جیک سالیوان: پیشرفت هایی در نشست وین به دست آمده است

به گزارش کهن پارس، تهران (پانا) - مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که پیشرفت هایی در مذاکرات وین حاصل شده اما هنوز مسیری طولانی برای طی شدن، وجود دارد.

جیک سالیوان: پیشرفت هایی در نشست وین به دست آمده است

به گزارش ایسنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت وگو با شبکه سی.ان.ان به سوالاتی پیرامون فرایند مذاکرات ایران و 1+4 در وین و اینکه چه کسی گام اول را برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برمی دارد، پاسخ داد.

وی درباره فرایند کنونی مذاکرات گفت: مذاکره نمایندگان به تازگی دور دیگری از گفت وگوها را به انتها رسانده اند. این رایزنی ها به صورت غیر مستقیم انجام می گردد و این یعنی، ایالات متحده و ایران مقابل هم بر سر میز (مذاکره) نمی نشینند. شرکای ما، قدرت های جهانی با ایرانی ها دور میز می نشینند و درباره هر دو موضوع اعمال محدودیت های هسته ای و همچنین برطرف تحریم هایی که پس از آن انجام خواهد شد، صحبت می نمایند. آنها سپس به اتاق دیگر می فرایند و با مذاکره نمایندگان آمریکایی حرف می زنند و این همچنان ادامه دارد.

سالیوان ادامه داد: ما به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما هنوز راستا زیادی برای طی شدن، وجود دارد. در نهایت ایالات متحده متعهد است که برجام، توافق هسته ای با ایران بر مبنای پایبندی در برابر پایبندی، همان طور که از ابتدای شروع به کار این دولت گفته ایم، بازگردد.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که منظور او از پایبندی در برابر پایبندی چیست؟ توضیح داد: در اینجا واقعا دو موضوع مطرح است؛ موضوع اول که کلی و اساسی است، این است که چه تحریم هایی باید برداشته گردد و ایران نیز چه محدودیت های هسته ای را خواهد پذیرفت، به ویژه باتوجه به این که آنها بسیار از پایبندی (به برجام) فاصله گرفته اند. مسئله دوم، ترتیب این اقدامات است. ما در حال حاضر روی دو موضوع اساسی تمرکز نموده ایم و (سپس) به سمت چگونگی توالی این اقدامات خواهیم رفت اما من در تلویزیون درباره آن مذاکره نخواهم کرد.

جیک سالیوان همچنین گفت: فقط این را می گویم که ایالات متحده قرار نیست هیچ اقدامی در اینجا انجام دهد مگر آنکه اطمینان یابیم ایران کاملا برای بازگردان برنامه هسته ای خود به محدودیت های زمان توافق هسته ای آمادگی داشته باشد.

نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برجام در حالی انتها یافت که طرف های مذاکره نماینده توافق کردند پس از بازگشت به پایتخت های خود، بار دیگر اوایل هفته آینده در وین گرد هم جمع شوند و به رایزنی های خود درخصوص احیای توافق هسته ای ادامه دهند.

در این نشست، کشورهای مشارکت نماینده در برجام همچنین توافق کردند که علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و تعهدات هسته ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت وگو درخصوص ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد گردد.

سید عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی نیز در این نشست ضمن تصریح مجدد اصول و مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با بازگشت به برجام و راستای که باید طی گردد، فرایند کنونی گفت وگوها را به رغم دشواری ها و چالش های موجود، رو به جلو ارزیابی کرد.

همچنین یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا گفته است که در این دور از مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشگنتن پیشرفت هایی درخصوص معین مراحل بازگشت به توافق هسته ای حاصل شده اما این به معنی توافق و سازش دو طرف نیست. هنوز اختلافات مهم میان تهران و واشنگتن به قوت خود باقی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 846

به "جیک سالیوان: پیشرفت هایی در نشست وین به دست آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیک سالیوان: پیشرفت هایی در نشست وین به دست آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید