دانستنی هایی جالب درباره ایگلو یا خانه برفی اسکیموها

به گزارش کهن پارس، تصور کنید که در سردترین نقطه جهان ایستاده اید که بادهای یخ و سرما مدام به صورت و بدن شما می وزند. دما نیز منفی 45 درجه سلسیوس است. احتمالاً دلتان می خواهد وارد یک خانه شوید که دیوارهای ضخیمی دارد تا آخرین امیدتان برای زنده ماندن از بین نرود.احتمالاً بیشتر با خودتان فکر کنید که باید چه کار کرد.

دانستنی هایی جالب درباره ایگلو یا خانه برفی اسکیموها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

برای این که بتوانید از گزند همه این باد های سرد و یخ زننده خلاص شوید تنها راه حلتان همان برف موجود در اطرافتان است اما این برف ها برای ساخت آدم برفی نیستند بلکه برای ساخت یک خانه برفی عظیم هستند که به اندازه کافی فضا برای خوابیدن داشته باشد. خانه برفی همان خانه اسکیمویی است. خانه اسکیمویی زمانی ساخته می شود که دما بین منفی 40 تا منفی 60 درجه سانتیگراد در فصل زمستان باشد.

دو سوء تفاهم رایج در خصوص خانه های اسکیمویی وجود دارد:

  1. اول اینکه افراد فکر می نمایند این خانه ها کاملا از برف ساخته شده اند و یک اقامتگاه دائمی هستند.
  2. دوم اینکه فکر می نمایند این خانه ها به این دلیل ساخته شدند که افراد هیچ امکان دیگری برای ساخت خانه های دیگر نداشتند.

افرادی که در شرایط عادی در خانه های آجری زندگی می نمایند معمولاً ممکن است تحت شرایطی در سفر مجبور به ساخت این خانه ها شوند. از طرفی برخی از افراد از این خانه های برفی به عنوان یک اقامتگاه زمستانی استفاده می نمایند و دهکده ای از خانه های برفی را ایجاد می نمایند.

خانه های برفی سایز های مختلفی دارند که معمولاً انواع کوچک آن ها برای سفر های مربوط به شکار و ماهیگیری مناسب است و انواع عظیمشان برای جمع آوری محصولات مناسب خواهد بود اما سوالی که وجود دارد این است که این خانه ها چگونه می توانند شما را گرم نگه دارند ؟ پاسخ را در این بخش از سرگرمی نمناک خواهید خواند.

محکم شدن سقف خانه و جلوگیری از نریختن سقف

پس از ساخت خانه اسکیموها برای محکم شدن سقف خانه و جلوگیری از نریختن آن، در خانه چراغ های مخصوصی را که با چربی نهنگ می سوزد، روشن می نمایند تا فضا گرم شود و در خانه را با یک قطعه یخ می بندد و همه جا را مسدود می نمایند. سپس برف ها آغاز به آب شدن می نمایند اما تکه های یخ به علت سقف گنبدی و محدب خانه، سقوط نمی نمایند.

زمانی که قالب های یخ به اندازه کافی تر شدند، چراغ را خاموش نموده و در را باز می نمایند، تا هوای سرد به داخل خانه وارد شود و سقف خانه بسیار محکم شود. در آخر زمستان با بالا رفتن درجه حرارت خانه اسکیموها آغاز به ذوب شدن می نماید و سقف خانه فرو می ریزد.

ایگلو یا خانه برفی اسکیموها چطور گرم می مانند؟

عواملی در این خانه ها وجود دارد که نقش مهمی در گرم نگه داشتن افراد دارد.

مواد به کار رفته

بدون شک مواد نقش حائز اهمیتی در عملکرد خانه برفی دارند. خانه های برفی از برف های فشرده ساخته شده اند و این برف ها به قدری سفت هستند که معمولاً با چاقو بریده می شوند.

این برف ها برعکس یخ، دارای جعبه های هوایی زیادی هستند و به عنوان یک عایق در برابر سرما عمل می نمایند، در حالی که فشرده نیز می باشند. به عبارت دیگر برف اجازه نمی دهد که گرما به آسانی خارج شود. بنابراین گرمای فراوری شده توسط بدن یا توسط آتش داخل خانه برفی باقی می ماند.

هوا

هوا یکی از ساده ترین و کارآمدترین عایق های حرارتی است. برف به عنوان یک ماده متخلخل می باشد که به خوبی هوا را در لایه های خود نگاه می دارد و به همین سبب هوای سرد در عبور از لایه های هوای محبوس در میان برف به تدریج متوقف شده و محیط داخلی ایگلو گرم می شود.

یخ دیواره ایگلو

در ایگلوها یخ دیواره ایگلو به عنوان عایق حرارتی عمل می نماید زیرا هوای گیرنموده درون یخ عایقی خوب برای حرارت است. برای گرم نمودن این خانه ها می توان شعله آتش، روشن کرد. گرم شدن هوا باعث ذوب شدن یخ دیواره ها شده و جریانی از مایع به سمت اطراف حرکت می نماید. حالا لایه جدیدی از یخ مجددا به عنوان عایق، جلوی انتقال دما به بیرون را می گیرد.

بدن انسان

تعدیل حرارتی در ایگلوها با یاری عایق بسیار عالی و طبیعی برف و حرارت بدن انسان شکل می گیرد. منبع حرارتی این خانه های قطبی بدن خود انسان است.

ساختار

نکته پر اهمیت در یک خانه برفی ساختار آن است. داخل خانه برفی لایه لایه است و اغلب به سه سطح یا سه ارتفاع تقسیم می شود. بالاترین سطح جایی است که فرد در آن می خوابد؛ چرا؟

زیرا هوای گرم به سمت بالا می رود و در نتیجه افراد هنگام خواب گرم ترین نقطه را انتخاب می نمایند. سطح زمین محلی برای کار و فعالیت است که معمولاً افراد در آن جا آتش روشن می نمایند.

سطح سوم نیز زیر زمین است که شبیه به یک لانه یا سوراخ است و جایی است که همه سرمای هوا داخل آن انباشته می شود و هوای گرم بالا می آید. ساختار خانه برفی بسیار عالی است و به قدری محکم می باشد که فرد می تواند روی سقف آن بایستد. این خانه در برابر باد های شدید مقاومت می نماید.

محافظت در برابر باد

اگر هیچ بادی وجود نداشته باشد و داخل این خانه برفی باشید، هوای اطراف آغاز به گرم تر شدن می نمایند و احساس راحتی بیشتری خواهید داشت اما با وجود بادهای سرد هم می توانید داخل این خانه ها احساس گرما داشته باشید زیرا خانه برفی شما را در برابر بادهای سرد و یخ زننده بیرون محافظت می نمایند. حتی اگر شما را گرم ننمایند، باعث می شوند که بیشتر از این سردتان نشود.

پس آیا این خانه ها کارآمد هستند؟

بله قطعاً این خانه ها بسیار عالی هستند. البته به قدری کوچک هستند که نمی توانید به راحتی در آن قدم بزنید اما قطعاً یک دمای 20 درجه ای داخل آن بهتر از دمای منفی 20 درجه بیرون از خانه هاست.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 726

به "دانستنی هایی جالب درباره ایگلو یا خانه برفی اسکیموها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی هایی جالب درباره ایگلو یا خانه برفی اسکیموها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید