روایتی از پایان تحمیلی گوزن ها کیمیایی در سوییس

به گزارش کهن پارس، مسعود کیمیایی می گوید که در ساخت خاتمه بندی تحمیلی فیلم گوزن ها هیچ نقشی جز یک حضور فیزیکی نداشته است.

روایتی از پایان تحمیلی گوزن ها کیمیایی در سوییس

فیلم سینمایی گوزن ها با بازی بهروز وثوقی و فرامرز قریبیان یکی از جنجالی ترین آثار مسعود کیمیایی است که سال 1353 ساخته شد و در زمان اکران خود با مشکلاتی همراه بود. این فیلم هنگام وقوع حادثه هولناک آتش سوزی در سینما رکس آبادان در حال پخش بود و برخی معتقدند مرگ فاجعه بار تماشاگران گوزن ها که تفسیری هنری از فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن زمان جامعه ایران بود، به این اثر هنری معنایی عمیق تر داد. حال این روزها نسخه بازسازی شده گوزن ها با حضور کارگردانش در سوییس و همزمان با برپایی جشنواره بازل در حال نمایش است.

شهرام مکری که به بهانه رقابت فیلم جنایت بی دقت در جشنواره بازل به سوییس رفته و در برخی نمایش های فیلم گوزن ها هم حضور داشته در گفت وگویی با خبرنگاران درباره حضور مسعود کیمیایی و پخش فیلمش بیان نمود: شروع این ماجرا به آنجا برمی شود که پس از نمایش نسخه بازسازی شده فیلم شطرنج باد ساخته آقای محمدرضا اصلانی، احسان خوشبخت در انگلستان پیگیر ادامه این کار شد و از آنجا که فیلم جنایت بی دقت برداشتی از واقعه سینما رکس آبادان است، این ایده را مطرح نمود که چند نمایش برای نسخه بازسازی شده فیلم گوزن ها در کنار جنایت بی دقت تدارک دیده شود.

به این ترتیب نسخه ترمیم شده ای که زیرنویس خوبی هم دارد آماده شد و ویژگی جالب فیلم این است که هر دو سرانجام بندی در آن وجود دارد، یعنی هم سرانجامی که قبل از انقلاب از طریق اداره سانسور ساواک فیلمبرداری شد و هم سرانجام اصلی فیلم، هر دو پشت سرهم با یک توضیح نمایش داده می شوند.

مکری اضافه نمود: فیلم به لحاظ بازسازی کار قابل قبولی است که این نسخه اولین بار در فستیوال فیلم روتردام در کنار جنایت بی دقت پخش شد و اتفاق جالب در آن جشنواره پس از تماشا فیلم گوزن ها این بود که آقای کیمیایی را سام پِکین پا سینمای ایران - کارگردان مشهور آمریکایی- توصیف و ابراز خوشحالی کرده بودند که توانستند یکی از فیلم های کلاسیک سینمای ایران را تماشا کنند.

او ادامه داد: خوشبختانه این بار خود آقای کیمیایی حضور داشتند و پس از نمایش فیلم در جلسه ای مفصل با حضور تماشاگران شرکت کردند. مدیر انجمن منتقدان در بازل آقای کیمیایی را به نام یکی از استادان بزرگ سینمای ایران و فیلم گوزن ها را یکی از مهم ترین آثار سینمایی کشور به لحاظ تاثیری که بر نسل های مختلف فیلمسازی ایران داشته نام برد. همچنین به حضور بهروز وثوقی به نام یک سوپراستار اشاره شد و در واقع از یک تیم رویایی در این فیلم صحبت کردند که نام هایی همچون منفردزاده، نعمت حقیقی، بهروز وثوقی و مسعود کیمیایی در آن حضور داشتند.

آقای کیمیایی هم در این جلسه درباره زبان فیلم و تاثیر پذیری آن از زندگی عامه مردم و هویت داشتن آن در یک اثر هنری و ارتباط آن با تماشاگران زمان خودش و نسل تازه مخاطبان سینما صحبت کردند. همچنین درباره دو سرانجام بندی فیلم صحبت زیادی مطرح شد و آقای کیمیایی توضیح دادند که چطور سرانجام دوم از طریق ساواک به فیلم تحمیل شد و یاداوری کردند که خودشان به همراه آقایان نعمت حقیقی و منفرد زاده -آهنگساز -در صحنه هایی که بعداً فیلمبرداری شد حضور فیزیکی داشتند و هیچ تاثیری در ساخت آن نداشتند و در کل مقایسه این دو سرانجام برای تماشاگران خیلی مجذوب کننده شد.

مکری در سرانجام با اشاره به اینکه چنین نمایش هایی برای مخاطبان امروز یک اتفاق خوب می تواند باشد، گفت: شخصا فکر می کنم از این اتفاق ها برای سینمای کلاسیک ایران باید بیشتر رخ دهد تا تماشاچیان امروز سینما را بهتر بشناسند و با آن ارتباط برقرار کنند و این از خوش شانسی من بود که چنین کاری در این فرصت کنار فیلم جنایت بی دقت انجام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 965

به "روایتی از پایان تحمیلی گوزن ها کیمیایی در سوییس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی از پایان تحمیلی گوزن ها کیمیایی در سوییس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید