تجارت دوربرد و مبادلات اقوام پیش از تاریخ خوی در هزاره پنجم قبل از میلاد

به گزارش کهن پارس، در این راستا سنگ های موجود در طبیعت، جزو اولین موادی هستند که انسان ها برای ساخت ابزار مورد احتیاج خود از آن استفاده نموده اند، از جمله این ابزار، اشیای اُبسیدینی هستند که طی دوره های مختلف پیش از تاریخ از منابع گوناگون تهیه و به کار برده شده اند.

تجارت دوربرد و مبادلات اقوام پیش از تاریخ خوی در هزاره پنجم قبل از میلاد

سنگ ابسیدین از خانواده سنگ های آذرین و به صورت شیشه به رنگ های سیاه، ابری، دودی، قهوه ای و سبز بر روی سطوح برخی از تشکیلات آتشفشانی یافت می گردد، تنها معادن اُبسیدین شناسایی شده در غرب آسیا، در نواحی آناتولی و قفقاز مستقر هستند.

در این میان یکی از مناطق مهم و راهبردی شمال ­غرب ایران که در همجواری با کشورهای ترکیه و قفقاز نهاده شده، دشت خوی است.

خوی دشتی پهناور و از شهرهای عظیم استان آذربایجان ­غربی است که از شمال به شهرستان های چالدران و چایپاره، از جنوب به شهرستان سلماس، از غرب به کشور ترکیه و از شرق به استان آذربایجان شرقی منتهی می گردد و فاصلۀ آن از مرکز استان 140 کیلومتر است.

این شهرستان از چهار بخش مرکزی، به مرکزیت شهر خوی، بخش صفائیه، به مرکزیت شهر زرآباد، بخش قطور، به مرکزیت شهر قطور، و بخش ایواوغلی، به مرکزیت شهر ایواوغلی، تشکیل شده است.

این دشت یکی از مراکز مهم گذرگاهی و چهار راه ارتباطی و داد و ستد شرق و غرب و سرزمین های دور و نزدیک بوده است که از یک سو مناطق کوهستانی قفقاز را به فلات ایران و از سوی دیگر شمال غرب ایران را به منطقه شرق آناتولی مرتبط می سازد و به دلیل موقعیت خاص استراتژیکی به خصوص برای جوامع پیش از تاریخ، در پژوهش ­های مرتبط با شکل­ گیری جوامع اولیه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

در دشت خوی 9 محوطه باستانی متعلق به دوره مس ­و سنگ (هزاره پنجم و چهارم قبل از میلاد) و مفرغ (هزاره سوم قبل از میلاد) مورد مطالعه و بررسی باستان شناختی نهاده شد که بیشترین مراودات و تجارت و استفاده از منابع اُبسیدین را با قفقاز و شرق آناتولی به دنبال داشته اند.

نمونه اُبسیدین های این 9 محوطه باستانی با استفاده از روش طول موج فلورسانس اشعه ایکس جهت منشایابی معادن زمین­شناسی آنها مورد بررسی نهاده شد که نتایج بررسی نمونه ها روشن ساخت که یک ارتباط تجاری گسترده با حوضه دریاچه وان (معدن میدان داغ ترکیه به فاصله 110 کیلومتر) و سوان (معدن سیونیک ارمنستان) در دوره های مس ­و سنگ و مفرغ برقرار بوده است.

همچنین براساس نتایج به دست آمده روشن شد که در طی بازه زمانی دوره مس و سنگ و مفرغ قدیم، یک شبکه تجاری محدودی در حد فاصل حوضه دریاچه ارومیه و منطقه قفقاز جنوبی و نیز شرق آناتولی جهت انتقال مواد خام، مخصوصاً ابسیدین شکل گرفته بوده است که با مکانیزم کوچ جوامع کوچ نشین و با روش کوچ دوربرد اقوام منطقه ای شمال غرب ایران به ارتفاعات قفقاز و آناتولی این انتقال مواد خام صورت می پذیرفته است.

در نهایت، این­ گونه می توان اعلام کرد که محوطه های پیش از تاریخ خوی در راستای استخراج و مبادله ابسیدین با یک شبکه گسترده ای از تجارت منطقه ای و فرامنطقه ای رو به رو بوده است که از یک سو ارتباط گسترده ای را با منطقه قفقاز و شرق آناتولی نشان می دهد و از سوی دیگر ارتباط نزدیکی با شمال غرب ایران و حوضه دریاچه ارومیه به دنبال داشته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 727

به "تجارت دوربرد و مبادلات اقوام پیش از تاریخ خوی در هزاره پنجم قبل از میلاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت دوربرد و مبادلات اقوام پیش از تاریخ خوی در هزاره پنجم قبل از میلاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید