23 حفار در 6 ماه گذشته در تهران دستگیر شدند

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - اگر آمار ارسال شده به رسانه ها دقیق باشد و در این میان چیزی از دست شان درنرفته باشد، در طول شش ماه گذشته و در هیاهوی کرونا، 23 حفار غیرمجاز در محوطه های تاریخی توسط یگان حفاظت و پلیس استان تهران دستگیر شده اند؛ کسانی که در سودای گنج محوطه های تاریخی و زمین های بیابانی اطراف تهران را به پنیری سوییسی تبدیل نموده اند.

23 حفار در 6 ماه گذشته در تهران دستگیر شدند

به گزارش ایسنا، در طول چند ماه گذشته در استان تهران، خبر دستگیری حفاران غیرمجاز دست کم به اندازه انگشتان یک دست منتشر شده است. البته خبرهایی که یگان حفاظت میراث فرهنگی منتشر نموده، نه تخریب ها و آسیب هایی که گاهی در میراث فرهنگی و محوطه های تاریخی رخ می دهد و نه گوشی می شنود و نه چشمی می بیندشان.

اما دست کم می توان عملکرد یگان حفاظت و کوشش مردم مناطق مختلف استانِ تهران برای چشم و گوش بودن میراثِ تاریخی استان شان را مثبت ارزیابی کرد؛ با ارزیابی آماری که هشت نفر حفار غیرمجاز در رباط کریم دستگیر شده اند، پنج حفار در فیروزکوه و سه حفار در اسلامشهر که تونلی ده متری به زیر زمین کشیده اند.

اکنون نیز ژیلا خدادادی - مدیر اداره میراث فرهنگی ورامین - از دستگیری سه حفار غیرمجاز در روستای حصارقاضی در توابع بخش جوادآباد ورامین و در زمان حفاری خبر می دهد و با اشاره به گزارش مردم روستای حضار قاضی مبنی بر رفت وآمد مشکوک سه نفر در منطقه به پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی اعلام می نماید: بر اساس این گزارش و با همکاری پلیس، این افراد دستگیر شدند.

او ادامه می دهد: براساس گزارش اولیه کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در محل، سفال های به دست آمده از حفاران مربوط به دوره اسلامی گزارش شده، اما باید گزارش دقیق آن پس از تایید نهایی به مراجع قضایی اعلام گردد.

پیش تر در هفتم دی ماه، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رباط کریم اظهار داشت: با گزارش دوستداران میراث فرهنگی و با همکاری پلیس امنیت، یک تیم هشت نفره از حفاران غیرمجاز در منزلی مسکونی در این شهرستان دستگیر شدند که در کنار ادوات حفاری سلاح سرد نیز کشف و ضبط شد که برای تکمیل تحقیقات در اختیار مراجع انتظامی نهاده شد.

22 مهر نیز رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فیروزکوه از دستگیری پنج حفار غیرمجاز با دستور دادستان و همکاری فرماندهی انتظامی فیروزکوه در شهر ارجمندِ این منطقه اطلاع داد. همراه این افراد نیز یک دستگاه فلزیاب و تعدادی ادوات حفاری کشف و ضبط شد.

یا در 22 مرداد که رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسلامشهر اظهار داشت: با گزارش دوست داران میراث فرهنگی و اشراف اطلاعاتی پلیس امنیت شهرستان سه حفار غیرمجاز در حین حفاری در عمق 10 متری برای دستیابی به آثار تاریخی و فرهنگی در یک منزل مسکونی دستگیر شدند، آن ها تنها بر اساس یک خیال واهی برای رسیدن به گنج اقدام به حفاری نموده بودند که توسط نیروهای پلیس دستگیر و برای تکمیل پرونده به مراجع انتظامی و قضایی تحویل داده شدند.

همچنین در 12 مرداد چهار نفر که به حفاری غیرمجاز در روستای وردیج اقدام نموده بودند، دستگیر شدند. با ارائه گزارش هایی به 110 که از فعالیت غیرمجاز بیل مکانیکی در روستای وردیج حکایت داشت، تعیین شد حفاری ها به شکل مخفیانه در ساعات اولیه بامداد انجام می گردد و در نهایت در حوالی ساعت چهار بامداد 12 مرداد مأموران به محل اعزام شده و در حالی که چهار نفر مشغول حفاری در این منطقه بودند، آن ها را دستگیر نموده و به مقر انتظامی منتقل کردند. قصد آن ها از حفاری کشف دو کوزه پر از سکه طلا بوده است و به همین دلیل تا عمق 10 متری زمین را نیز حفر نموده بودند، اما از کوزه و سکه خبری نشده بود.

از سوی دیگر علاوه بر این آمارها اگر دو قبرکنی را که در قبرستان ابن بابویه و در زمان دفن کردن یک جنازه، به بیش از 100 سکه رسیده بودند و یکی سکه های سهم خود را به پلیس تحویل داد و دیگری توسط پلیس دستگیر شد به این آمار اضافه کنیم، تعداد حفاران غیرمجاز در استان تهران و در طول شش ماه گذشته به 25 نفر می رسد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 477

به "23 حفار در 6 ماه گذشته در تهران دستگیر شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "23 حفار در 6 ماه گذشته در تهران دستگیر شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید