طالبان زندانیان باقی مانده دولت افغانستان را آزاد می کند

به گزارش کهن پارس، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در حساب کاربری خود در توئیتر از تصمیم این گروه برای آزادی دیگر زندانیان دولت افغانستان خبر داد.

طالبان زندانیان باقی مانده دولت افغانستان را آزاد می کند

سهیل شاهین در این ارتباط نوشت: طالبان تا روز عید قربان افراد باقی مانده از نظامیان دولت افغانستان را که هم اکنون در بند طالبان هستند آزاد خواهد کرد تا تعداد نظامیان آزاد شده پس از توافق نامه آمریکا با طالبان به هزار نفر برسد.

سخنگوی طالبان در عین حال اعلام کرد دولت افغانستان هم لازم است تا پنج هزار زندانی طالبان را براساس توافق نامه آمریکا با طالبان آزاد کند تا پس از عید قربان زمینه برای آغاز مذاکرات بین افغان ها فراهم شود.

از زمان امضای توافق صلح افغانستان تا به امروز به امضای چند روز اخیر که آتش بس موقت برگزار شده، از میزان ناامنی، خشونت و کشتار در این کشور کاسته نشده است. به اعتقاد تحلیلگران مهمترین دلیل این مسئله نبود اراده واقعی و صادقانه در سران آمریکا برای صلح در افغانستان و خروج از این کشور است.

در حالی که در هر توافق صلحی می بایست دولت کابل نقش کلیدی را داشته باشد اما این واشنگتن بود که به نوعی از طرف دولت رسمی افغانستان ابتدا وارد مذاکرات صلح شد و تعهداتی را به طالبان در زمینه آزادی زندانیان و مسائل امنیتی و… داد که تنها در حیطه حاکمیت این کشور است.

طالبان و آمریکا پس از 18 سال جنگ و 18 ماه مذاکره در روز 10 اسفند سال 1398 توافق صلحی را در شهر دوحه پایتخت قطر امضا کردند.

بر اساس این توافق، نیروهای آمریکایی در مقابل اعطای ضمانت های امنیتی از سوی طالبان و تعهد این گروه به آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان به تدریج از این کشور عقب نشینی می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 199

به "طالبان زندانیان باقی مانده دولت افغانستان را آزاد می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان زندانیان باقی مانده دولت افغانستان را آزاد می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید