کرونا و خونریزی های کوچک مغزی

به گزارش کهن پارس، دانشمندان با انجام تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر ای) بر روی بافت های متعلق به 19 بیمار جان باخته بر اثر ابتلا به کووید 19 دریافتند که این بافت ها به شکلی غیرعادی آسیب دیده اند.

کرونا و خونریزی های کوچک مغزی

محققان در انستیتوی ملی سلامت در آمریکا به این نتیجه رسیده اند که بیماری کووید 19 منجر به خونریزی های کوچک در مغز بیماران می شود.

دانشمندان نتیجه جدیدترین بررسی های خود از تاثیر ابتلا به ویروس کرونا بر مغز را روز چهارشنبه در نشریه علمی ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر کردند. آن ها بافت هایی از ساختار معروف به پیاز بویایی (Olfactory bulb) و ساقه مغز 19 بیماری را که بین ماه های مارس و ژوئیه سال گذشته میلادی در آمریکا بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند بررسی کردند.

ساقه مغز قسمتی از دستگاه عصبی مرکزی است که در بخش پائینی مغز قرار داد. وظیفه ساقه مغز کنترل تنفس و ضربان قلب است. پیاز بویایی نیز ساختاری است که در قسمت جلوی مغز قرار داد و به حس بویایی و تشخیص بو ها کمک می کند.

دانشمندان با انجام تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر ای) بر روی بافت های متعلق به 19 بیمار جان باخته بر اثر ابتلا به کووید 19 دریافتند که این بافت ها به شکلی غیرعادی آسیب دیده اند. به گفته محققان انستیتوی ملی سلامت آمریکا دلیل آسیب های وارده به بافت های پیاز بویایی و ساقه مغز خونریزی های کوچک در این بافت ها بر اثر پاره شدن رگ های کوچک بوده است.

خونزیزی های کوچک اینچنینی می تواند واکنش سیستم ایمنی بدن را به دنبال داشته باشد. این در حالی است که در بافت های بررسی شده اثری از ویروس سارس کوو 2 (SARS-CoV-2) که عامل بیماری کووید 19 است یافت نشد.

محققان انستیتوی سلامت آمریکا به همین دلیل نتیجه گرفته اند که آسیب های وارده به پیاز بویایی و ساقه مغز بیماران بر اثر حمله مستقیم ویروس کرونا به این بافت ها پدید نیامده است. آن ها از واکنش التهابی بدن به ویروس کرونا به عنوان عامل احتمالی آسیب های وارده به بخش هایی از مغز بیماران یاد کرده اند.

پژوهشگران: ویروس کرونا ممکن است مستقیما به مغز حمله کند

دانشمندان امیدوار هستند که درک بهتر از ساز و کار واکنش بدن انسان به ویروس کرونا بتواند به آن ها برای معالجه بیماران مبتلا به کووید 19 کمک کند.

بیماری همه گیر کووید 19 هر چند از اساس یک بیماری دستگاه تنفسی محسوب می شود، اما مبتلایان ممکن است از اختلالات عصبی مانند سردرد، روان آشفتگی، اختلال شناختی، گیجی، خستگی و لطمه به حس بویایی نیز رنج ببرند. بیماری کووید 19 همچنین ممکن است منجر به سکته مغزی و دیگر آسیب های عصبی بشود.

پیش از این نیز نتیجه چند تحقیق نشان داده بود که بیماری کووید 19 ممکن است واکنش التهابی و آسیب های عروقی را به دنبال داشته باشد.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 617

به "کرونا و خونریزی های کوچک مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و خونریزی های کوچک مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید