واکنش العبادی به رأی ممتنع عراق علیه ایران در سازمان ملل

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - نخست وزیر پیشین عراق به رای ممتنع این کشور در رابطه با بازگشت تحریم ها علیه تهران واکنش نشان داد.

واکنش العبادی به رأی ممتنع عراق علیه ایران در سازمان ملل

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در واکنش به رأی ممتع این کشور در جلسه رای گیری روز چهارشنبه مجمع عمومی سازمان ملل درباره به بازگشت تحریمها علیه ایران در صفحه توییتر خود نوشت: به نظر می رسد رای ممتنع عراق درباره وضع تحریم علیه ایران در راستای سیاست بیطرفی عراق در محوربندیها باشد اما در حمایت از مسائل عادلانه ملتها نباید بی طرف بود بلکه به منظور ایجاد صلح باید از حق دفاع کرد.

العبادی همچنین نوشت: ما کوشش می کنیم که عراق خود محور و مرکز باشد نه اینکه تابع دیگران گردد.

نخست وزیر پیشین عراق گفت: ما خواستار بیطرفی عراق در محوربندیها هستیم اما همزمان خواستار حمایت از مسائل به حق ملتها هم هستیم.

به گزارش ایسنا، در نشست کمیته اداری و اقتصادی مجمع عمومی سازمان ملل که چهارشنبه هفته گذشته برگزار گردید، آمریکا پیشنهاداتی را برای درج در قطعنامه برنامه و بودجه این سازمان در سال اقتصادی 2021 بیان کرد.

اولین پیشنهاد آمریکا درباره اختصاص بودجه برای ایجاد یک کمیته و یک گروه کارشناسی برای تحریم ایران بود. کمیته و گروه کارشناسی مورد نظر آمریکا همان هایی است که قبل از انعقاد برجام و تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت وجود داشتند و الان دیگر وجود خارجی ندارند.

در ادامه، در خصوص پیشنهادات آمریکا رأی گیری شد که با مخالفت 110 کشور، رد شدند و تنها 10 کشور از پیشنهادات آمریکا حمایت کردند و 32 کشور نیز به آنها رأی ممتنع دادند.

در این رای گیری بعضی از کشورهای همسایه ایران همچون عراق، عمان، قطر، امارات، کویت رای ممتنع دادند و افغانستان و ترکمنستان غایب بودند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 638

به "واکنش العبادی به رأی ممتنع عراق علیه ایران در سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش العبادی به رأی ممتنع عراق علیه ایران در سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید