آیا کارمندان پولدارند؟

به گزارش کهن پارس، به گزارش خبرنگاران کارمندان دولت از متوسط جامعه ایران پولدارترند. این موضوع بحث برانگیز را مرکز پژوهش های مجلس به تازگی اعلام کرده و توضیح داده است که بر اساس داده های طرح محاسبه هزینه- درآمد خانوار در سال 98، حدود 80 درصد از کارمندان دولت در پنج دهک بالای درآمدی جامعه قرار داشته اند. یعنی وضع معیشتی آنان از متوسط جامعه بهتر بوده است.

آیا کارمندان پولدارند؟

از این میان، 60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی جامعه و حدود 23 درصد این افراد در دهک دهم قرار داشته اند. در ادامه این گزارش، مرکز پژوهش های مجلس نسبت به درخواست دولت برای افزایش 25 درصدی حقوق کارمندان در سال 1400 انتقاد کرده و توضیح داده است که بودجه در اختیار دولت متعلق به تمام مردم ایران است و دولت نباید آن را بین کارمندان خود بذل و بخشش کند. بلکه این منابع باید به اقشار ضعیف تر پرداخت شود.

فقیر را با فقیرتر سنجیده اند

این گزارش مرکز پژوهش های مجلس با واکنش بسکمک از کارشناسان اقتصاد و عموم مردم روبرو شد. داوود سوری، اقتصاددان اعتقاد دارد که درست است کارمندان دولت از حداقل ها برخوردار هستند و همیشه در صف اول دریافت کمک های حمایتی بوده اند اما این گزارش نشان می دهد که عموم مردم فقیرتر شده اند و همین مساله کارمندان را به دهک های بالاتر درآمدی کشانده است.

همت قلی زاده، کارشناس اقتصاد هم اعتقاد دارد که اعلام اینکه کارمندان پولدار هستند، ادعای درستی نیست. این گزارش در واقع فقیر را با فقیرتر سنجیده است و شرایط مالی عموم مردم ایران عقبگرد داشته و قدرت خرید عموم به شدت کاهش داشته است.

پیمان مولوی، دبیر انجمن اقتصاددانان ایران هم نسبت به توزیع ناعادلانه منابع معترض شده و معتقد است که بخش بزرگی از بودجه عمومی کشور صرف پرداخت حقوق کارمندان دولت می شود و دولت هرجا که دچار کسری بودجه شود، اقدام به چاپ پول کرده و حقوق کارمندان را به بهای تحمیل تورم به عموم مردم، تامین می کند. او اعتقاد دارد که دولت باید بدنه اش را کوچکتر کند.

کارمندان پولدارند

از آن سمت کاربران توییتر هم واکنش های متفاوتی به این گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان دادند. تعدادی از این کاربران نوشتند که کارمندان در هر شرایطی از حقوق ثابت و بیمه و امنیت کاری برخوردارند. علاوه بر این مزایای رفاهی زیادی دریافت می کنند که انواع و اقسام وام های ارزان قیمت، خانه سازمانی، بن و تسهیلات رفاهی و گردشگری و … از آن جمله است.

این کاربران اعتقاد دارند که مزایای فراوان مشاغل دولتی باعث گرایش مردم ایران به مشاغل کارمندی و پشت میزنشینی شده است. کاربران توییتر همچنین نوشتند که ساعات کار مفید کارمندان ایرانی بسیار پایین است و آنها نسبت به کارمندان بخش خصوصی بسیار کمتر کار می کنند.

کاربرانی که اعتقاد دارند بین کارمندان دولتی و سایر اقشار تبعیض زیادی وجود دارد، می گویند که هر زمان دولت می خواهد یارانه یا کمک معیشتی توزیع کند، کارمندان خود را در صف اول قرار می دهد و موارد زیادی است که کارگران با مشاغل کاذب و فصلی نتوانسته اند از یارانه های مختلف برخوردار شوند اما کارمندان دولت همگی انواع یارانه و سهام عدالت را دریافت کرده اند.

کارمندان پولدار نیستند

کاربران مخالف هم با آوردن مصادیقی از حقوق و دریافتی کارمندان دولتی تلاش کرده اند که بگویند این گزارش مرکز پژوهش های مجلس اشتباه است. آنها به عنوان مثال به حقوق پایین معلمان و کارگران خدماتی ادارات دولتی اشاره کرده اند. در این میان برخی کارمندان هم گفته اند که با وجود برخورداری از مدارک بالای تحصیلی و سابقه کار بالای 10 سال دریافتی کمی دارند. کارمندان ادارات میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی از این جمله هستند.

با این وجود کاربران مخالف در پاسخ این افراد نوشته اند که کارگران ایران بدون پوشش بیمه ای کافی و با حداقل حقوق دو برابر ساعت کاری معلمان کار می کنند. آنها همچنین به ماه های تعطیلی معلمان و تعداد بالای آنها اشاره کرده و گفته اند که آنها نسبت به سطح عمومی دستمزد در ایران و منابع محدود بودجه دولتی دریافتی شان مناسب تر از بسکمک از اقشار ایرانی است.

این گزارش در شرایطی است که در حال حاضر با سقوط ارزش ریال، قیمت بسکمک از اجناس و کالاها رشد چند برابری داشته است اما دولت سال گذشته فقط 15 تا 20 درصد به حقوق کارمندان، کارگران و بازنشسته ها اضافه کرده است. کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی گزارش داده است که حدود 70 درصد بازنشستگان حداقلی بگیر هستند و همین نسبت را کانون عالی کارگران برای دستمزد کارگرها قائل شده است.

علاوه بر این تشکل های صنفی کارگران می گویند که بسکمک از کارفرمایان بخش خصوصی از حداقل حقوق مصوب تمکین نمی کنند و دریافتی بسکمک از کارگران از حداقل مزد کمتر است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 570

به "آیا کارمندان پولدارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کارمندان پولدارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید