4 طرز تهیه لیمو عسلی (معجون لیمو عسل) برای سرماخوردگی و آنفولانزا

به گزارش کهن پارس، لیمو عسلی یا معجون عسل و لیمو یکی از درمان های ساده و بسیار مفید برای بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا است. ترکیب لیمو و عسل، به صورت موثری گلودرد را تسکین می دهد و به خاطر مواد مغذی موجود در آن، روند سرماخوردگی را کوتاه می نماید. در این مقاله از در طرز تهیه لیمو عسلی به 4 روش، به همراه نکات کاربردی برای تهیه و نگهداری آن را به شما آموزش خواهیم داد.

4 طرز تهیه لیمو عسلی (معجون لیمو عسل) برای سرماخوردگی و آنفولانزا

1- طرز تهیه لیمو عسلی ساده

زمان آماده سازی مواد لیموعسلی: 20 دقیقه

مواد لازم برای تهیه لیمو عسلی در خانه

لیمو تازه: 1 کیلوگرم

عسل: 800 گرم

مراحل طرز تهیه معجون عسل و لیمو

برای تهیه لیمو عسلی برای ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا، کافی است لیمو های شسته و خشک شده را به صورت حلقه ای برش بزنید و هسته های آن ها را جدا کنید. سپس برش ها را به صورت لایه لایه در بطری تمیز و استریل بریزید و بین هر لایه از لیمو، اضافه کنید تا زمانی که مواد تمام گردد. برای مشاهده جزییات و ادامه دستورالعمل تهیه معجون لیمو عسلی، مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: لیموها را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه لیمو عسلی، لیموها را کاملا بشویید و اجازه دهید آب خود را از دست بدهند و خشک شوند. سپس با یک چاقوی تیز، قسمت ابتدایی و انتهایی لیمو را برش بزنید و دور بریزید. سپس لیموها را همراه با پوست، به صورت حلقه های نازک برش بزنید. بعد هسته های لیمو را بیرون بیاورید تا لیمو عسلی تلخ نگردد.

مرحله دوم: لیمو و عسل را در بطری بریزید

در این مرحله بطری های شیشه ای را کاملا تمیز بشویید و با پارچه خشک کنید تا رطوبتی داخل آن نماند. سپس چند برش از لیموها را کف بطری قرار دهید. روی لیموها را یک لایه عسل بریزید. دوباره برای لایه بعد، لیموهای حلقه شده قرار دهید و یک لایه عسل دیگر اضافه کنید. لایه ها را به همین صورت ادامه دهید تا عسل و لیمو تمام گردد.

مرحله سوم: بطری لیمو عسلی را در دمای محیط بگذارید

بعد از اینکه برش های لیمو و عسل را در بطری ریختید، درب بطری را محکم ببندید و آن را در آشپزخانه و ترجیحا جایی که تاریک نباشد، قرار دهید. به مدت 10 روز صبر کنید تا آب و عصاره لیمو با عسل ترکیب گردد و لیموها آب بیندازند. بعد از 10 روز درب بطری را باز کنید و محتویات داخل آن را با قاشق به هم بزنید. (این قسمت اختیاری است و می توانید فقط بطری را سروته کنید.)

مرحله سوم: لیمو عسلی را سرو کنید

بعد از هم زدن لیمو عسلی نرم و آماده شده، دوباره درب بطری را ببندید و آن را به مدت 1 ماه در یخچال قرار دهید تا آماده مصرف گردد. تا زمان تمام شدن لیمو عسلی، آن را در دمای سرد یخچال نگه دارید و هر بار به مقدار مورد احتیاج آن را مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه چای زنجبیل

2- طرز تهیه لیمو عسلی با زنجبیل و دارچین

برای تهیه لیمو عسلی با زنجبیل و دارچین، هم می توانید از و هم از رنده شده یا برش خورده بهره ببرید. برای دارچین هم استفاده از اختیاری است. ضمناً مقدار استفاده از دارچین و زنجبیل کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. لیمو عسلی با زنجبیل و دارچین، مقوی تر و حاوی ریزمغذی های مفید بیشتری است.

در این روش از طرز تهیه لیمو عسلی نیز باید لیموهای شسته و خشک شده را به صورت حلقه ای برش بزنید و یک لایه از آن را در بطری تمیز بریزید. به لیموها دارچین و زنجبیل اضافه کنید و بعد یک لایه عسل بیفزایید. همه لایه ها را به همین صورت ادامه دهید تا موادتان تمام گردد. لایه آخر باید عسل باشد.

درب بطری را ببندید و آن را یک هفته در دمای آشپزخانه بگذارید. وقتی لیموها آب انداختند، بطری را به یخچال منتقل کنید. یک ماه بعد، لیمو عسلی شما آماده سرو است.

3- طرز تهیه لیمو عسلی با شکر

برای تهیه لیمو عسلی با شکر به جای عسل از شکر استفاده می گردد. در این روش به مقدار نصف وزن لیمو ها، باید شکر اضافه کنید. مثلا برای 1 کیلوگرم لیمو، 500 گرم شکر ضروری است. مانند روش های قبل در این روش هم لیموها را به صورت حلقه ای برش بزنید و هسته آنها را بگیرید.

بعد از اینکه یک لایه لیمو را در بطری ریختید، یک لایه شکر اضافه کنید. لایه ها را تکرار کنید طوری که شکر آخرین لایه روی بطری باشد. درب بطری را ببندی و آن را در دمای محیط آشپزخانه که نه سرد و نه گرم است، قرار دهید. بعد از چند روز که دانه های شکر حل شدند، بطری را برعکس کنید تا به خوبی لیموها آب بیندازند.

یک هفته بعد که لیموها آب انداختند، بطری را به یخچال منتقل کنید. 3 هفته بعد می توانید لیمو عسلی را با چای، دمنوش، شربت یا آب جوش، حل نموده و سرو کنید.

4- طرز تهیه لیمو عسلی با نبات

به جای عسل یا شکر می توانید از بهره ببرید. در این روش هم مقدار نبات را نصف لیموها در نظر بگیرید. آنها را خرد کنید و لایه لایه بین لیموهای حلقه شده در بطری بریزید. بعد از چند روز نبات ها حل می شوند و لیموها آب می اندازند. این معجون لیمو عسلی را یک ماه در یخچال نگه دارید و بعد آن را سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه لیمو عسلی

*هسته های لیمو را قبل از اضافه کردن عسل، بیرون بیاورید تا معجون لیمو عسلی تلخ نگردد.

*سعی کنید برش های لیمو را تا جای ممکن نازک بزنید. هم هسته ها راحت تر بیرون می آیند و هم معجون لیمو عسلی زودتر آماده می گردد.

*لیمو ها را بعد از شستن حتما کاملا خشک کنید. بهتر است از دستمال تمیز بهره ببرید و بعد اجازه دهید کمی هوا بخورد تا رطوبت خود را از دست بدهد. لیموهایی که با پوست مرطوب یا خیس تبدیل به لیمو عسلی می شوند، خیلی زود کپک می زنند.

* به جای عسل می توانید از شکر در طرز تهیه لیمو عسلی بهره ببرید. ولی بهتر است بدانید که لیمو عسلی با شکر، به مقدار لیمو عسلی با عسل، خاصیت ندارد.

*به لیمو عسلی بعد از آماده شدن، آب اضافه نکنید چون از 10 روز بعد از درست کردن لیمو عسلی، لیموها خودشان آب می اندازند.

*هفته ای یک مرتبه، معجون لیمو عسلی را با قاشق هم بزنید یا بطری آن را وارونه بگذارید تا عسل و لیمو کاملا با هم مخلوط شوند.

*از از جمله لیمو ترش زرد یا لیمو ترش ایرانی (سبز) می توانید برای تهیه لیمو عسلی بهره ببرید.

*بین لایه های شکر و لیمو یا شکر و عسل، می توانید مقداری نعناع خشک یا تازه هم اضافه کنید.

*معمولا لیمو عسلی بعد از یک ماه آماده مصرف می گردد ولی هر چقدر بیشتر بماند، بهتر است.

*حتما بطری هایی را که برای نگهداری و تهیه لیمو عسلی استفاده می کنید، تمیز و استریل باشند. بطری ها باید کاملا خشک و عاری از هر گونه رطوبت یا آلودگی باشند و درب آنها نیز سالم و بدون زنگ زدگی باشد.

*بطری های شیشه ای بهتر از بطری های پلاستیکی برای نگهداری از لیمو عسلی هستند.

چطور از لیمو عسلی برای درمان سرماخوردگی استفاده کنیم؟

برای استفاده از لیمو عسلی جهت درمان خانگی سرماخوردگی لیموهای آغشته به عسل را در چای، دمنوش یا آب جوش بریزید و هم بزنید. این معجون را حتی اگر سرما نخورده اید، برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود می توانید به صورت روزانه در فصل پاییز یا زمستان میل کنید. به ازای هر یک لیوان چای یا نوشیدنی های داغ، به مقدار یک قاشق غذاخوری لیمو عسلی اضافه کنید.

سوالات متداول

لیمو عسلی برای چی خوبه؟

لیمو عسلی یک معجون عالی برای درمان گلودرد سرماخوردگی یا آنفولانزاست. این معجون، ورم گلو را کم نموده و آن را تسکین می دهد. بعلاوه می توان برای تقویت سیستم ایمنی بدن به صورت روزانه از آن استفاده کرد تا از بروز سرماخوردگی تا جای ممکن پیشگیری گردد.

چرا لیمو عسلی من تلخ شده است؟

لیمو عسلی به خاطر استفاده از لیموی با پوست، ممکن است کمی تلخی داشته باشد ولی اگر هسته لیموها را بیرون نیاورید و با لیموهای هسته دار، لیمو عسلی درست کنید، معجون لیمو عسلی خیلی تلخ می گردد.

پس حتما قبل از اضافه کردن عسل یا شکر به لیمو عسلی، هسته ها را خارج کنید. ضمناً لیمو ترش زرد، احتمال اینکه بعد از استفاده در طرز تهیه لیمو عسلی تلخ گردد، کمتر است.

منبع: افق کوروش
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 1427

به "4 طرز تهیه لیمو عسلی (معجون لیمو عسل) برای سرماخوردگی و آنفولانزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 طرز تهیه لیمو عسلی (معجون لیمو عسل) برای سرماخوردگی و آنفولانزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید