کرونا یا حساسیت؟ مساله این است!

به گزارش کهن پارس، دکتر حمیدرضا قادری شرح می دهد حساسیت فصلی چیست و باید با آن چه کرد.

کرونا یا حساسیت؟ مساله این است!

به گزارش خبرنگاران، روزنامه جام جم نوشت: این روزها مشکل کسانی که با حساسیت فصلی دست و پنجه نرم می نمایند دو چندان شده است. اول از همه باید با ترس خودشان کنار بیایند و بعد به اطرافیان شان ثابت نمایند فقط درگیر یک جور حساسیت فصلی شده و کرونا نگرفته اند. از طرفی چندی پیش ویدئویی در فضای مجازی همه گیر شد که یک پزشک عنوان می کرد این روزها هر کسی که عطسه می نماید کرونا دارد و دیگر نباید مردم این علائم را بگذارند پای حساسیت فصلی. فراگیری این اطلاعات هم باعث شد مردم بیش از پیش از بروز این علائم ترس برشان دارد و در همان روز اول بروز علامت بروند سراغ تست کرونا و هزینه ای به دوش خودشان و کادر درمان تحمیل نمایند. اگر اهل جست وجوکردن حرفه ای در اینترنت باشید، حتما با اصطلاح طوری شرح بده انگار پنج سالم است! آشنا باشید. شیوه ای است برای دریافت اطلاعات از هر چیزی به ساده ترین شکل ممکن. متخصصانی در سراسر جهان از موضوعات تخصصی حوزه خودشان تعاریفی ارائه می نمایند که در عین دادن اطلاعات صحیح و آشنایی کافی، برای یک کودک پنج ساله هم قابل فهم باشد.

دکتر حمیدرضا قادری برای ما شرح می دهد به طور کلی حساسیت فصلی چیست و در این دوره ای که علائم حساسیت مشابه علائم کروناست، اگر درگیر حساسیت شدیم باید چه کارهایی را انجام دهیم و چه کارهایی را انجام ندهیم.

حساسیت فصلی چیست و چرا در فصل بهار گریبانگیرمان می گردد؟

آلرژی یا حساسیت فصلی مختص فصل بهار نیست و در اوایل پاییز هم با چنین مسئله ای روبه رو هستیم. این شکل از آلرژی وقتی بروز می نماید که هوا پر از گرده های گل و گیاه است یا با یک تغییر فصل ناگهانی روبرو ایم. برای مثال تغییر فصل زمستان به بهار یا تابستان به پاییز می تواند این شکل از آلرژی را رقم بزند.

چرا می گویم این شکل از آلرژی؟ به این دلیل که ما در جهان شکل ها و انواع مختلفی از آلرژی و حساسیت داریم. مثل حساسیت به دارو یا ماده شیمیایی که بدن برخی از افراد نسبت به برخی داروها حساسیت نشان می دهد. شاید آشناترین دارویی که برخی از مردم به آن حساسیت دارند، همان پنی سیلین باشد. یک مثال دیگر از انواع شایع حساسیت هم می تواند حساسیت به محصولات پوششی حیوانی باشد که برخی مردم در سراسر جهان با آن درگیرند. یکی دیگر از انواع بسیار شایع حساسیت هم همین حساسیت فصلی است که داریم درباره اش با هم گفت وگو می کنیم.

در هر کدام از این حساسیت ها ریشه حساسیت می تواند ژنتیک باشد یا به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد گردد که نهایتا به حساسیت بیش از اندازه سیستم ایمنی می انجامد.

علائم حساسیت چقدر به علائم کرونا شبیه است؟

سال جاری یکی از مسائل دو چندان بیمارانی که با حساسیت درگیرند این است که شاید در روزهای اول درگیری با حساسیت، احساس نمایند که کرونا گرفته اند. از علائم شاخص حساسیت می توان به عطسه، خارش چشم و گلو و در برخی موارد کهیر اشاره نمود که بسیار به علائم روزهای اول کرونا شبیه است. به همین علت است که سال جاری توصیه پزشک ها به مردم این است هر علامت این چنینی را به حساب کرونا بگذارند مگر خلافش ثابت گردد!

حالا با این شرایط خلافش چطور ثابت می گردد؟

توصیه ما به مردم این است اگر این علائم را در خودشان دیدند، در اولین اقدام به مدت 72 ساعت به یک قرنطینه نسبی بروند. بهتر است پس از بروز این علائم، بیمار سه روز رعایت های بهداشتی اش را تشدید کند و تا جایی که می تواند ارتباطش را با اطرافیان کم کند. این سه روز همه چیز را معین می نماید. اگر پس از این سه روز علائم شدیدتر شد، کرونا بروز نموده و باید برود تست کرونا بدهد. اگر هم بعد از سه روز علائم آلرژی همچنان باقی ماند باید برود دنبال درمان آلرژی.

بسیاری از افراد برای درمان آلرژی فصلی شان بیش از این که به دنبال درمان پزشکی باشند، به توصیه های خانگی و طب سنتی عمل می نمایند. شما چقدر این توصیه های خانگی را موثر می دانید؟

بیشتر این درمان های خانگی اگر فایده نداشته باشند ضرر هم ندارند. البته به دو نکته توجه داشته باشید. یکی این که من این حرف را الان با شما و فقط درباره موضوع حساسیت فصلی دارم می گویم و نمی گردد به این حرف در ارتباط با دیگر بیماری ها استناد کرد و دوم این که این حرف من وقتی اعتبار دارد که این درمان های خانگی و طب سنتی جایگزین درمان پزشکی و دارویی نشوند. در این صورت و با توجه به این دو نکته باید بگویم درمان های خانگی حساسیت با این که خیلی مقالات و پشتوانه علمی پشت شان نیست اما در برخی موارد کاربردی اند و همان طور که گفتم اگر در بسیاری از موارد فایده ای برای درمان حساسیت نداشته باشد، ضرری هم ندارد.

توصیه هایی مثل استفاده از خاکشیر و عرق کاسنی و خارشتر و دیگر توصیه های خانگی. البته در این مورد هم توصیه من به بیماران درگیر حساسیت این است اگر می خواهند از درمان های طبیعی و گیاهی استفاده نمایند حتما و فقط از پزشکانی که طب سنتی را به طور آکادمیک فرا گرفته اند یا اطبای سنتی که سال ها در این زمینه امتحان شان را پس داده اند، مشاوره بگیرند و به هر توصیه از هر کسی هم استناد ننمایند.

در آخر، توصیه شما برای درمان خانگی حساسیت فصلی چیست؟

باز هم می گویم حساسیت اگر ادامه دار باشد و علائمی شدیدتر نظیر کهیر و تنگی نفس را نشان دهد، باید تخصصی تر و زیر نظر پزشک متخصص درمان گردد. اما برای تخفیف علائم آلرژی در منزل هم می توان کارهایی انجام داد. مثل پرهیز از مواد حساسیت زا، قرقره آب نمک (بیشتر از دو یا سه بار در روز نگردد که خودش ضرر دارد!)، مصرف مایعات و سبزی تازه، انجام ورزش منظم و پرهیز از استرس که سیستم ایمنی بدن را برانگیخته می نماید و غیر از مستعدشدن برای حساسیت، احتمال ابتلا به کرونا را هم بیشترمی نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 896

به "کرونا یا حساسیت؟ مساله این است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا یا حساسیت؟ مساله این است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید