آب پشت سدها، فقط کفاف پاییز را می دهد!

به گزارش کهن پارس، به گزارش خبرنگاران، کم بارشی، کاهش مقدار آب سفره های زیرزمینی, قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک و عوامل انسانی از جمله سوءمدیریت ها و کشاورزی سنتی سبب خشکسالی و کاهش آب ورودی سدها طی سالیان اخیر در کشور شده است.

آب پشت سدها، فقط کفاف پاییز را می دهد!

قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور و هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور در گفت وگویی تلویزیونی توضیحاتی را در رابطه با موضوع کاهش ذخایر آبی ارائه کردند.

قاسم زاده گفت: با توجه به اینکه کشورمان در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده است، همیشه با بحران های آبی روبه رو هستیم.

به گفته مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور در سال آبی گذشته (از مهر ماه 99 تا شهریور 1400) پس از 2 سالِ پربارش، دچار کم بارشی شدیم و میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته است، بنابراین در زمان حاضر فقط 39 درصد از مخازن سدهای ما در سراسر کشور پر هستند.

آب پشت سدها، کفاف فصل پاییز را می دهد

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور با اعلام اینکه تمام آبی که می توانیم در سدهای کشور ذخیره کنیم، 50 میلیارد مترمکعب است، گفت: با توجه به کمی بارش در دو سال گذشته در زمان حاضر حجم آب ذخیره شده در سدهای کشور 19 میلیارد مترمکعب است.

به گفته قاسم زاده نصف این میزان به علت اینکه زیر تراز پایداری است و شرایط کیفی مناسبی ندارد در دسترس نیست و از این میزان آب فقط 9.5 میلیارد مترمکعب قابل استفاده است که این میزان آب، تنها میزان مصرف فصل پاییز است.

کم بارشی بی سابقه

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آبی کشور اظهار داشت: با توجه به پیش بینی کم بارشی بی سابقه در پاییز جاری این میزان ذخیره آب می تواند نگران کننده باشد که البته وزارت نیرو تمهیدات لازم برای تأمین آب شرب و مقابله با شرایط بحرانی را پیش بینی نموده است.

در ادامه این برنامه تلویزیونی هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور در رابطه با عدم مدیریت کارآمد گفت: در سال های اخیر مدیریت منابع فقط به بستن رودخانه ها و جمع کردن آب محدود شده است در حالی که در همین سدسازی ها عدم توجه به حوزه های بالادستی سبب خشک شدن رودخانه ها و تالاب ها و ورود خاک به مخزن سدها و غیر قابل استفاده شدن آن ها شده است به طوری که 250 میلیون مترمکعب خاک وارد مخازن سدهای ما شده است.

جزی گفت: ما در سال های پربارش به علت سیل و عدم ذخیره آب، ضرر می بینیم و در سال های کم بارش به علت خشکسالی دچار مشکل می شویم که این مسائل تا حد زیادی به علت عدم اقدام بموقع و ایرادات مدیریتی و نظارتی است.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1076

به "آب پشت سدها، فقط کفاف پاییز را می دهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب پشت سدها، فقط کفاف پاییز را می دهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید