چرا در ساعات مشخصی از روز دچار سردرد می شویم؟

به گزارش کهن پارس، بسیاری از درد های میگرنی و سردرد ها دارای دوره های زمانی بوده و افراد در بازه های تعیینی با آن درگیر می شوند، در این میان، اما بعضی افراد به طور تعیین در ساعاتی از شبانه روز درگیر سردرد می شوند.

چرا در ساعات مشخصی از روز دچار سردرد می شویم؟

نتایج مطالعات تازه پژوهشگران نشان می دهد، اگر احساس می کنید سردرد شما در ساعت تعیینی از روز رخ می دهد، ممکن است مسئله ای در ساعت داخلی بدن شما وجود داشته باشد. این آنالیز ها نشان می دهد،اختلال در ریتم شبانه روزی افراد با سردردهای خوشه ای و میگرن ارتباط دارد.

دکتر مارک جوزف بوریش، محقق در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در هیوستون و یکی از اعضای این مطالعه می گوید: داده ها نشان می دهد که هر دوی این اختلالات به ویژه سردرد خوشه ای در سطوح مختلف به شدت تابع ریتم های شبانه روزی هستند.

این امر اهمیت هیپوتالاموس (ناحیه ای از مغز که محل ساعت بیولوژیکی اولیه است) و نقش آن در سردرد خوشه ای و میگرن را تقویت می نماید. بعلاوه این سوال در خصوص ژنتیک محرک هایی مانند تغییرات خواب که محرک های شناخته شده برای میگرن هستند و نشانه هایی برای ریتم شبانه روزی بدن هستند، ایجاد می نماید.

محققان دریافتند: 71 درصد از افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای هر روز آن را در زمان تعیینی تجربه می نمایند. سردرد معمولاً بین ساعات پایانی شب و صبح زود ظاهر می گردد. از سوی دیگر سردردهای خوشه ای بیشتر در طول بهار و پاییز ظاهر می شوند.

به گزارش سیناپرس، در این میان وقتی به ژن های افراد نگاه می کنیم، سردرد های خوشه ای ارتباطی با بیان دو ژن شبانه روزی نشان می دهند. علاوه بر این، پنج ژن از نه ژن شبانه روزی خطر ابتلا به سردردهای خوشه ای را افزایش می دهند.

نویسندگان مطالعه بعلاوه به آنالیز تاثیر هورمون ها بر سردرد و میگرن پرداختند. بر این اساس تعیین شد کورتیزول و ملاتونین دو هورمونی هستند که سطح آن ها به ریتم شبانه روزی بستگی دارد.

نتایج نشان داد:افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای در مقایسه با افرادی که به طور مرتب این نوع سردردها را تجربه نمی کردند، اغلب سطوح کورتیزول و ملاتونین پایین تری داشتند.

نیمی از افراد مبتلا به میگرن مکرر الگویی از حملات را نشان دادند که حول یک زمان خاص از روز می چرخید. بیشتر افراد در طول روز از اواخر صبح تا اوایل شب دچار میگرن می شوند. تجزیه و تحلیل نمونه های ادرار نشان داد افراد مبتلا به میگرن سطح ملاتونین کمتری نسبت به افراد بدون میگرن داشتند. بعلاوه در طول حمله میگرن، سطح ملاتونین کاهش یافت.

در پایان لازم به ذکر است یکی از محدودیت های مطالعه فوق این بود که محققان اطلاعاتی در خصوص سایر عواملی که می توانند بر ساعت داخلی افراد تأثیر بگذارند، نداشتند. به عنوان مثال، بعضی داروها و اختلال دوقطبی می توانند ریتم شبانه روزی فرد را مختل نمایند. علاوه بر این، شیفت کاری شبانه و خوابیدن در طول روز می تواند ریتم طبیعی بیولوژیکی فرد را تغییر دهد که این موارد نیز می توانند باعث مسائل خواب شوند. توضیح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله Neurology منتشر شده است.

منبع:سیناپرس

منبع: فرادید
انتشار: 14 فروردین 1402 بروزرسانی: 14 فروردین 1402 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1463

به "چرا در ساعات مشخصی از روز دچار سردرد می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در ساعات مشخصی از روز دچار سردرد می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید