آنالیز پرونده دومین ژئوپارک ایران در دستور کار یونسکو

به گزارش کهن پارس، مستند زمین شناسی رخساره زمین با اسم قشم، جزیره پدیده ها، با هدف ترویج گنجینه ها و پدیده های ژئوتوریسم ایران به وسیله معرفی و شناساندن جاذبه های زمین شناختی کشور و دستیابی به اشتغال پایدار با بکارگیری فناوری های نوین در ایجاد زیرساخت های لازم در این حوزه به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر طرح توسعه نوآوری و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی فراوری شده است.

آنالیز پرونده دومین ژئوپارک ایران در دستور کار یونسکو

دکتر علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور که تهیه نقشه زمین شناسی نیمه شرقی جزیره قشم را بر عهده داشته است؛ در چهارمین نشست خبری و آیین رونمایی از این فیلم مستند با بیان اینکه بارها گفته شده ایران بهشت زمین شناسان است، اضافه کرد: در همه جای ایران از جمله شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز شاهد پدیده های زیبای زمین شناسی هستیم که هر کدام علاقه مندان خاص خود را دارد.

وی با اشاره به فرایند تهیه این فیلم، اظهار کرد: در این آنالیز ها با سازند آغاجاری در قشم روبرو شدیم که به اسم شانسی برای این جزیره در نظر گرفته می گردد؛ چرا که این سازند رخنمون بسیار وسیعی دارد و می توان گفت 90 درصد رخنمون جزیره قشم را سازند آغاجاری تشکیل می دهد.

شهیدی با بیان این که به واسطه ماهیت جنس تشکیل دهنده عناصر آن تحت تاثیر فرسایش بادی اشکال بسیار زیبایی به وجود آمده، اعلام کرد: همانطور که در مستند هم قابل مشاهده بود، چینه بندی های متقاطع بسیار زیبایی در این سازند مشاهده می گردد و در بسیاری از قسمت ها هم تا چند ده متر می توان تجمع صدف ها را مشاهده کرد که بسیار زیبا است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این که جزیره قشم از 3 سازند تشکیل شده، اضافه کرد: میدان گازی گورزین در سازند ویشان در قسمت مرکزی جزیره قشم واقع شده که از آن گاز استخراج می گردد و از لحاظ مالی برای منطقه بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان این که ژئوپارک قشم اولین بار به وسیله سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به یونسکو معرفی گردید، اعلام کرد: خوشبختانه پفراینده دومین ژئوپارک ایران تحت اسم ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شده که امید است به زودی در کمیسیون بین المللی ژئوپارک های یونسکو مورد آنالیز قرار گیرد و به ثبت برسد.

به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شهیدی توضیح داد: در ایران پتانسیل معرفی پارک های گسترده ای وجود دارد که دستیابی به اهداف این بخش توجه بیشتر کارشناسان و زمین شناسان و متولیان این امر در حوزه های متولیان فرهنگی و توریسم کشور را طلب می نماید تا این پدیده ها هم به جامعه ایران و هم جوامع بین المللی برای جذب گردشگر معرفی گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 995

به "آنالیز پرونده دومین ژئوپارک ایران در دستور کار یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز پرونده دومین ژئوپارک ایران در دستور کار یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید