چرا بعضی از گیاهان درخت نمی شوند؟

به گزارش کهن پارس، نخستین چوبینگی ها حدود 400 میلیون سال قبل بر اثر فرگشت روی زمین پدیدار شدند، اما ما هم چنان نمی دانیم که چرا در وهله اول درختان چوبی شدند.

چرا بعضی از گیاهان درخت نمی شوند؟

خبرنگاران | چرا بعضی از گیاهان به درختچه های بزرگ یا درختان بزرگِ چوبی تبدیل می شوند، اما بعضی دیگر کوچک باقی می مانند و هرگز ساقه های شان چوبی نمی گردد؟

به گزارش خبرنگاران ، این یکی از معما های فرگشت بود که فکرِ چارلز داروین را 160 سال قبل به خود مشغول کرد. اکنون، دانشمندانی از هلند و آلمان برای نخستین بار اولین نمای کلی از فرگشتِ چوبینگی در جزایر را ارائه داده اند که می تواند به حل این معما یاری کند.

فردریک لنز، محقق در مرکز تنوع زیستی و دانشگاه لیدن، می گوید: نخستین چوبینه ها حدود 400 میلیون سال قبل روی زمین تکامل یافتند، اما ما هم چنان نمی دانیم که چرا در وهله اول درختان چوبی شدند. تمام چوبینه های اولیه اکنون منقرض شده اند و در شرایطِ اقلیمیِ ناشناخته به وجود آمده اند، بنابراین فهمِ فرگشتِ چوبینه ها از روی فسیل های به جای مانده از آن ها پیچیده است، اما ممکن است پاسخ را بتوان در جزایر پیدا کرد.

فرگشتِ چوبینگی، به خصوص در نواحی ای مانند جزیره ها که آزمایشگاه هایِ طبیعیِ فرگشت شناخته می شوند، هنوز هم رخ می دهد. یکی از ویژگی های گیاهانِ جزیره ای آن است که آن ها چوبی تر از ساکنانِ اقلیم های مجاور هستند. چارلز داروین این پدیده را چوبینگیِ جزیره ای نامید. این پدیده زمانی رخ می دهد که یک کلنی دهندۀ غیرچوبیِ قاره ای به یک جزیره می رسد و در ادامه بعد از 10، یا 100 یا هزاران سال بر اثر فرگشت به یک درختچه یا حتی یک درخت چوبی در همان جزیره تبدیل می گردد.

چوبینگیِ جزیره ای را می توان از روی چند تبارِ نمادین، مثلِ گیاهِ سیلورزوُرد که در جزایر هاوایی پیدا می گردد، شناخت. محققانِ هلندی-آلمانی برای آنکه به فهمِ بهتری از پدیده چوبینگی در تاریخ فرگشت دست پیدا نمایند، پایگاهِ داده تازهی متشکل از هزاران گونه چوبیِ جزیره ای و توزیع آن ها را جمع آوری کردند که به آن ها امکان داد تا برای نخستین بار با دقت و جدیت تعدادی از فرضیه های موجود را آزمایش نمایند و به نتایج امیدوارنماینده برسند.

لنز می گوید: ما بینِ افزایشِ خشکسالی و افزایشِ تشکیلِ چوب در ساقه گیاهانِ جزیره ای ارتباط پیدا کردیم. من متقاعد شدم که پیوند بین خشکسالی و چوبینگی در قاره ها به مراتب قوی تر خواهد بود. این فرضیه ای است که تیم تحقیقاتی می خواهد با تحلیل 6000 گونه چوبی که در قاره ها دچار چوبینگی شدند، آن را آزمون کند.

محققان نه تن ها همه گونه های چوبی در سراسر دنیا را شناسایی کردند بلکه بعلاوه نقشه دنیایِ توزیع آن ها و تعداد دفعاتِ تحول آن ها را نیز تهیه کردند و فرضیه های فرگشتی متفاوت را نیز آزمون کردند تا ببینند کدام فرضیه می تواند درست تر باشد.

فردریک لنز می گوید: جمع آوری این داده ها در وهله نخست بسیار عجیب بود. بیش از 10 سال طول کشید تا توانستم داده ها را نهایی کنم، اما خوشبختانه، درنهایت نتیجه خوبی گرفتیم.

پایگاه داده های چوبینگیِ تازه، 3 هزار گونه چوبیِ تازهِ جزیره ای شناسایی نموده است. این بیش از هزاران گونه شناسایی شده نتیجه 175 سال تحول است. الکساندر زیزکا، از دانشگاه ماربورگ در آلمان، می گوید: این یافته ها به وضوح تأکید می نماید که جزیره ها خاستگاه های تنوعِ چشمگیرِ زیستی در دنیا هستند و گیاهانِ منحصربه فردی دارند که باید از آن ها محافظت گردد.

فدریک لنز می گوید: این یافته ها نمایی از آینده را نیز به ما نشان می دهد. با درنظر گرفتنِ اینکه خشکسالی یکی از محرک های تشکیلِ چوب است، این یافته ها به ما جهت های تحقیقاتیِ امیدوار نماینده ای را در کشاورزی ارائه می دهد که یاری می نمایند از محصولاتِ غذایی مان محافظت کنیم.

تصور کنید که قادر باشیم محصولاتِ غیرچوبی را به محصولات چوبی تبدیل کنیم، دراین صورت نه تن ها محصولاتِ بزرگ تر با تعداد بیش تر برای هر گیاه خواهیم داشت، بلکه از همه مهم تر، قادریم تاب آوریِ این محصولاتِ چوبی را در مقابلِ خشکسالی نیز افزایش دهیم. در دنیای که با تغییراتِ اقلیمی روبرو است و جمعیتی که رو به افزایش است، این کار به نظر ضروری می آید.

منبع: Phys Org

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1373

به "چرا بعضی از گیاهان درخت نمی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی از گیاهان درخت نمی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید