الان زمان اصلاح قانون کار نیست

به گزارش کهن پارس، یک کارشناس حوزه کار با بیان اینکه اکنون زمان اصلاح قانون کار نیست، می گوید: وقتی موضوع امنیت شغلی و ساماندهی قراردادهای موقت کار هنوز به اجرا درنیامده چگونه می خواهیم قانون کار را اصلاح کنیم؟

الان زمان اصلاح قانون کار نیست

ناصر چمنی در گفت وگو با خبرنگاران، در ارزیابی اصلاح قانون کار اظهار کرد: معتقدم در شرایط حاضر اقتصادی که با نوسان قیمتها و تورم لحظه ای و افزایش هزینه ها روبه رو هستیم و کارگر در امرار معاش خود مانده و نمی تواند بیش از 15 روز با حقوقی که می گیرد، زندگی کند یا کارگری با 20 سال سابقه کار امنیت شغلی ندارد و هر لحظه نگران تعدیل و اخراجش است، صحبت کردن از اصلاح قانون کار تنها چیزی است که نباید اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به جامعه 48 میلیون نفری کارگران گفت: اصلاح قانون کار زمانی می تواند عملیاتی شود که تمام مسایل و مسائل را حل کنیم و در یک آرامش فکری به سر ببریم. وقتی در امنیت شغلی کارگران که در قانون کار دیده شده مانده ایم، چگونه می خواهیم ایرادات قانون کار را حل کنیم؟

چمنی ادامه داد: موضوع امنیت شغلی و ساماندهی قراردادهای کار در قانون کار دیده شده است ولی وقتی این ماده را اجرا نکرده ایم چطور می خواهیم آن را اصلاح کنیم؟

به گفته این کارشناس حوزه کار، در بحث اصلاح قانون کار جامعه کارگری و کارفرمایی باید هرکدام ایرادات قانون را مطرح و نظرات خود را بیان کند و دولت به عنوان یک بی طرف به این قضیه ورود کند.

وی شرح داد: جامعه کارگری مخالف اصلاح قانون کار نیست بلکه اکنون زمان اصلاح نیست و موضوعات مهمتری مثل معیشت کارگر و دستمزد و امنیت شغلی او وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود؛ با این وجود چنانچه عزمی برای اصلاح قانون کار وجود دارد باید هر دو گروه کارگری و کارفرمایی ایرادات و موارد موردنظر را مشخص کنند و به دور از مصلحت اندیشی و به شکل منطقی با حضور همه شرکای اجتماعی بررسی کنند؛ چرا که هم به نفع تولید و هم معیشت و امنیت شغلی کارگران است.

چمنی در سرانجام برگزاری جلسات ماهانه شورای عالی کار را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بخش اعظمی از مسائل ما در حوزه روابط کار به دلیل عدم اجرای قانون است. با توجه به آنکه وزیر کار فردی قانون گرا است و خود را ملتزم به اجرای قانون می داند و در مجلس نیز گفت که قانون را اجرا می کند بنابر این برگزاری جلسات ماهانه شورای عالی کار اتفاق خوبی است که با درایت ایشان رقم خورده است ولی امیدواریم در این جلسات برای شنیدن مسایل و مسائل کارگری وقت گذاشته شود و صرفا تریبونی برای شنیدن مسائل کارفرمایان، هزینه های بنگاهها و مخالفت با افزایش دستمزد نباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1139

به "الان زمان اصلاح قانون کار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الان زمان اصلاح قانون کار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید