تاثیر عملکرد کبد بر افزایش وزن و بروز بیماری های قلبی

به گزارش کهن پارس، بر اساس مطالعه دانشمندان کالج سلطنتی لندن بر روی آنزیم های کبدی، عملکرد این عضو بدن تاثیر مستقیمی بر بروز بیماری قلبی و افزایش وزن دارد.

تاثیر عملکرد کبد بر افزایش وزن و بروز بیماری های قلبی

به گزارش خبرنگار به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان کالج سلطنتی لندن با استفاده از نمونه ای که از بیش از 700 هزار نفر گرفته شد، دریافتند که بیماری قلبی در افرادی که با مجموعه ای از ژن هایی که قبلا با چگونگی کنترل عملکرد بدن مانند سوخت و ساز بدن در ارتباط بوده اند، رایج تر است.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی در افراد از نژاد اروپایی 517 جایگاه مرتبط با آنزیم های کبدی را شناسایی کرده است، این می تواند به پزشکان کمک کند تا افرادی را که بیشترین خطر ابتلا به بیماری قلبی را در آینده دارند، شناسایی کنند و این به طور بالقوه زمینه را برای مداخلات قبلی فراهم می کند.

دکتر رها پازوکی مدرس پروژه می گوید: ما در حال بررسی آنزیم های کبدی بودیم که بازتابی از عملکرد کبدی ما هستند، تا تعیین کنیم کدام ژن ها در ژنوم انسان عملکرد کبدی را کنترل می کنند و چه چیز دیگری ممکن است با این ژن ها مرتبط باشد. به نام مثال یکی از مواردی که ما دریافتیم این بود که این ژن ها با چاقی و توزیع چربی در بدن و درصد چربی در کبد در ارتباط هستند، آن ها در سوخت و ساز بدن و نحوه پردازش چربی و گلوکز از طریق بدن نقش دارند.

برای تعیین اینکه آیا می توان گفت ژن ها عامل بیماری قلبی هستند، این تیم از روشی معروف به Mendelian Randomisation استفاده کرد که یک آزمایش کنترل شده و تصادفی را با استفاده از مجموعه داده های ژنتیکی در مقیاس بزرگ تکرار می کند. دانشمندان ژنوم افراد را بر اساس تعداد ژن های کبدی خطرناک بررسی کردند و سپس بررسی کردند که چگونه میزان زیادی از این ژن های خطرناک روی حساسیت فرد به بیماری های قلبی تاثیر می گذارد.

دکتر پازوکی می افزاید: برای مثال هنگامی که بیماری کرونر قلب را بررسی کردیم، ما دریافتیم در کسانی که ژن های خطرناک کبدی دارند، در مقایسه با کسانی که این بیماری را ندارند، بیماری زیادی وجود دارد؛ بنابراین می توان گفت که یک رابطه علی بین عملکرد کبد و بیماری قلب و عروقی وجود دارد.

بر اساس بنیاد قلب انگلیس، بیماری های قلبی و گردش خون باعث بیش از یک چهارم کل مرگ و میر ها در انگلیس می شود، به طور ماز طریق هر سه دقیقه یک نفر جان خود را از دست می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1400 بروزرسانی: 4 شهریور 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1006

به "تاثیر عملکرد کبد بر افزایش وزن و بروز بیماری های قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر عملکرد کبد بر افزایش وزن و بروز بیماری های قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید