما ناراحت نماینده و تکان دهنده است.

12. رگ یابی (Trainspotting) - بچه روی سقف

 • محصول: 1996
 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: ایون مک گریگور، جانی لی میلر، رابرت کارلایل
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91%

وقتی فیلمی به کارگردانی دنی بویل و درباره مواد مخدر و معتادان می بینید، باید انتظار درصد بالایی از خودویرانگری و صحنه های ناراحت نماینده را داشته باشید. ولی وقتی آلیسون (سوزان ویدلر) جیغ می کشد و ما بچه ای مُرده را در گهواره می بینیم، صرف نظر از اینکه چه انتظاراتی داشتیم واقعا تکان می خوریم و ناراحت می شویم. در جای دیگری از فیلم دیدنگران شاهد یک کابوس هستند، کابوس رنتون (ایون مک گرگور) که همان بچه مُرده را سالم و زنده می بیند و ما را دچار وحشت و غمی عجیب می نماید.

چه چیزش ترسناک است؟

با دیدنش احساس ناخوشایندی به ما دست می دهد. بچه ای را می بینیم که دفرمه شده و باد نموده و حالا روی سقف یک اتاق چهار دست وپا راه می رود. بعدش هم که مثل جن گیر سرش را صدوهشتاد درجه می چرخاند و ترس و وحشت موجود در لحظه را چند برابر می نماید. دنی بویل این صحنه را انقدر ادامه می دهد تا مطمئن شود تک تک بینندگان فیلمش دچار حسی از ترس و وحشت و ناراحتی شوند.

13. کینه (Ju-on) - راه پله

 • محصول: 2000
 • کارگردان: تاکاشی شیمیزو
 • بازیگران: مگومی اوکینا، میساکی ایتو، تاکاکو فوجی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.9 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 64%

تاکاشی شیمیزو به خوبی می دانست که راز ترس های عمیقی که تا ابد در یاد و خاطره دیدنگران ریشه می دوانند، در صحنه هایی نهفته است که با ظرافت و حوصله طراحی می شوند و ترس و وحشت را آرام آرام و قطره چکانی به درون فکر و روح آدم ها تزریق می نمایند. داستان کینه درباره روحی وحشتناک و انتقام جو است که برایش فرقی نمی نماید چه کسی سر راهش بیاید و هر کسی را که به خانه او بیاید نابود می نماید. آن طور که شرحات فیلم می گوید، وقتی جنایتی فجیع رخ می دهد آثار خشم و کینه آن تا ابد در محل وقوع جرم ماندنی است و حالا بعد از قتل فجیع این زن، هر کسی که پایش را به خانه محل قتل او بگذارد، مورد نفرین و کینه او قرار می گیرد و چیزی نمی گذرد که روح این زن با صدایی که مو به تن همه سیخ می نماید سراغش بیاید.

چه چیزش ترسناک است؟

صدای زن فیلم های کینه از ترسناک ترین صداهایی است که شنیده ایم. در آوردنش کار سختی نیست و کافی است نفستان را حبس کنید و بریده بریده صدایی از گلویتان بیرون بدهید. ولی این افکت صوتی وقتی با حضور مرگبار این روح تلفیق می شود همه را بهت زده می نماید. در این صحنه به خصوص، وقتی روح زن چهاردست و پا از پله ها پایین می آید ناخودآگاه خشکمان می زند. صدای ترسناک با حالات بدن آزاردهنده او کاری با روح وروان ما می نماید که احساس می کنیم فلج شده ایم و راهی جز دیدن نداریم.

14. بیگانه (Alien) - آغوش ناگهانی

 • محصول: 1979
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: سیگورنی ویور، جان هرت، ایان هولم
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.4 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 98%

تقریبا همه می دانیم در این صحنه چه اتفاقی می افتد، ولی وقتی تام اسکریت در آن تونل نمور و تاریک دنبال بیگانه می شود و ردیابش نشان می دهد که چیزی به او نزدیک و نزدیک تر می شود و در خاتمه به آن لحظه می رسیم و از ترس می پریم، باز هم دقیقا نمی دانیم کدام ثانیه باید آماده چنین ضربه ای باشیم.

چه چیزش ترسناک است؟

محیط و اتمسفر کلی این صحنه. همه جا تاریک و گرفته است و هر کسی را که از تاریکی و فضاهای بسته می ترسد به وحشت می اندازد. همه این ها را بگذارید در کنار نقش آفرینی ورونیکا کارترایت در این صحنه که با اضطراب و وحشتی مثال زدنی به اسکریت می گوید از آنجا بیرون بیاید. بعد به برگ برنده این صحنه می رسیم، اسکریت نور چراغش را سمت دوربین و ما می تابد تا خطر واقعی از چشمان بیننده مخفی بماند و سپس بدون ذره ای هشدار، بیگانه را می بینیم که به یکباره ظاهر می شود و دستانش را سمت او دراز می نماید، انگار می خواهد بغلش کند.

15. حلقه (Ring) - فیلم نفرین شده

 • محصول: 1998
 • کارگردان: هیدئو ناکاتا
 • بازیگران: میکی ناکاتانی، هیرویوکی سانادا
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 97%

همه چیز درباره همین فیلم مرموز و عجیب و غریب است. بله همه می دانیم که همه چیز خیالی است و کسی قرار نیست با دیدن این فیلم که روی نوار ویدئو و با نیروهای ماورایی ضبط شده، نفرین شود و بعد هفت روز بمیرد. ولی با همه این ها، وقتی فیلم مورد اشاره را از ابتدا تا خاتمه می بینیم و ترسی وصف ناشدنی تمام وجودمان را می گیرد، ناخودآگاه به خودمان نهیب می زنیم که نکند نفرین داستان دامن گیر ما هم بشود؟

چه چیزش ترسناک است؟

همه چیز. از اولین ثانیه تا آخرین فریم این فیلم لعنتی مو به تن آدم سیخ می نماید. تصاویر سیاه و سفیدی می بینیم از زنی که جلو آینه موهایش را شانه می نماید، از مرگ مردم، از چیزهایی که نمی شود شرح داد. انواع افکت های صوتی ترسناک و آزاردهنده هم درونش وجود دارد که دل هر بیننده و مستمع ای را به لرزه می اندازد. شاید بد نباشد ما هم یک کپی از آن بگیریم و به فرد دیگری دهیم.

16. خاطرات یک قتل (Memories of Murder) - نگاه خیره به دوربین

 • محصول: 2003
 • کارگردان: بونگ جون هو
 • بازیگران: سونگ کانگ هو، کیم سانگ کیونگ، پارک هایی ایل
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94%

فیلمی که بونگ جون هو کارگردان حالا اسکاری فیلم انگل درباره قتل های زنجیره ای شهر هواسئونگ, گیونگگی در کره جنوبی ساخت. در این فیلم طی دو ساعت و 11 دقیقه سر و کله زدن های چند کارآگاه را می بینیم که در پی قاتل سریالی شهر می گردند، قاتلی که احتمالا او را جایی دیده اند.

چه چیزش ترسناک است؟

در این صحنه که دهه ها بعد از اتفاقات داستان اصلی می گذرد، کارآگاه اصلی پفراینده پارک دو من (سونگ کانگ هو) به صحنه یکی از قتل ها بر می شود. این کارآگاه حالا بازنشسته شده و با خانواده اش روزگار می گذراند، ولی هنوز فکرش درگیر قاتلی است که نتوانست دستگیر کند. در همین لحظه که مشغول آنالیز صحنه جرم سالیان پیش است، دختربچه ای می آید و به او می گوید که مرد دیگری هم به آنجا آمده بوده و عین او رفتار نموده و به این نقطه خیره شده. وقتی از دختربچه می پرسد مرد چه شکلی بود، او جواب می دهد: ساده بود… آدم معمولی ای بود

پارک دو من نگاهی خیره به دوربین می اندازد و به فکر می رود. آدمی معمولی؟ در آن سال ها چند نفر که به ظاهر معمولی و عادی بودند از کنار او گذشتند؟ هر کدام از آن ها ممکن بود قاتل پفراینده اش باشد و حالا آزاد و رها در دنیا می چرخد.

17. کشتار با اره برقی در تگزاس (Texas Chainsaw Massacre) - قتل با چکش

 • محصول: 1974
 • کارگردان: توب هوپر
 • بازیگران: گانر هانسن، ماریلین برنز، جیم سیدو
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89%

باورتان بشود یا نه، در این فیلم که از اسم تا شهرتش خبر از خون و خون ریزی می دهد، خبری از صحنه های خشونت بار و جنسی فیلم های ترسناک معمول نیست. به جایش تنش و تعلیقی فلج نماینده در تمام لحظاتش جریان دارد که بینندگان را آزار می دهد. چند دختر و پسر جوان به روستایی حاشیه ای می فرایند و یکی یکی قربانی خانواده ای عجیب و دیوانه می شوند. اولین قربانی ویلیام ویل است که صدایی شبیه ضجه های یک خوک را می شوند که از خانه ای متروک می آید. مثل تمام شخصیت های بخت برگشته فیلم های ترسناک ، ویلیام هم بی خبر از همه جا وارد این خانه می شود و اتفاقی می افتد که نباید بیفتد.

چه چیزش ترسناک است؟

صداگذاری و قاب بندی این صحنه مخاطب را خلع سلاح می نماید. در لحظات اولیه همه چیز در یک فاصله امن برگزار می شود و برای همین حسی از آسودگی سراغمان می آید و فکر می کنیم قرار نیست اتفاق ناجوری بیفتد. ولی همه چیز به تدریج تهدید آمیز می شود. این مرد جوان بخت برگشته پایش را داخل خانه تاریک می گذارد و سمت جایی می رود که صدا را شنیده. و درست در همین لحظه است که فاجعه رخ می دهد. هیولای مهیب داستان با پیشبند قصابی ظاهر می شود و با چکشی عظیم به سر او می کوبد. خبری از موسیقی پرتعلیق و زوایای دوربین اغراق شده نیست تا به ما یادآوری کند این یک فیلم است. برای همین با چشمانی از حدقه در آمده و نفس هایی حبس شده جان دادن پسر جوان را می بینیم که در اثر برخورد ضربه چکش بی اختیار به خودش می پیچد و می لرزد. صورت چرمی اما هنوز کارش با او تمام نشده. ضربه محکم دیگری می زند و او را سمت خودش می کشد و در کرکره ای را می بندد. و ما به اسم مخاطب مجبوریم تصور کنیم که چه بلاهای فجیعی قرار است سر او بیاورد.

18. دشمن (Enemy) - عنکبوت غول پیکر

 • محصول: 2013
 • کارگردان: دنی ویل نو
 • بازیگران: جیک جیلنهال، ملانی لورنت، سارا گادون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.9 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 71%

داستان فیلم به این صورت است: جیک جیلنهال نقش یک استاد تاریخ بی حوصله و خسته از روزمرگی را بازی می نماید که روزی به شکلی اتفاقی متوجه می شود فرد دیگری درست شبیه او وجود دارد، یک همزاد که با او مو نمی زند. ولی او تا جایی که می داند برادر دوقلویی ندارد و معین نیست این شباهت بسیار زیاد از کجا شکل گرفته. صحنه مورد اشاره ما ارتباط چندانی با این خط داستانی ندارد و فیلم دشمن هم فیلم ترسناک به حساب نمی آید و لحظات وحشت آور زیادی به ما نشان نمی دهد، ولی هراسی روان شناختی به بیننده معرفی می نماید.

چه چیزش ترسناک است؟

به یکباره عنکبوتی غول پیکر را می بینیم که روی سقف اتاق جا خوش نموده و با حالتی تهدید آمیز تکان می خورد. فیلم درباره مردی بود که در پی همزادش می رفت و دیدن چنین صحنه ای واقعا عجیب و دور از انتظار بود. بدون هر نوع هشدار یا زمینه چینی، یا اشاره هایی که به ما بگوید لحظاتی را در خواب می گذارنیم، با چنین صحنه ای روبرو می شویم و نمی دانیم دلیلش چیست، ولی قطعا با دیدن این عنکبوت غول آسا تکانی می خوریم و به وحشت می افتیم. فیلم دشمن از ابتدا بیننده را گمراه می نماید و مخاطب بخت برگشته که گاردش را پایین آورده و انتظار ترس های یهویی یا لحظات مدل فیلم های ترسناک را ندارد با دیدن چنین چیزی به شدت جا می خورد.

19. حس ششم (The Sixth Sense) - روح در آشپزخانه

 • محصول: 1999
 • کارگردان: ام نایت شیامالان
 • بازیگران: بروس ویلیس، هیلی جوئل ازمنت، تونی کولت
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86%

در یکی از صحنه های معروف فیلم حس ششم، کول پسربچه معصومی که توانایی دیدن ارواح را دارد در چادرش مخفی شده تا به گمان خودش از شر ارواح در امان باشد. ولی وقتی مجبور می شود برای دستشویی رفتن از چادرش خارج شود، اتفاقات ناجوری می افتد. دمای خانه پایین می آید و ناگهان با روح زنی در آشپزخانه روبرو می شود. وحشت زده تر از قبل و دوان دوان به چادرش بازمی شود.

چه چیزش ترسناک است؟

خیلی هایمان از ارواح وحشت داریم و می ترسیم تعدادی از آن ها در گوشه های تاریک خانه برایمان کمین نموده باشند. ولی در هالیوود و فیلم های ترسناک معمولا تصویری از ارواح نشانمان می دهند که زیادی اغراق شده است. با چهره هایی شیطانی و هیبت هایی فرازمینی. نکته مثبت حس ششم و ارواحی که نشانمان می داد، عادی بودنشان بود. انگار با جسدهای متحرک آدمیزادی رو به رو بودیم که هر کدام نشانه هایی از زمان مرگش همراهش بود. وحشت عمیق این صحنه هم به خاطر غیرمنتظره بودنش است. فکر می کردیم قرار است با روحی روبرو شویم که چهره ای شیطانی و ماورایی دارد و وقتی با یک آدم عادی رو به رو شدیم بیشتر ترسیدیم.

20. نبض (Pulse) - زنی در راهرو

 • محصول: 2001
 • کارگردان: کیوشی کوروساوا
 • بازیگران: هاروهیکو کاتو، کویوکی، کورومه آریساکا
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75%

در این فیلم ترسناک کیوشی کوروساوا می بینیم که ارواح قصد دارند به وسیله اینترنت به زندگی مردم حمله نمایند (مثل کاری که توییتر نموده). در جایی از فیلم رایوسوکه با موقعیت هولناک و بدی روبرو می شود و در یک راهرو با زنی عجیب و غریب گیر می افتد. همه جا تاریک است و نمی تواند چهره زن را ببیند. هر چه زن نزدیک و نزدیک تر می شود، حرکاتش ترسناک تر به نظر می رسد و انگار کنترلی روی اعضای بدنش ندارد، ولی پیروز می شود به شکلی حیوانی و غیرانسانی تعادلش را حفظ کند. تمام حرکات این زن وحشت آور است و راهروی تاریک و خالی از آدمیزاد هم کمکی به ماجرا نمی نماید.

چه چیزش ترسناک است؟

زن ترسناک ژاپنی که پیش می آید در ابتدا شبیه هر زن عادی و معمولی دیگری است. ولی وقتی آغاز به حرکت می نماید و راه رفتن عجیب و وحشتناکش را می بینیم به خودمان می لرزیم. انگار از دنیای دیگر در این راهروی تاریک و خفه ظاهر شده و بین دنیا ما و دنیا مردگان غوطه ور است. چهره اش عجیب و غریب و شیطانی نیست و شکل یک هیولا تصویر نشده، برعکس شبیه یک زن عادی و معمولی است و همین ترس صحنه را بیشتر می نماید.

21. سکوت بره ها (Silence of the Lambs) - دید در شب

 • محصول: 1991
 • کارگردان: جاناتان دمی
 • بازیگران: جودی فاستر، آنتونی هاپکینز، اسکات گلن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96%

وقتی سکوت بره ها به صحنه های پایانی می رسد و می بینیم اف بی آی خانه قاتل زنجیره ای را پیدا نموده و قرار است حمله ای برای دستگیریش ترتیب دهند، کلاریس (جودی فاستر) که سرنخ های دیگری را دنبال می نموده به جای متفاوتی می رسد. بوفالو بیل را می بینیم که خودش را تر و تمیز می نماید تا در را باز کند. در همین لحظه و وقتی همه فکر می کنیم مأمورین اف بی آی قرار است بریزند تو و دستگیرش نمایند، می بینیم کلاریس تک و تنها پشت در ایستاده و متوجه می شویم تمام مدت فریب کارگردان را خورده ایم. در ادامه صحنه ای نفس گیر می بینیم که در تاریکی مطلق می گذرد و بوفالو بیل با دوربین دید در شب در پی کلاریس می افتد که چشمانش هیچ چیزی را در تاریکی نمی بیند.

چه چیزش ترسناک است؟

یکی دیگر از نمونه های ایجاد ترس با تعلیق کشنده. همه حس می کنیم که قرار است اتفاق مرگباری رخ دهد، ولی اصل ماجرا برای همه ناشناخته است. تا اینجای کار مخاطبان فیلم دیده اند که بوفالو بیل پوست قربانیانش را می نماید تا برای خودش هویتی تازه بسازد. در این صحنه اصلا انتظارش را نداشتیم که کلاریس با ضدقهرمان اصلی ماجرا رو در رو شود و مبارزه نهایی فیلم را رقم بزند. داستان در زمانی می گذرد که خبری از گوشی های موبایل نبود و برای همین کلاریس تک و تنهاست.

22. جیغ (Scream) - فیلم ترسناک دوست داری؟

 • محصول: 1996
 • کارگردان: وس کریون
 • بازیگران: نیو کمپل، کورتنی کاکس، دیوید آرکت
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 79%

نکته جالب و بامزه فیلم جیغ این بود که قربانیان ماجرا از شرایطشان به خوبی با خبر بودند. انگار همه در فیلم ترسناکی حضور داشتند که این بار به جای دیدنچی، باید نقش قربانی را بازی می کردند. ولی جیغ از ابتدا به این صورت آغاز نمی شود. تلفنی زنگ می خورد و درو بریمور (قربانی) آن را جواب می دهد. وقتی فرد ناشناس پشت تلفن به سرعت تغییر موضع می دهد و از حالت دلربای قبلی به فردی تهاجمی تبدیل می شود، حرف هایی بینشان می شنویم که مخاطب را میخکوب می نماید.

چه چیزش ترسناک است؟

باید زمان ساخته شدن فیلم را در نظر بگیریم. سال 1996 بود و هنوز گوشی های موبایل مثل امروز در دسترس همگان قرار نگرفته بود. برای همین 80 درصد مواقع نمی دانستیم چه کسی پشت خط است. اینکه یک قاتل روانی شماره اتان را پیدا کند و پشت تلفن آزارتان دهد ایده ای ملموس و به شدت ترسناک به حساب می آمد.

23. یک مکان ساکت (A Quiet Place) - میخ

 • محصول: 2018
 • کارگردان: جان کرازینسکی
 • بازیگران: امیلی بلانت، جان کرازینسکی، نوآ جوپ
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96%

ماجرا از این قرار است: موجوداتی بیگانه و خون خوار که با شنیدن صدا در پی قربانیانشان می افتند، کل دنیا را گرفته اند و درصد زیادی از انسان ها را از بین برده اند. اگر ساکت و بی صدا باشید زنده می مانید، ولی اگر کوچک ترین صدایی فراوری کنید مرگتان حتمی است. خانواده ای در یک مزرعه زندگی می نمایند و مدتی پیروز می شوند این موجودات را دور نگه دارند. تمام تمهیدات لازم را برای زندگی بی سروصدا فراهم می نمایند و روزگار می گذرانند. تا اینکه طی اتفاقاتی پای این موجودات به مزرعه اشان باز می شود. و در این صحنه به خصوص، مادر خانواده که دوباره باردار است پایش را اشتباهی روی یک میخ می گذارد، و حالا اگر جیغ یا فریادی بزند موجب مرگ خود و خانواده اش خواهد شد.

چه چیزش ترسناک است؟

همه با این موقعیت احساس نزدیکی می کنیم. به اسم موجوداتی دو پا که از پاهایمان برای راه رفتن استفاده می کنیم، می دانیم که اگر پا برهنه روی یک میخ برویم چه درد ناجوری خواهد داشت. تازه علاوه بر همه این ها، امیلی بلانت در این صحنه حامله هم هست. واقعیتی که شرایط را پیچیده تر و بحرانی تر از قبل می نماید و باعث می شود ما به اسم مخاطب فیلم مدام در نگرانی و اضطراب و ترس باشیم.

24. رِک ([Rec]) - صحنه پایانی

 • محصول: 2007
 • کارگردان: پاکو پلاسا
 • بازیگران: مانوئلا بلاسکو، خاویر بوتت
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.4 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89%

یکی دیگر از فیلم های مدل ماکیومنتری، ژانری که خیلی ها را شیفته خودش نموده و خیلی ها هم از آن بی زارند. ولی تقریبا هر کسی که فیلم رِک را دیده قبول دارد که در بین این دست آثار، فیلم بسیار خوب و تأثیرگذاری است. یک نکته بسیار مهم این فیلم، حرکت نرم و ملایم دوربین است. خیلی از آثار این ژانر، مدل فیلم برداری روی دست را بهانه می نمایند و انبوهی تصویر کج و معوج به ما نشان می دهند. ولی در اینجا حتی وقتی لحظات پر جنب و جوش را می بینیم، حواس فیلم بردار بوده که به ما سردرد ندهد و چشمانمان عذاب نکشد. در خاتمهی فیلم، وقتی آنجلا خبرنگاری که بدترین شب را برای گزارش گرفتن انتخاب نموده، بالاخره با موجودی شیطانی رو به رو می شود که باعث و بانی اتفاقات مرگبار آن شب است، دیدنگران فیلم صحنه ای را می بینند که هرگز فراموشش نخواهند کرد.

چه چیزش ترسناک است؟

همه می توانیم حدس بزنیم نتیجه این اتفاقات چیست. وقتی با چشمانی از حدقه درآمده موجود عجیب و به غایت ترسناک را می بینیم و خودمان را جای آنجلا و فیلم بردار می گذاریم، واقعا فلج می شویم. انگار اگر ذره ای تکان بخوریم سراغ ما هم می آید. البته که اتفاق نهایی فیلم اجتناب ناپذیر است (و مقدمات قسمت دوم را هم فراهم می نماید) ولی همه ته دلمان می خواهیم ماجرا به خیر و خوشی تمام شود و این موجود کریه و بدهیبت که ترسناک ترین کابوس هر انسانی است بدون پیدا کردن خبرنگار و فیلم بردار راهش را بکشد و برود.

25. موروثی (Hereditary) - سر قطع شده

 • محصول: 2018
 • کارگردان: آری آستر
 • بازیگران: تونی کولت، میلی شارپیو، گابریل بیرن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 89%

در فیلمی که درباره یک خانواده و نفرینی فراطبیعی ساخته شده، این صحنه که حول یک تراژدی و فاجعه نزدیک به واقعیت می شود بیشترین ترس و تعلیق و اضطراب را در بیننده ایجاد می نماید. درست وقتی چارلی، دختربچه عجیب و ترسناک فیلم متوجه می شود که به خاطر حساسیتی که زده نمی تواند نفس بکشد و مجبور می شود سرش را از پنجره بیرون ببرد تا هوایی تازه کند، برادرش پیتر که در جاده حیوانی را دیده، ماشین را منحرف می نماید تا به آن نزند و فاجعه رخ می دهد. صدایی را می شنویم که نباید بشنویم و تصوری می کنیم که نباید تصور کنیم. پیتر ماشین را نگه می دارد، خشکش زده. مثل ما که خشکمان زده. از آینه ماشین نگاهی گذرا به جایگاه عقب می اندازد ولی سریع نگاهش را برمی دارد. می داند چه اتفاقی افتاده، ما هم می دانیم.

چه چیزش ترسناک است؟

خیلی ناگهانی است. چهره ویران و حیران پیتر گویای همه چیز است. مستأصل و فلج شده و آرزو می نماید می توانست زمان را به عقب برگرداند. تمام کوششش را می نماید تا به واقعیت فکر نکند، به اینکه ناخواسته سر خواهر کوچکش را از بدنش جدا نموده. لحظه ای است که همه با آن ارتباط برقرار می کنیم. درست ثانیه های بعد از یک فاجعه ناگوار، وقتی بی حرکت مانده ایم و آرزو می کنیم همه اش خواب بوده باشد، آرزو می کنیم همه چیز به شکلی جادویی تغییر کند. ولی همه می دانیم چنین اتفاقی نخواهد افتاد. پیتر هم می داند. برای همین عجیب ترین و هم زمان واقعی ترین کار ممکن را می نماید. ماشین را به راه می اندازد و به همراه جسد بی سر خواهرش راهی خانه می شود.

مبنع: vice

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 952

به "25 لحظه وحشتناک تاریخ سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 لحظه وحشتناک تاریخ سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید