کمبود عجیب حدود 9000 مگاوات برق در شبکه

به گزارش کهن پارس، کسری عجیب 9000مگاواتی برق در روز گذشته موجب بروز قطعی های متعدد و پراکنده برق در نقاط مختلف کشور به ویژه تهران و استان های شمالی شده بود که سخنگوی صنعت برق پیش بینی نموده است با اجرای طرح های مدیریت مصرف، این کمبود به 5500 تا 6000 مگاوات برسد.

کمبود عجیب حدود 9000 مگاوات برق در شبکه

به گزارش تسنیم، اگرچه حدود دو هفته ای است که قطعی های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور شروع شده است، اما روز گذشته بیشترین میزان خاموشی های پراکنده را در کشور شاهد بودیم. در بعضی نقاط تهران و استان های شمالی، خاموشی های بیش از 2 ساعت و حتی تکرار دو یا سه باره قطع برق در روز از سوی مردم گزارش شد.

آنالیز ها نشان می دهد که در هر بخشی از شبکه که مصرف برق بیش از ظرفیت برق رسانی (هم از نظر میزان تأمین برق و هم از نظر ظرفیت فیزیکی شبکه) افزایش یابد، مرکز مدیریت واقع شده در شرکت های توزیع، اقدام به قطع برق آن منطقه می نماید تا شبکه برق دچار آسیب جدی نگردد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در مورد قطعی های متعدد برق در روز گذشته گفت: ناترازی فراوری و مصرف برق در شبکه در این روز ها 8500 تا 9000 مگاوات است.

وی اضافه نمود: ما محدودیت در رهاسازی آب از سد ها را نیز داریم و باید حساب شده از ظرفیت نیروگاه های برق آبی استفاده کنیم.

سخنگوی صنعت برق توضیح داد: میزان خاموشی های پراکنده برق ارتباط مستقیمی با میزان مصرف دارد، اگر در این روز ها شاهد افزایش قطعی های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور هستیم به این دلیل است که با رشد عجیب 8500 مگاواتی مصرف نسبت به زمان مشابه سال گذشته روبرو ایم.

وی ادامه داد: اگر در تیر و مرداد هوا گرم تر از روز های جاری گردد و مصرف مردم نیز افزایش یابد، شرایط سخت تر خواهد شد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه روز گذشته اولین روز اجرای طرح های مدیریت مصرف برق در کشور بود، گفت: پیش بینی می کنیم طی روز های آینده شرایط با افزایش طرح های مدیریت مصرف برق، بهتر خواهد شد و برآورد ما این است که سال جاری در مجموع حداقل 5500 تا 6000 مگاوات کسری برق داشته باشیم.

سخنگوی صنعت برق با توصیه مشترکان به نصب اپلیکیشن برق من گفت: در قالب این اپلیکیشن به مردم زمان قطعی های برق اعلام می گردد، همچنین برای هر استان سقف مصرف برق معین شده است که با عبور از این میزان معین شده، انتشار برنامه خاموشی ها و اعمال آن برای مدیریت شبکه برق به شرکت های توزیع واگذار شده است که مردم به وسیله سایت این شرکت ها در جریان برنامه های احتمالی قرار خواهند گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: parskohan.ir شناسه مطلب: 892

به "کمبود عجیب حدود 9000 مگاوات برق در شبکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود عجیب حدود 9000 مگاوات برق در شبکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید