کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان

به گزارش کهن پارس، خبرنگاران : دانشمندان آمریکایی اعلام کردند کووید 19 می تواند باعث بروز بیماری های خود ایمنی در بدن مبتلایان گردد.

کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، به نقل از نشریه انگلیسی میرِر، با گذشت بیش از 10 ماه از همه گیری کووید 19 در دنیا هنوز هیچ راه چاره مطمئنی برای مقابله با آن کشف نشده است. به طور متوسط در هر 16 ثانیه در دنیا یک نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهد. از تب و سردرد تا مسائل گوارشی و از دست دادن حس بویایی و چشایی از جمله علائم ناخوشایندی هستند که بیماران کرونایی را درگیر خود می نمایند. با این حال، این موارد تنها آسیب هایی نیست که این ویروس به بدن انسان وارد می نمایند. به تازگی دانشمندان آمریکایی ابعاد جدیدی از آسیب های این بیماری را کشف نموده اند.

بر این اساس، محققان دانشگاه اِموری شهر آتلانتا ایالت جورجیا آمریکا اعلام کردند کووید 19 می تواند باعث ایجاد بیماری های خود ایمنی در بدن انسان گردد. بیماری خودایمنی (Autoimmune disease) به دسته ای از بیماری ها اطلاق می گردد که در آن دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به بافت های خود بدن را شروع می نماید. بیماری های خودایمنی می توانند اندام ها و بافت هایی از جمله گلبول های قرمز خون، عروق خونی، غده تیروئید، لوزالمعده، عضلات، مفاصل و پوست را درگیر نمایند. اغلب این بیماری ها مزمن هستند، اما بسته به نوع عارضه ممکن است قابل کنترل باشند. تا به امروز 80 نوع از بیماری های خود ایمن شناسایی شده است که طیف وسیعی از بافت ها و سلول های بدن را در بر می گیرد. این بیماری ها، بیماری های مزمنی هستند که مادام العمر با فرد باقی مانده و قابلیت درمان صد در صد ندارند.

محققان آمریکایی می گویند شواهد جدید نشان می دهد ویروس کرونا در بعضی بیماران می تواند باعث بروز بیماری های خودایمنی و حمله گلبول های سفید خون به بافت های بدن گردد. در خون بعضی بیماران کرونایی آنتی بادی های خود واکنش پذیر دیده شده است. این آنتی بادی ها (پادتن) به جای آن که سلول های بیگانه و ویروس کرونا را هدف حمله قرار دهند، بافت های سالم بدن بیمار را تخریب می نمایند.

در این تحقیقات دانشمندان 52 بیمار کرونایی که شرایط وخیمی داشتند را مورد آنالیز قرار دادند. هیچکدام از این بیماران سابقه بیماری های خود ایمنی نداشتند. آزمایش های مختلف نشان داد بیش از نیمی از این بیماران دارای آنتی بادی های خود واکنش گر در خونشان بوده اند. بیش از دو سوم بیمارانی که دارای سطح بالای پروتئین واکنش پذیر C در خون بودند (که نشانه التهاب در بدن است)، سیستم ایمنی شان اقدام به فراوری آنتی بادی برای حمله به بافت های بدن نموده بود.

با این حال، محققان می گویند ما هنوز نمی توانیم به قطعیت درباره ارتباط میان شدت بروز علائم کرونا در بیماران و احتمال وقوع بیماری خودایمنی در آن ها سخن بگوییم. به طور طبیعی شدت بیماری ویروسی می تواند باعث فراوری آنتی بادی های خود واکنش گر با عوارض کم گردد. همچنین هنوز نمی دانیم سطح بالای این آنتی بادی ها در خون تا چه زمانی طول خواهد کشید. شواهد نشان می دهد این آنتی بادی ها دستکم برای چند هفته در خون بیماران وجود دارند. با این وجود، نیازمند آن هستیم که بدانیم این فرآیند تخریبی و بیماری های خود ایمنی در دوره ریکاوری پس از بیماری کرونا نیز رخ می دهد یا نه.

دانشمندان می کوشند با شناسایی عوامل دخیل در این موضوع، از آسیب های جبران ناپذیر بیماری های خود ایمنی در بدن بیماران کرونایی جلوگیری نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 336

به "کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جدیدترین فاجعه کرونا در بدن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید