روزی که انجیل بر سر نیزه رفت ارتش وارد عمل شد!

به گزارش کهن پارس، اعتراضات در ایالات متحده وارد دومین هفته خود شده است.

روزی که انجیل بر سر نیزه رفت ارتش وارد عمل شد!

مهسا مژدهی: آمریکا بیش از هشت روز است که در آتش اعتراضات می سوزد. ارتش به خیابان ها آمده و پلیس رفتار خشونت باری از خود نشان داده است. در این اعتراضات که علیه نژاد پرستی اتفاق می افتد، سیاه پوستان تنها نیستند. ترامپ متهم است که تلاشی برای حل مساله ننموده و با واکنش های نابه جا و اقدامات عجیبش در مقابل خواسته به حق شهروندان این کشور، باعث شعله ورتر شدن اعتراضات شده است.

ماجرا از کجا شروع شد؟

25 ماه می جورج فلوید، یک مرد سیاه پوست آمریکایی به دست یک پلیس سفید پوست به قتل رسید. انتشار فیلمی که از صحنه قتل او که پلیس زانویش را بر گردن این مرد فشار می داد، موجی از خشم و اعتراض را در آمریکا به راه انداخت که از مینیاپولیس شروع شد و بعد دیگر ایالات این کشور را هم درگیر کرد. آخرین جمله فلوید که در دوربین ها ثبت شده:نمیتوانم نفس بکشم کمی بعد تبدیل به شعاری علیه نژاد پرستی سازمان یافته در آمریکا شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده به دنبال ناآرامی های شهر مینیاپولیس با انتشار دو توئیت پیاپی تهدید کرد که گارد ملی و ارتش را برای برقراری نظم و آرامش به این شهر اعزام خواهد نمود. او در خاتمه توئیت دوم خود که اکنون از سوی توئیتر پنهان شده نوشته است: وقتی غارتگری شروع می گردد تیراندازی شروع می گردد. شبکه اجتماعی توئیتر ضمن پنهان کردن محتوای این توئیت دونالد ترامپ، آن را مصداق تمجید از خشونت ارزیابی کرد.

در همان زمان سازمان ملل هم وارد عمل شد وکمیساریای حقوق بشر سازمان ملل از آمریکا خواست در خصوص پرونده مرد سیاهپوستی که به دست پلیس این کشور در شهر مینیاپولیس کشته شد وارد عمل گردد.

در نخستین روز اعتراضات در ایالات متحده خشونت ها از حد معمول هم بالاتر رفت. پلیس ایالات متحده در ادامه رفتارهای نژادپرستانه با شهروندان رنگین پوست این کشور، گزارشگر شبکه آمریکایی سی ان ان را حین پخش زنده بازداشت کرد. این اقدام پلیس در جلوی دوربین های فیلم برداری بسیاری را متعجب کرد. چهار روز بعد از این اتفاق خبری منتشر شد که می گفتدرک چاوین، پلیس سفیدپوست قاتلی که با گذاشتن پای خود روی گردن جرج فلوید مسبب مرگش شد با قید ضمانت 500 هزار دلاری آزاد شده است. همان روز نتیجه رسمی کالبدشکافی از جرج فلوید 46 ساله هم منتشر شد که براساس آن ترکیبی از ایجاد محدودیت فیزیکی توسط پلیس همراه با بیماری قلبی و مسمومیت عنوان شده بود.

فردای آن روز آسوشیتدپرس در خصوص اتفاقات در آمریکا نوشت: شنبه شب خودروهای پلیس به آتش کشیده شدند، مغازه ها غارت شدند و در 25 شهر آمریکا مقررات منع آمد و شد همزمان با پنجمین شب ناآرامی ها اعلام شد. هیچ نشانه ای از متوقف شدن یا کاهش این اعتراضات دیده نمی گردد. تخریب و غارت و اعتراض در سراسر آمریکا همچنان ادامه دارد. تظاهرات بسیار شدید و پرتعدادی شنبه شب از نیویورک تا توسلا و لس آنجلس ادامه داشت و گزارشاتی از افزایش تعداد زخمی ها از هر دو طرف در میان پلیس و معترضان اعلام شده است.

روز یازدهم خرداد برای آمریکا روز سخت تری بود. ساختمان قضایی نشویل آمریکا توسط معترضین به قتل نژادپرستانه جرج فلوید شهروند سیاه پوست به آتش کشیده شد. از سوی دیگر پلیس هوستون با اسب معترضین به قتل جرج فلوید را زیر پا لگدمال کرد. روز بعد و با شدت دریافت اعتراضات در آمریکا مشاور امنیت ملی کاخ سفید ایران و روسیه را متهم به دست داشتن در ناآرامی های این کشور کرد. همچنین شهردار واشنگتن نیز دستور منع آمد و شد را صادر کرد.

روز دوازدهم خرداد اعلام شد که درک شووین افسر پلیس پیشین مینیاپلیس ایالت مینه سوتا که به قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی متهم است، در حال حاضر در زندانی با نهایت تمهیدات امنیتی به سر می برد. کمی بعد مقام های ایالت مینه سوتا اتهام مامور پلیسی که زانویش را بر گردن جورج فلوید گذاشته بود به قتل درجه دو تغییر دادند و به علاوه اتهاماتی را علیه سه مامور دیگر حاضر در جریان بازداشت که به مرگ او انجامید، بیان کردند.

واکنش دونالد ترامپ به ناآرامی ها

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز شنبه دهم خرداد در پیغام هایی در توئیتر به تظاهرات روز آدینه معترضان در برابر کاخ سفید اشاره نمود.وی در این پیغام توئیتری با اشاره به حضور ماموران سرویس مخفی در میان تظاهرات نمایندگان نوشت که بیشتر از این نمی توانسته احساس امنیت کند. ساعاتی بعد از این پیغام توئیتری رئیس جمهور آمریکا فرمان استقرار نیروهای ارتش را در خیابان های آمریکا صادر کرد.

روز یازدهم خرداد معین شد که به رغم ادعای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه 80 درصد از اغتشاشگران شهر مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا از خارج این ایالت آمده بودند، گزارش های دفاتر زندان ها نشان می دهد که بیشتر بازداشتی های اعتراضات روزهای اخیر ساکنان محلی این شهر بوده اند. همان روز بعضی منابع آگاه از احتمال استقرار بعضی نظامیان لشکر 84 هوابرد آمریکا در خیابان های ایالتمینه سوتا برای سرکوب معترضان به قتل شهروند سیاه پوست این کشور اطلاع دادند. ترامپ همچنین در توییتی از سرکوب معترضان به قتل یک شهروند سیاه پوست این کشور توسط نیروهای گارد ملی تشکر کرد و گفت، تا دیر نشده باید در ایالت های دیگر این اقدام صورت گیرد.

روز دوازدهم خرداد شبکه خبری آمریکا از از فرار رئیس جمهور آمریکا به یکی از پناهگاه های کاخ سفید اطلاع داد. وبسایت سی ان ان در گزارشی با اشاره به هجوم معترضان به کاخ سفید نوشت: یک مقام کاخ سفید گفت که رییس جمهوری آمریکا هنگام تجمع آدینه شب معترضان در مقابل این کاخ به پناهگاه زیرزمینی فراری داده شده است.

شب دوازدهم خرداد رئیس جمهور آمریکا در ویدئوکنفرانسی با فرمانداران ایالت های مختلف این کشور از قصد خود برای بازداشت هزاران نفر در واشنگتن و سرکوب تظاهرات در پایتخت آمریکا اطلاع داد. روز بعد او با بیان اینکه مقررات منع آمد و شد در واشنگتن به صورت جدی اجرا خواهد شد، هشدار داد در صورتی که بعضی ایالت ها نتوانند امنیت و ثبات را به خیابان ها بازگردانند ارتش را وارد عمل خواهد نمود. همچنین رئیس جمهور آمریکا معترضان به سیاست نژادی این کشور را تروریست خواند و گفت که آنها را دستگیر و سرکوب خواهد نمود.

اما او دست به اقدام عجیب تری هم زد. پس از آنکه نیروهای امنیتی آمریکا در آستانه ممنوعیت آمد و شد در واشنگتن با استفاده از گاز اشک آور معترضان را متفرق کردند، دونالد ترامپ با پای پیاده به کلیسای سنت جان در نزدیکی کاخ سفید رفت. ترامپ مراسم عکس اندازی مقابل این کلیسا به راه انداخت؛ کلیسایی که عصر یکشنبه در بحبوحه اعتراضات در واشنگتن و در اطراف کاخ سفید به قتل جورج فلوید، طعمه حریق شد. او در کنار همراهانش از جمله ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، مارک میدوز، رئیس دفترش و کایلی مک انانی، سخنگوی کاخ سفید ایستاده بود و یک انجیل هنگام عکس انداختن به دست گرفته بود.

رفتار ترامپ اما در میان آمریکایی ها معترضانی داشت. رئیس پلیس هیوستون در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان واکنش تندی به سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نشان داد و از او خواست تا دهانش را ببندد. حتی جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا بیانیه بلندبالایی منتشر کرد و در آن از کشورش خواست تا به حرف آمریکایی های سیاه پوست گوش دهد و شکست های غم انگیز رهبران را آنالیز کند. همچنین روز چهاردهم خرداد، در اقدامی عجیب، وزیر دفاع آمریکا با تصمیم ترامپ برای بکارگیری ارتش برای سرکوب اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست توسط پلیس مخالفت کرد. اما یک روز بعد معین شد وزیر دفاع آمریکا که در پنتاگون اعلام نموده بود با اعزام نیروهای ارتش و گارد ملی به شهرهای عظیم مخالف است از موضعش عقب نشینی نموده، رسانه های آمریکایی گزارش دادند، او بعد از ملاقات با ترامپ موضعش درباره استقرار نیروهای ارتش در خیابان های واشنگتن را تغییر داده است. روز خرداد ماه سخنگوی کاخ سفید احتمال استفاده از ارتش برای سرکوب اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را رد نکرد.

دموکرات ها چه واکنشی نشان دادند؟

اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا از نخستین کسانی بود که به اتفاقات مینیاپولیس واکنش نشان داد. او با انتشار بیانیه ای درباره مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه پوست به دست پلیس در شهر مینیاپولیس از آمریکایی ها خواست با به وجود آوردن هنجاری جدید اجازه ندهند میراث تعصب و رفتار نابرابر بیش از این نهادها و دل های مردم را آلوده سازد. در همان روز که اوباما در توئیت هایی به نژادپرستی در آمریکا معترض شد، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در واکنش به حادثه قتل جورج فلوید، شهروند سیاهپوست توسط پلیس مینیاپولیس و همچنین قتل احمد آربری سیاه پوست در ماه فوریه به دست مردان سفیدپوست در جورجیا ضمن دعا برای خانواده های آنها گفت، نژادپرستی در آمریکا تحمل نمی گردد.

بایدن،نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ضمن انتقاد از تهدید توئیتری دونالد ترامپ علیه معترضان به قتل جورج فلوید، به تبعیض نژادی نظام مند در این کشور اذعان کرد. معاون رئیس جمهور آمریکا در دولت سابق این کشور گفت: من فرصت این را داشتم که با خانواده جورج فلوید صحبت کنم با گروهی از آنها. با اغلب آنها. آنها یک خانواده نجیب و محترم هستند و عاشق همدیگر هستند. ما یک بار دیگر این لفظ را شنیدیم من نمی توانم نفس بکشم. او یک روز بعد بیانیه ای هم در خصوص اتفاقات در حال وقوع منتشر کرد. جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا گفت، مردم این کشور حق دارند علیه خشونت دست به اعتراض بزنند اما حق تخریب اموال عمومی را ندارند.

میشل اوباما همسر رئیس جمهور سابق آمریکا به کشته شدن یک سیاهپوست بی سلاح توسط افسر پلیس این کشور واکنش نشان داد و گفت: از حملات نژادپرستانه علیه سیاهپوستان خسته شده ام.

سناتور ایالت فلوریدا هم با اشاره قتل فیجع یک سپاه پوست توسط پلیس شهر مینیاپولیس گفت که سیاه پوستان قرن هاست که عدالتی برابر تحت قانون دریافت ننموده اند. کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی با انتقاد از رفتار ترامپ در واکنش به اعتراض ها علیه قتل شهروند سیاهپوست به دست پلیس گفت که او به جای بازگرداندن آرامش، آتش را شعله ورتر کرد.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا یک بار دیگر روز سیزدهم خرداد، خشونت ها در بحبوحه اعتراضات بر سر قتل جورج فلوید و وحشیگری پلیس را محکوم کرد و خواستار راهکارهای سیاسی برای رسیدگی به گلایه های معترضان در خصوص عدالت کیفری شد. نامزد بالقوه دموکرات ها در انتخابات نوامبر آمریکا هم با انتقاد از ترامپ تاکید نمود، رئیس جمهوری آمریکا از ارتش علیه مردم استفاده می نماید. او اعتراضات مسالمت آمیز را با گاز اشک آور هدف می گیرد و گلوله پلاستیکی شلیک می نماید. آن هم برای دریافت یک عکس.

واکنش های خارجی به قتل جورج فلوید

وزارت امور خارجه ایران در همان روزهای ابتدایی ضمن تقبیح تبعیض نژادی مرگ آور در آمریکا و با بیان اینکه صدای معترضان باید شنیده گردد، بیان کرد: سرکوب آمریکایی های رنج دیده و محدودیت رسانه ها باید سریعا متوقف گردد. روز دهم خرداد ماه فرماندار ایالت جورجیای آمریکا در واکنش به اعتراض مردمی که از رفتارهای نژادپرستانه پلیس این کشور شاکی هستند، به نیروی نظامی متوسل شد.

مسکو اقدام پلیس شهر مینیاپولیس در استفاده از گاز اشک آور علیه خبرنگاران خبرگزاری ریانووستی را تجلیس وحشی گری غیرموجه توصیف نموده و استفاده از تسلیحات کنترل اغتشاشات توسط پلیس آمریکا علیه خبرنگاران را غیرقابل قبول دانست.

به اعتقاد یک کارشناس مسائل آمریکا، واضح است که دموکرات ها نمی خواهند دخالت مستقیمی در وقایع اخیر داشته باشند و در حقیقت در کار کاخ سفید مداخله نمایند. آنها هر چند از ترامپ خوششان نمی آید اما در جامعه آمریکا عموما مخالفت آشکار از سوی حزب رقیب با تصمیمات ریاست جمهوری و کاخ سفید صورت نمی گیرد. مهوری خواستار هنوز تحت تاثیر زمانی هستند که قانون اساسی آمریکا نوشته شد. این قانون اساسی کوتاه تماما به سود ثروتمندان است و حرفی از برابری در آن زده نشده است. به طور کلی دغدغه برابری در قانون اساسی این کشور مطرح نیست و هواداران آن هم چنین دغدغه ای ندارند. تنها دغدغه ازادی است که به عنوان آزادی برای کسب ثروت بیشتر از آن استفاده می گردد. بنابراین اینکه سیاه پوستان بگویند خواستار برابری هستند چیزی نیست که در ایالات متحده مورد استقبال قرار بگیرد و خواسته آنها هم نمی تواند آمریکا را تکان دهد.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 112

به "روزی که انجیل بر سر نیزه رفت ارتش وارد عمل شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزی که انجیل بر سر نیزه رفت ارتش وارد عمل شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید