بهشت فسیل شناسان ظرفیتی برای جذب جهانگرد در مراغه

به گزارش کهن پارس، منطقه طبیعی فسیلی مراغه به عنوان یکی از منحصربه فردترین گستره فسیلی کشور و خاورمیانه، می تواند زمینه مساعدی را برای حضور گردشگران طبیعی و نیز محققان بین المللی فراهم کند.

بهشت فسیل شناسان ظرفیتی برای جذب جهانگرد در مراغه

منطقه طبیعی فسیلی مراغه به مساحت یک هزار و 26 هکتار به عنوان اثر طبیعی ملی مصوب شده تا از تخریب، برداشت و حفاری در این منطقه محافظت و کارهای تحقیقاتی به طور دقیق بر روی آثار کشف شده انجام شود.

این منطقه بخشی از محدوده بزرگ فسیل دار کوهستانی سهند است که به لحاظ داشتن مناسب ترین فسیل های هفت تا 12 میلیون ساله به عنوان بهشت فسیل شناسان، معروفیت جهانی دارد.

وسعت منطقه فسیلی مراغه حدود 40 هزار هکتار بوده و فسیل های مکشوفه در این منطقه شامل گونه هایی از جوندگان، اسب سانان، گاوسانان، گوشتخواران مانند ببردندان شمشیری، کفتار، گرگ و خرس، خانواده گوزن ها، زرافه ها، کرگدن ها، فیل ها و آنتولوپ ها است.

سابقه آنالیز اولیه منطقه فسیلی مراغه به اوایل سال 1840 میلادی بر می شود و جمع آوری اولیه نمونه ها به وسیله محققان روسی و در پی آن پژوهشگران کشورهای اتریش، انگلیس، فرانسه و آمریکا با همکاری موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است.

غلامرضا زارع رییس اداره حفاظت محیط زیست مراغه با اشاره به تنوع زیستی این شهرستان گفت:

با توجه به گونه های گیاهی و جانوری موجود در این منطقه، اکوسیستم مراغه قابل تبدیل به ژئوپارک در منطقه شمال غرب کشور است.

غلامرضا زارع اضافه کرد:

وجود پوشش گیاهی، تنوع زیستی، غارهای طبیعی، آب های معدنی، صخره ها و جاذبه های طبیعی این منطقه را به مرجعی برای مطالعات زیست محیطی تبدیل نموده است.

وی ادامه داد:

منطقه طبیعی فسیلی مراغه به عنوان یکی از منحصربه فردترین گستره فسیلی کشور و خاورمیانه، زمینه مساعدی را برای حضور گردشگران طبیعی و نیز محققان بین المللی فراهم نموده است.

این منطقه فسیلی با یک هزار و 26 هکتار وسعت دارای گستره وسیعی از فسیل های جانوری با قدمت 8.5 تا 9 میلیون سال از پتانسیل های مناسبی برای مطالعات زیستی برخوردار است.

وی اضافه کرد:

در این شهرستان تا به امروز هفت گونه فسیل فیل، 6 گونه کرگدن و چندین گونه کمیاب اسب یافت شده که مرجعی برای محققان زیستی جهان شده است.

منبع: کجارو
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1217

به "بهشت فسیل شناسان ظرفیتی برای جذب جهانگرد در مراغه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشت فسیل شناسان ظرفیتی برای جذب جهانگرد در مراغه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید