معیارهای صحیح؛ ضمانتی برای ازدواج پیروز

به گزارش کهن پارس، ازدواج یکی از موضوع های مهم اجتماعی است که خودآگاهی به عنوان نخستین قدم، نقش مهمی را در ازدواج پیروز و آرامش ناشی از آن ایفا می نماید.

معیارهای صحیح؛ ضمانتی برای ازدواج پیروز

خبرنگاران: اگر دختران و پسران جوانی که در آستانه ازدواج هستند، در مرحله خودآگاهی پیروز شوند، می توانند معیارهای صحیح تری برای ازدواج خود داشته باشند و فردی را به عنوان همسر انتخاب نمایند که مایه آرامش آن ها گردد و در سایه این آرامش نیز به رشد عاطفی، معنوی و اجتماعی نیز دست پیدا نمایند.

حمیده دمیرچیلو، روانشناس و کارشناس خانواده در رابطه با معیارهای صحیح ازدواج اظهار کرد: قطعاً افراد زیادی در جهت زندگی ما هستند که خیلی هم آدم های خوبی هستند اما ممکن است همسر مناسبی برای ما نباشند؛ پس هر چه ملاک هایِ انتخابِ ما واقع بینانه تر و مطابق با شخصیت ما باشد ازدواج پیروز تری خواهیم داشت و برعکس اگر بخواهیم آرمانی و رویایی و یا با فشارهای درونی و بیرونی ازدواج کنیم، قطعا به مشکل می خوریم.

وی بیان نمود: ملاک های ازدواج کاملاً شخصی و منحصر به فرد است اما عوامل زیادی مانند اعتقادات، فرهنگ، خانواده، سلامت روان فرد، نگرش و حتی جنسیت بر آن اثر دارند و با توجه به تفاوت های آفرینشی زن و مرد و همچنین فرهنگ و باورهای دینی ما، معیارهای کلی انتخاب همسر در زنان و مردان متفاوت است.

این روانشناس با اشاره به اینکه نگرش زنان و مردان در انتخاب همسر می تواند متفاوت باشد، تأکید کرد: طبق پژوهش ها، ویژگی هایی از جمله ویژگی های جسمانی، اعتقادات، اخلاق، درک صندلی همسر، خانواده همسر و نگرش مالی زن از مهم ترینمعیارهای ازدواج برای مردان به شمار می رود و اعتقادات، اخلاق، مهارت مهرورزی، اقتدار مسئولانه، شرایط مالی و توانایی مدیریتی مرد برای زنان مهم تر است.

دمیرچیلوتصریح کرد: نکته بسیار مهمی که در ملاک های انتخاب همسر وجود دارد، اهمیت تطابق شخصیت و خُلق افراد با یکدیگر است که این بخش به صورت کاملاً تخصصی باید توسط مشاور آنالیز گردد.

وی گفت: به عنوان مثال، هر انسانی دو جنبه برون گرایی و درون گرایی را در وجود خود دارد ولی میزان آن متفاوت است؛ در باور عام این اشتباه رواج یافته که یک فرد خیلی درون گرا با یک فرد خیلی برون گرا ازدواج کند تا مکمل هم باشند، در حالی که این نوع ازدواج کاملا غلط است و این دو نفر حتما به مسائل جدی برمی خورند که البته توصیف آن مفصل است و حالت درست این است که جنبه درون گرایی و برون گرایی افراد شبیه تر به هم باشد، با این تفسیر، در بعضی رویکردهای پیش از ازدواج، شباهت بیشتر افراد به هم در ابعاد مختلف شخصیت باید مورد توجه قرار گیرد که البته شرح و آنالیز این موضوع هم باید کاملا تخصصی انجام گردد.

این روانشناس با اشاره به اهمیت مسائل دینی در مسئله انتخاب همسر و معیارهای ازدواج، اعلام نمود: در منابع دینی ما، بیش از هر چیز بر دین داری، اخلاق، مهرورزی، پاکدامنی و سازگاری تأکید شده است؛ با این نگاه که دین داری موجب عقلانیت و انعطاف پذیری و اخلاق زمینه ساز ثبات و پایبندی فرد به اصول را فراهم می سازد.

وی با بیان اهمیت نقش مشاوره در معین معیارهای صحیح ازدواج اضافه کرد: جوانانی که در شرف ازدواج هستند در مرحله معین ملاک های ازدواج هم باید با یاری مشاوران متخصص و متعهد، معیارهای خود را واقعی و عقلانی انتخاب نمایند تا بتوانند ازدواجی پیروز داشته باشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 277

به "معیارهای صحیح؛ ضمانتی برای ازدواج پیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معیارهای صحیح؛ ضمانتی برای ازدواج پیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید