کشف مومیایی توله گرگی متعلق به عصر یخبندان

به گزارش کهن پارس، اطلاعات ما نشان می دهد او گرسنه نبوده و حدود 7 هفته سن داشته است، برای همین احساس بهتری داریم که این دختر کوچک هنگام مرگ زجر زیادی نکشیده است.

کشف مومیایی توله گرگی متعلق به عصر یخبندان

بقایای این گرگ مومیایی شده، قدیمی ترین بقایای به دست آمده از یک گرگ است

دانشمندان اعلام کردند که یک توله گرگ منجمد در خاک، متعلق به دوران باستان در یوکان کانادا کشف شد. بقایای این موجود که قدمت آن به عصر یخبندان برمی گردد، به وسیله یک معدنکار طلا در سال 2016 نزدیک شهر داسون، در قلمرو یوکان کشف شد. نام این توله زور گذاشته شده که به زبان محلی هان، به معنی گرگ است.

به نظر می رسد این حیوان که توله ای ماده است، به ناگهان وقتی لانه بر سر او خراب شده، جان باخته است.

بقایای این حیوان، اطلاعاتی بی نظیر درباره بافت ماهیچه ای توله گرگ می دهد. آنالیز این بافت اجازه می دهد تصویری روشن تری از زندگی این حیوان در کانادا در 2.6 میلیون سال پیش داشته باشیم. این بقایا همچنین قدیمی ترین بقایای به دست آمده از گرگ است و این احتمال وجود دارد که به مطالعه سیر تکامل این حیوان یاری کند.

جولی میچن، استاد رشته آناتومی در دانشگاه دموین ایالت آیوا، این حیوان را کامل ترین مومیایی گرگ که تا به امروز پیدا شده نامید. میچن اضافه کرد این گرگ در واقع صددرصد دست نخورده باقی مانده است و تنها چیزی که از بین رفته، چشمان او است.

این استاد دانشگاه گفت جزئیات این جسد تا حدی کامل است که به دانشمندان این امکان را داده است در واقع زندگی او را بازسازی نمایند. دکتر گرنت زازولا، فسیل شناس دولت یوکان، این گرگ را یافته ای زیبا و خیره نماینده توصیف کرد و گفت: او پنجه ها و دم کوچک و نمکینی داشت و لب بالایی اش که خم شده است دندان هایش را نشان می دهد.

دکتر گرنت گفت یافتن یک مومیایی در یوکان امر بسیار نادری است. او اضافه کرد برای اینکه یک حیوان مومیایی گردد، می بایست به سرعت دفن گردد. این فسیل شناس شرح داد: حیوان اول باید در منطقه ای که خاک منجمد دارد بمیرد، جایی که زمین همواره یخ زده است، و بعد باید به سرعت دفن گردد که مشابه هر فرایند فسیل شدن دیگری است.

هرچه یک حیوان مرده بیشتر در معرض هوا و بیرون از زمین باشد، احتمال خورده شدن آن به وسیله حیوانات شکارچی و تجزیه جسد آن بیشتر می گردد.

میچن دلیل پیروز مومیایی شدن این حیوان را مرگ توله در داخل لانه فرو ریخته خود می داند. او اضافه کرد: اطلاعات ما نشان می دهد او گرسنه نبوده و حدود 7 هفته سن داشته است، برای همین احساس بهتری داریم که این دختر کوچک هنگام مرگ زجر زیادی نکشیده است.

گرگ های خاکستری امروزه در همین منطقه، در سن 7 هفتگی تازه از شیر مادر جدا می شوند. این یعنی با مطالعه مواد شیمیایی موجود در مو و دندان این توله گرگ، محققان توانستند بفهمند مادر او چه می خورده است. مطابق تحقیقات، به نظر می رسد رژیم غذایی او به طور عمده از غذا هایی دریایی تشکیل می شده است.

میچن گفت آن ها از این کشف شگفت زده شده اند. او بیان نمود: معمولا وقتی به گرگ ها در عصر یخبندان فکر می کنیم به شکار بوفالو، گاومیش یا سایر حیوانات عظیم روی زمین به وسیله آن ها نظر داریم. به وسیله تحلیل بافت ژنتیکی این گرگ، دانشمندان همچنین نتیجه گرفتند نوادگان او بیش از آنکه از اجداد گرگ های خاکستری امریکای شمالی باشد، از گرگ های باستانی ساکن در روسیه، سیبری و آلاسکا است.

کشف این جسد تا حدی نیز ناشی از تغییرات اقلیمی بوده است که یاری نموده است یخ خاک های منجمد آب و اجساد مومیایی دیده شوند. میچن این کشف را یکی از ویژگی های کوچک مثبت تغییر اقلیم خواند، ولی تاکید نمود ما باید در اینباره واقعا محتاط باشیم.

بقایای این حیوان در حال حاضر در مرکز تحقیقاتی برنگیا یوکان، در شهر وایت هورس به نمایش گذاشته شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 567

به "کشف مومیایی توله گرگی متعلق به عصر یخبندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مومیایی توله گرگی متعلق به عصر یخبندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید